ACCUZIDE Film Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Kinapril hidroklorür (20 mg), Hidroklorotiyazid (12,5 mg)‘dir. ACCUZIDE 20 mg/12.5 mg Film Tablet, kan damarlarını daraltarak tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin üretimini durdurur. Böylece damarlar genişler ve kan akışı verimli hale gelir. Ayrıca idrar sökücü etkisiyle de vücuttaki su tutulumunu azaltarak tansiyonun yükselmesine mani olur. ACCUZIDE, hipertansiyonu (yüksek tansiyonu) tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır.

 

ACCUZIDE 20 mg/12.5 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. ACCUZIDE’in içindeki Kinaprile veya Hidroklorotiyazide ya da bileşenlerden birine karşı daha önceleri sizde hassasiyet geliştiyse bu ilacı kullanmamanız gerekir.
 2. ACCUZIDE, vücutta su kaybına sebep olacağından, her gün bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Aksi takdirde aşırı su kaybı, böbrek yetmezliğine, aşırı  düşük tansiyona ve  elektrolit bozukluklara yol açabilir.
 3. Şayet diyabet hastasıysanız ya da böbrekleriniz yeterli derecede çalışmıyorsa ve siz  kan basıncınızı düşürmek için alişkiren’le tedavi görüyorsanız; aort damarı kapağınızda darlık var ise; emzirme dönemindeyseniz ve çocuğunuza süt veriyorsanız ya da gebe iseniz ACCUZIDE tedavisi size uygulanmamalıdır.
 4. İlacınızı hekime danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ACCUZIDE alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 5. ACCUZIDE ile kendinizi iyi hissetseniz bile hekimin direktifleri doğrultusunda  ilacı kullanmaya devam ediniz. Çünkü yüksek  tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 6. ACCUZIDE’in durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmeniz için tansiyonunuzu belirli aralıklarla ölçtürünüz. Ayrıca böbrek ve  karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 7. Eğer herhangi bir bir ameliyat olmanız gerekiyorsa, bu ilaçla tedavi gördüğünüzü, ameliyattan belirli bir süre önce cerrahınıza  söylemelisiniz. İlacı kullanmayı belirli bir süre durdurmanız istenebilir.
 8. ACCUZIDE ile potasyum takviyeleri veya tuz türevleri ya da alkollü içecekler tüketmeyiniz. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 9. ACCUZIDE reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahiptir. Eğer makine ve araç kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 10. Emzirenlerde ve hamilelikte ACCUZIDE almak sakıncalıdır. Eğer bu ilaçla tedavi görürken hamilelik gerçekleşirse acilen hekime bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol metodu uygulayınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

ACCUZIDE 20 mg/12.5 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekim ACCUZIDE ilacı nasıl reçete ettiyse aynen o şekilde kullanmalısınız. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her bir dozunu 1 bardak suyla beraber alınız. Doz atlamayı önlemek için ACCUZIDE’i her gün günün aynı saatlerinde kullanmaya özen göstermeniz çok önemlidir. ACCUZIDE ile tedaviye başlama dozu 1/2 tablet (10 mg/6,25 mg) tir.  Eğer bu dozla tansiyonun düşmesinde yeterli fayda sağlanamıyorsa; bu doz hekim tarafından 20 mg/12,5 mg‘a ya da 20 mg/25 mg‘a çıkarılabilir.

 

ACCUZIDE ile etkileşim oluşturabilecek diğer ilaçlar:

Genel, bölgesel veya lokal anestezi ilaçlarıaliskiren veya kandesartan, telmisartan, losartan,  valsartan, irbesartan, rilmeniden gibi Anjiyotensin II reseptör blokörleri; kan basıncını düşürücü diğer ilaçlar ve idrar sökücüler; tetrasiklin (enfeksiyona karşı kullanılır); trimetoprim,  sulfametoksazol vb. (antibiyotik ilaçlar); potasyum içeren ilaçlar, tuz ve tuz türevleri; lityum içeren ilaçlar; hidrokortizon, deksametazon, prednizolon (kortizonlu ilaçlar); meksiletin, kinidin, flekainid, prokainamid, disopiramid, propafenon, tokainid (antiaritmik ilaçlar); Antineoplastik ilaçlar(kanser ilaçları),  gut ilacı allopurinol (ürik asit düşürücü); tetrakosaktrin (Sintropin); vücutta eklemlerin, sindirim sisteminin iltihabi hastalıklarında kullanılan bağışıklığı başkılayıcı ilaçlar (İmmunsupresifler);  mide asidini giderici ilaçlar; alkol, antidepresan ilaçlar, uyku ilaçları; vildagliptin vb. diyabet ilaçları; aspirin türevleri, ibuprofen, etodolak, meloksikam, diklofenak vb. ateş düşürücüler, ağrı kesiciler ve iltihap azaltıcı( Nonsteroid Antiinflamatuvar) ilaçlar; enjeksiyon yoluyla verilen sodyum orotiyomalat vb. altın içeren ilaçlar; rapamisin, temsirolimus vb. tümör hücrelerinin çoğalmasını durduran anti-kanser ilaçlar.
Yukarıda belirtilen ilaçlardan biriyle tedavi görüyorsanız; bunlar ACCUZIDE ile etkileşebileceğinden hekiminize danışmadan söz konusu ilaçlarla beraber kullanmayınız.

 

ACCUZIDE 20 mg/12.5 mg Film Tablet’in Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda  acilen hekiminize haber veriniz.
 2. ACCUZIDE ile; göğüste baskı hissi, şiddetli ağrı, zor nefes alma, iç sıkıntısı, baş dönmesi veya baygınlık, hızlı veya düzensiz kalp ritmi, üritker, ciddi kabartılar, kırmızı cilt döküntüsü, normalden daha az idrara çıkma ya da hiç idrar yapamama. boğazın iltihaplanması ve ateşin yükselmesi, genel vücut ağrısı, kas zayıflığı, halsizlik, bacaklarda huzursuzluk, aritmi, aşırı susama isteği ya da bilinç bulanıklığı geliştiğinde hemen hekiminizi arayınız ya da acil tıbbi destek için bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
 3. Burun akıntısı, kuru öksürük, baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı, uykuya eğilim ya da uyku bozukluğu, ışık hassasiyeti, hafif şiddette cilt kaşıntısı ya da cilt döküntüsü, bulanık görme, asabi ruh hali, karın ağrısı, kabızlık veya ishal, iştah azalması, iktidarsızlık ACCUZIDE ilacın yaygın şekilde görülebilen yan etkileridir.

İlaç Etken Maddesi:  Kinapril hidroklorür, Hidroklorotiyazid
İlaç Marka İsmi: ACCUZIDE 20 mg/12.5 mg Film Tablet
ACCUZIDE, sırasıyla; Kalp Damar Sistemi, Renin-Anjiyotensin Sistemi, ACE inhibitörleri Kombinasyonları, ACE inhibitörleri ve diüretik, kinapril hcl + hidroklorotiazid şeklinde sınıflandırılmış olup, C09BA06 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz ACCUZIDE, PFIZER PFE İLAÇLARI firmasının ürünüdür.

ACCUZIDE 20 mg/12.5 mg Film Tablet’e ait kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)

ACCUZIDE bileşimi: etken madde olarak  20 mg kinaprile eşdeğer 21,664 mg kinapril hidroklorür ve 12,5 mg hidroklorotiyazid  ihtiva eder. Yardımcı maddeler ise; magnezyum karbonat (E504i), laktoz monohidrat (sığır kaynaklı),sarı demir oksit (E172iii), povidon K 25, krospovidon, titanyum dioksit (E 171), magnezyum stearat (E572), opadry pink OY-S-6937 (Hipromeloz (E464), hidroksipropil selüloz, kırmızı demir oksit (E172ii), macrogol 400) ve kandelila balmumu bileşenlerinden oluşmaktadır.
1. ACCUZIDE nedir ve ne için kullanılır?
ACCUZIDE, 30 tabletlik blister ambalajlarda kullanıma sunulmuştur. Her bir film tablet, 20 mg kinaprile eşdeğer kinapril hidroklorür ve 12,5 mg hidroklorotiyazid bulunur. ACCUZIDE üçgen, bikonveks, pembe renkte, bir tarafı çentikli film tablettir. İki eşit parçaya
bölünebilir niteliktedir.
• ACCUZIDE yüksek kan basıncının tedavisi için kullanılır.
• Kinapril anjiyotensin dönüştürücü enzim (ADE) inhibitörleri; hidroklorotiyazid ise idrar
söktürücü (diüretik) olarak adlandırılan ilaç gruplarına aittir. ADE inhibitörleri kan
damarlarını genişleterek, diüretikler vücudunuzdaki fazla suyun atılmasını sağlayarak
damarlardaki basıncı azaltır.
• ACCUZIDE, yüksek kan basıncının tedavisinde tek bir etken madde içeren ilaç ile
tedavinin yetersiz olduğu durumlarda kullanılır.
• Eğer daha iyi hissetmiyor veya daha kötü hissediyorsanız doktorunuza danışınız.
2. ACCUZIDE’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
ACCUZIDE’i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
• Hamileyseniz, hamile kalmaya çalışıyorsanız veya emziriyor iseniz;
• Kinapril, hidroklorotiyazid (idrar söktürücü bir ilaç), sülfonamid grubu antibiyotiklere
(bakterilere karşı bir ilaç) veya ACCUZIDE’ in bileşiminde bulunan ve Bölüm 6.1’de
listelenen yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz varsa,
• Böbrek hastalığınız varsa veya idrar çıkarmıyorsanız (anüri),
• Daha önceleri anjiyotensin dönüştürücü enzim (ADE) inhibitörü tedavisine bağlı alerji
sonucu yüzde ve boğazda şişme (anjiyoödem) geçmişiniz varsa,
• Şiddetli böbrek yetmezliğiniz varsa,
• Kalbinizde kan akımında tıkanıklık varsa (ventriküler akımında obstrüksiyon),
• Kalp yetmezliğiniz varsa (dekompanse kalp yetersizliği),
• Kalıtsal, nedeni bilinmeyen ya da alerji sonucu yüz, dil ve boğazda şişme durumunuz
varsa (anjiyoödem),
• Şeker hastalığı veya böbrek fonksiyonu bozukluğunuz var ise ve aliskiren gibi kan
basıncını düşüren bir ilaç kullanıyorsanız,
• Kalp yetmezliğine yönelik ilaç olan sakubitril/valsartan kullanıyorsanız.
Çocuklarda yeterli klinik veri olmadığından ACCUZIDE kullanılmamalıdır.
ACCUZIDE’i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
ACCUZIDE almadan önce doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz. Eğer aşağıdaki
durumlardan herhangi biri sizin için geçerli ise ve doktorunuz ile henüz bunun hakkında
konuşmadıysanız; ACCUZIDE almadan önce mutlaka doktorunuz ile iletişime geçiniz, çünkü
bu ilaç sizin için uygun olmayabilir:
• Cilt kanseri geçirdiyseniz veya tedavi sırasında beklenmedik bir cilt lezyonu
geçirirseniz. Hidroklorotiyazid ile tedavi, özellikle yüksek dozlarda uzun süreli
kullanımı, bazı cilt ve dudak kanseri tiplerinin (melanom dışı cilt kanseri) riskini
artırabilir. ACCUZIDE kullanırken cildinizi güneş ve UV ışınlarına maruziyetten
koruyunuz,
• Ana atardamarınızda daralma varsa (aort stenozu),
• Böbrek hastalığınız varsa, böbrek nakli geçirdiyseniz veya hemodiyaliz makinesi
(yapay böbrek) hastasıysanız,
• Karaciğer hastalığınız varsa,
• Kalp hastalığınız veya kalp yetmezliğiniz varsa,
• İleri yaştaysanız,
• Kan basıncınız düşük ise (hipotansiyonunuz varsa). Diüretik (idrar söktürücü)
tedavisinin neden olduğu dehidrasyon (vücudunuzdaki suda aşırı azalma) ya da tuz
eksikliği, tuzu azaltılmış diyet, ishal, kusma ya da hemodiyaliz ile kan basıncı düşmesi
daha artar.
• Kuru öksürüğünüz varsa,
• Afrika- Karayip etnik kökenli iseniz,
• Kollajen vasküler hastalığınız varsa (bir tip bağ dokusu proteini olan kollajenin kan
damarlarınızda birikmesi),
• Kanınızın bir makine yardımı ile kolesterolden arındırılması işlemi görüyorsanız ya da
görecekseniz (LDL aferezi),
• Şiddetli alerjik reaksiyon, astım ya da anjiyoödem (gözler, yüz, dudak, dil ve boğazda
şişme) geçmişiniz varsa,
• Duyarsızlaştırma tedavisi görüyorsanız ya da görecekseniz (örn. arı sokması alerjisinin
etkilerinin azaltılması),
• Hamile kalma potansiyeliniz varsa doktorunuzla uygun doğum kontrol yöntemleri
hakkında konuşunuz. Eğer gebe olduğunuzu (veya olabileceğinizi) düşünüyorsanız
veya gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyiniz (bkz. Hamilelik bölümü).
• Emziriyorsanız veya emzirmeye başlamak üzereyseniz (bkz. Emzirme bölümü),
• Lityum içeren ilaç kullanıyorsanız,
• Diyabet (şeker) veya gut (damla) hastalığınız varsa,
• Eklem ağrısı, deri döküntüsü ve ateşe neden olan alerjik bir durum olan bağ dokusu
hastalığınız (dermatomiyozit, sistemik lupus eritematozus, poliarteritis nodosa gibi)
varsa,
• Kanınızda tuz veya elektrolit dengesizliği varsa (örn. sodyum veya potasyum),
doktorunuz sizi yakından izlemek isteyebilir.
• Görme bozukluğu ve gözde basınç artışı yaşıyorsanız. Gözde basınç artışı belirtileri
yoğun ağrı, gözlerde kızarma, baş ağrısı, göz alanında gerginlik, bulanık görme ve
görme kaybıdır.
• Görme kaybı veya göz ağrısı yaşıyorsanız. Bunlar, gözün vasküler tabakasında sıvı
birikmesinin (koroidal efüzyon) veya gözünüzde basınç artışının semptomları olabilir
ve ACCUZIDE alındıktan saatler sonra ile bir hafta sonrası arasında ortaya çıkabilir.
Bu durum, tedavi edilmezse kalıcı görme kaybına neden olabilir. Daha önce penisilin
veya sülfonamid alerjiniz olduysa, bu durumun gelişme riski sizde daha yüksek olabilir.
• Ameliyat olacaksanız ya da anestezi uygulanacaksa (örn. diş hekimi tarafından),
ACCUZIDE kullandığınızı sağlık personeline söylemeyi unutmayınız.
• Ateş, boğaz ağrısı, ağızda ülser, yorgunluk, beklenmedik morarma ya da kanama ya da
beyaz kan hücre sayısında azalma ya da beyaz kan hücresi eksikliği (nötropeni ya da
agranülositoz) gibi kan problemleriniz varsa,
• Yüksek kan basıncı tedavisinde kullanılan aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini
kullanıyorsanız:
– Anjiyotensin II reseptör blokörleri (sartanlar olarak da bilinir – örn. Valsartan,
telmisartan, irbesartan), özellikle böbrek problemi kaynaklı diyabet hastalığınız
varsa
– Aliskiren gibi direkt renin inhibitörleri
• ACCUZIDE ile birlikte tümör hücrelerinin büyüme ve bölünmesini önleyen; böbrek
kanserinin tedavisi için kullanılan mTOR (Rapamisinin memelilerde hedefi) inhibitörü
(örn. temsirolimus) veya bir diyabet ilacı olan DPP-4 (dipeptidil-peptidaz-4) inhibitörü
(örn. vildagliptin) veya kalp yetmezliğinde kullanılan nötral endopeptidaz inhibitörü
(örn. rasekadotril) kullanıyorsanız, anjiyoödem (yüz, gözler, dil veya boğazda şişme)
riskiniz yüksek olabilir. ADE inhibitörü kullanmakta olan hastalarda mTOR inhibitörü
veya DPP-4 inhibitörü veya nötral endopeptidaz inhibitörüyle tedavinin başlatılması
durumunda özellikle dikkatli olunmalıdır
• Başka ilaçlar kullanıyorsanız, potasyum katkıları ya da potasyum içeren tuz yerine
geçen maddeler kullanıyorsanız,
• Alkol ya da uyku hapı kullanıyorsanız,
ACCUZIDE’in etkin maddelerinden hidroklorotiyazid; görme bozukluğu ve göz içi basıncının
artması (glokom) ile sonuçlanabilecek bir reaksiyona neden olabilir. Göz içi basıncının
artmasının belirtileri yoğun ağrı, göz kanlanması, baş ağrısı, göz bölgesinde hassaslaşma,
görmede bulanıklık ve görme kaybıdır. Bu durum tedavi edilmezse kalıcı görme kaybına sebep
olabilir. Bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, derhal doktorunuza bildiriniz.
Eğer size cerrahi ve/veya anestezi uygulaması yapılması planlanıyorsa, uygulamadan önce
ACCUZIDE kullandığınızı doktorunuza bildiriniz.
Doktorunuz düzenli aralıklarla böbrek fonksiyonunuzu, kan basıncınızı ve kanınızdaki
elektrolit seviyelerini (ör: potasyum) kontrol edebilir.
Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza
danışınız.
Ayrıca “ACCUZIDE’i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ” başlığı altındaki
bilgileri inceleyiniz.
ACCUZIDE’in yiyecek ve içecek ile kullanılması:
ACCUZIDE aç ya da tok alınabilir.
Hamilelik
Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız ACCUZIDE kullanmaya başlamayınız. Eğer
hamileyseniz hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu
ilacı almadan önce doktorunuza söyleyiniz. Normal şartlarda doktorunuz gebe kalmadan önce
veya gebe olduğunuzu öğrendiğiniz anda ACCUZIDE almayı bırakmanızı ve ACCUZIDE
yerine başka bir ilaç almanızı önerecektir. ACCUZIDE hamilelik döneminde önerilmez ve
bebeğinize ciddi zarar verebileceğinden hamilelik döneminde kullanılmamalıdır.
ACCUZIDE kullanımı sırasında etkili ve güvenli bir doğum kontrol yöntemi kullanılmalıdır.
Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz ilacı kullanmayı derhal bırakınız ve
hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirme
Emziriyorsanız veya emzirmeye başlamak üzereyseniz doktorunuza bildiriniz. Emzirme
döneminde ACCUZIDE kullanımı önerilmemektedir.
Araç ve makine kullanımı
ACCUZIDE, özellikle tedavinizin başlangıcında araç ve makine kullanma yeteneğinizi
olumsuz etkileyebilir. Sersemlik veya yorgunluk hissediyorsanız araç ve makine
kullanmayınız, derhal doktorunuza danışınız.
ACCUZIDE’ in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
ACCUZIDE laktoz monohidrat (bir çeşit şeker) içerir. Eğer daha önceden doktorunuz
tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız (dayanıksızlık) olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü
almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Reçetesiz alınan ilaçlar da dahil olmak üzere, yakın zamanda herhangi bir ilaç aldıysanız,
alıyorsanız veya alacaksanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz. Bazı ilaçlar ACCUZIDE
ile etkileşime girebilmektedir.
Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız, doktorunuzun dozunuzu değiştirmesi
ve/veya başka önlemler alması gerekebilir.
• Anjiyotensin II reseptör blokörleri (ARB) veya aliskiren (bkz. ACCUZIDE’i
kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler),
• Kan basıncını düşüren başka ilaçlar ve idrar söktürücü (diüretik) ilaçlar,
• Tetrasiklin olarak adlandırılan enfeksiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar,
• Kolestiramin ve kolestipol gibi kandaki yüksek yağ düzeyini düzeltmek için kullanılan
ilaçlar,
• Norepinefrin ve epinefrin gibi tansiyon yükseltmek için kullanılan ‘presör aminler’
sınıfındaki ilaçlar,
• Sulfametoksazol ve trimetoprim gibi antibiyotikler,
• Potasyum destek tedavisi (potasyum içeren tuz bileşenleri dahil),
• Anestezikler (narkotikler),
• Lityum (depresyon tedavisi için bir ilaç),
• Non-steroid antiinflamatuvar ilaçlar (Steroid olmayan iltihap giderici ilaçlar) (örn.
aspirin, ibuprofen),
• Kortizon içeren (hidrokortizon, deksametazon ya da prednizolon) ve böbreküstü bezi
bozukluğunda kullanılan (tetrakosaktrin gibi) kan potasyum düzeyini düşürdüğü bilinen
ilaçlar
• Düzensiz kalp atışlarını düzenlemek için kullanılan ilaç (prokainamid), kanser
tedavisinde kullanılan ilaçlar (sitostatik ilaçlar), bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar
(Crohn hastalığı, romatoid artrit gibi otoimmun hastalıkların tedavisinde kullanılan
ilaçlar), kronik gut tedavisinde kullanılan ilaçlar (allopurinol, ürikozürikler ve ksantin
oksidaz inhibitörleri),
• Sindirim güçlüğü ve göğüste yanma hissine karşı kullanılan ilaçlar (antiasitler),
• Sakinleştirici etkisi olan ilaçlar (alkollü içecekler ve uyku hapları dahil),
• Kalp rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar (digoksin vb.),
• Kalp yetmezliği ve şok tedavisinde kullanılan ilaçlar (sempatomimetikler),
• Böbrek kanserinin tedavisi için kullanılan mTOR inhibitörleri (temsirolimus dahil),
belli antidiyabetik ilaçlar (DPP-4 inhibitörleri; örn. vildagliptin) ya da kalp yetmezliği
ve yüksek kan basıncı için kullanılan belli ilaçlar (nötral endopeptidaz inhibitörü; örn.
rasekadotril), anjiyoödem (yüz, gözler, dil veya boğazda şişme) riskini artırabilir.
• Kas gevşeticiler (kürar benzeri ilaçlar),
ACCUZIDE bazı laboratuvar testlerinin sonuçlarını etkileyebilir. Doktorunuz test yapmaya
gerek duyduğunda ya da hastanede test yapılırken ACCUZIDE kullandığınızı söyleyiniz.
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda
kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
3. ACCUZIDE nasıl kullanılır?
Bu ilacı her zaman aynen doktorunuzun veya eczacınızın size söylediği şekilde alınız. Nasıl
kullanılacağı ile ilgili tereddütleriniz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Doktorunuzu görmek için tabletleriniz bitene kadar beklemeyiniz.
• Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
ACCUZIDE’ in başlangıç dozu 10 mg/6,25 mg (yarım tablet)‘dır. Başlangıç dozunu takiben,
doktorunuz bu dozu 20 mg/12,5 mg‘a ya da 20 mg/25 mg‘a yükseltebilir. Günlük doz 20 mg/25
mg’ı aşmamalıdır.
• Uygulama yolu ve metodu:
ACCUZIDE’i aç veya tok karnına alabilirsiniz.
Tabletlerinizi her gün aynı saatte almaya çalışınız.
ACCUZIDE’i yeterli miktarda su ile yutunuz. Tabletleri çiğnemeyiniz veya ezmeyiniz.
• Değişik yaş grupları:
Çocuklara ve 18 yaşından küçük ergenler  ACCUZIDE verilmemelidir.
Yaşlılarda kullanımı:
ACCUZIDE dozunu doktorunuz belirleyecektir.
• Özel kullanım durumları:
Böbrek/ karaciğer yetmezliğiniz var ise; ACCUZIDE’i kullanıp kullanamayacağınıza,
başlangıç ve devam dozuna doktorunuz karar vermelidir. ACCUZIDE’in böbrek
hastalığı olanlarda (kreatinin klerensi 40 ml/dk altında) kullanılması önerilmez.
Eğer ACCUZIDE’ in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise
doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
ACCUZIDE’ den fazla kullanmak kendinizi kötü hissettirebilir. Eğer çok fazla ACCUZIDE
tablet alırsanız, derhal doktorunuza bildirin veya size en yakın hastanenin acil bölümüne
başvurunuz.
ACCUZIDE’ den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile
konuşunuz.
ACCUZIDE’ i kullanmayı unutursanız:
Bir dozunuzu almayı unuttursanız; bir sonraki dozu zamanı gelince alınız.
ACCUZIDE ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler:
Tabletleri almaya devam etmeniz önemlidir, tansiyonunuzun kontrol altına alınmasına yardımcı
olurlar. Doktorunuz tedaviyi kesmenizi söylemedikçe ACCUZIDE’ i almayı bırakmayınız.
4. ACCUZIDE olası yan etkiler
Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde tanımlanmıştır:
Çok yaygın :10 hastanın en az birinde görülebilir .
Yaygın :10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.
Yaygın olmayan:100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülebilir.
Seyrek :1.000 hastanın birinden az, fakat 10.000 hastanın birinden fazla görülebilir.
Çok seyrek :10.000 hastanın birinden az görülebilir.
Bilinmiyor :Eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor.
Aşağıdakilerden biri  ortaya çıkarsa ACCUZIDE’i kullanmayı durdurunuz ve DERHAL
doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
Yaygın:
• Ciddi göğüs ağrısı, göğüste sıkışma, nefes daralması, hırıltılı solunum veya nefes
almada zorlanma, düzensiz veya güçlü kalp atışı (palpitasyon). Bu semptomlar kalp
krizi veya anjinadan (göğüste ağrı, sıkışma hissi) ötürü olabilir.
Yaygın olmayan:
• Kulaklarda çınlama veya ses
Çok seyrek:
• Kusmaya sebep olan aşırı karın ağrısı (bağırsaklarda anjiyoödem)
Bilinmiyor:
• Nefes alma güçlüğüne sebep olan yüz, dil ve boğazda şişme (anjiyoödem) gibi bu ilaca
karşı ciddi alerjik (anafilaktik) reaksiyon
• Kollarda, bacaklarda güçsüzleşme ya da konuşma güçlüğü (felç belirtileriserebrovasküler olay)
• Ateş, öksürük ve diğer özgün olmayan belirtiler ardından deri ve muköz membranlarda
(mukus salgılayan zar) kızarıklık ve kabuklanma (Toksik epidermal nekroliz). Düzensiz
kırmızı noktalar ya da ‘hedef’ lezyonlarla seyreden deri döküntüsü (eritema
multiforme). Kurdeşen dahil şiddetli deri döküntüsü, şiddetli kaşıntı, kabarıklık, ciltte
şişme ve soyulma, mukoza iltihabı (Stevens-Johnson Sendromu)
• Özellikle ayaktayken bayılma hissi (ortostatik hipotansiyon). Bu tansiyonunuzun çok
düştüğü anlamına gelebilir. ACCUZIDE ile birlikte idrar söktürücü bir ilaç, başka
tansiyon ilacı, alkol alıyorsanız ya da susuz kaldıysanız veya diyalizdeyseniz bunun
olma olasılığı artar. Bayılacak gibi hissettiğinizde, bu duygu geçene kadar uzanınız.
• Özellikle böbrek yetmezliğiniz veya damar hastalığınız varsa, şiddetli boğaz ağrısı ya
da ciddi ağız yaraları
• Beyaz kan hücre sayısında azalmaya bağlı nötropeni/agranülositoz ya da morarma ya
da kolay kanamaya yol açan kan pulcuklarında azalma
• Hastalık hissi ile gelen şiddetli karın ve sırt ağrısı (pankreas iltihabı-pankreatit)
• Karaciğer iltihabı (hepatit), karın ağrısı, bulantı, koyu kahverengi idrar, ciltte ve
gözlerde sararma (kolestatik sarılık)
• Böbreklerde iltihap (tübülointerstisiyel nefrit) belirtileri ateş ve döküntüyü içerir fakat
bazen idrarda kan da görülebilir.
• Yüksek basınca bağlı olarak görme kaybı veya gözlerinizde ağrı (gözün vasküler
tabakasında sıvı birikmesinin olası belirtileri (koroidal efüzyon) veya akut dar açılı
glokom)
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin
ACCUZIDE’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye
yatırılmanıza gerek olabilir.
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza bildiriniz veya size
en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
Yaygın:
• İshal, sindirim güçlüğü, hafif mide ağrısı, bulantı, kendini hastaymış gibi hissetmek
veya hasta olmak
• Baş dönmesi, baş ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, uyku hali veya uykusuzluk
• Kas ağrısı, kas güçsüzlüğü, sırt ağrısı
• Eklemlerde şişme ve ağrıya neden olan kanınızda yüksek ürik asit seviyeleri (gut)
• Öksürük, bronş iltihabı (bronşit), yutak iltihabı (farenjit)
• Burun veya boğaz enfeksiyonları, burun tıkanıklığı ve/veya burun akıntısı (rinit)
• Kan damarlarının genişlemesi (vazodilatasyon)
• Kan kreatin seviyesinde artış
• Kan üre seviyesinde artış
• Göğüs ağrısı
• Kan potasyum düzeyinin normalin üstüne çıkması (hiperkalemi)
• Kalp atımının hızlanması (taşikardi)
• Yorgunluk
• Çarpıntı (palpitasyon)
• Kalbi besleyen damarların daralması/tıkanması ile ortaya çıkan göğüs ağrısı (anjina
pektoris)
Yaygın olmayan:
• Böbrek ve idrar ile ilgili problemler, idrar yolu enfeksiyonu
• Kol ve bacakta uyuşukluk ve karıncalanma, eklemlerde ağrı
• Depresyon, sinirlilik, kafa karışıklığı
• Gaz
• Göz tembelliği
• Etrafınızdakilerin döndüğünü hissetme (vertigo), kulak çınlaması
• Bayılma, düşük kan basıncı
• Ağız ve boğazda kuruluk, tat duyusunda bozukluk
• Vücutta su tutulması
• Sinüslerde iltihap (sinüzit)
• Terlemede artış, sıcaklık hissi (ateş)
• Saç dökülmesi, kaşıntı, döküntü, deride ışığa karşı duyarlılık
• Erkek cinsel organında sertleşmenin sağlanamaması
• Viral enfeksiyon
• Kalp krizi (miyokard infarktüsü)
• Kandaki glikoz seviyesinin artması (gizli şeker)
• Eklem ağrısı
• Nefes almada güçlük (dispne)
• Cilt altında şişlik
• İdrarda protein tespit edilmesi
• Beyne giden damarların geçici tıkanması sonucu oluşan geri dönüşümlü bir tür felç
(geçici iskemik atak)
Seyrek:
• Denge problemleri
• Nefes kesilmesine neden olabilen akciğer iltihabı, öksürük ve sıcaklık artışı
• Kabızlık
• Dilde iltihap
• Kan damarlarının iltihabı
• Deri değişiklikleri, kas ve eklem ağrıları, kan damarı iltihabı, sedef benzeri döküntü
• Ellerin, yüzün ve dilin şişmesi (anjiyoödem)
• Deri rahatsızlıkları (epidermal nekroliz, eritema multiforme, eksfoliyatif dermatit,
pemfigus, purpura, Stevens-Johnson sendromu)
Çok seyrek:
• Sindirim sisteminde tıkanıklık (bağırsak)
• Kusmaya sebep olan aşırı karın ağrısı (ince bağırsak anjiyoödem)
• Bulanık görme
• Kurdeşen (kaşıntılı, kızarık deri döküntüsü)
Bilinmiyor:
• Cilt ve dudak kanseri (Melanom dışı cilt kanseri)
• Eklem ağrısı, deri döküntüsü ve ateşe neden olan alerjik durum (sistemik lupus
eritematozus)
• Akciğer, kalp ya da karnı döşeyen zarda iltihap (serozit)
• Deride kızarıklık ve soyulma (eksfolyatif dermatit)
• Morarma ya da mor/kırmızı döküntüler (purpura)
• Deride içi sıvı dolu kabarcıklar (pemfigus)
• Deride renk kaybı
• Kırmızı kan hücreleri miktarının az olması (kansızlık)
• Beyindeki kan damarlarında kanama
• Akciğerlerde havayolu daralması (bronkospazm)
• Uzağı görememe (akut miyopi)
• Akut dar açılı glokom (gözlerde artan basınç)
• Kalp ritim bozukluğu (aritmi)
• Kanda eozinofil adı verilen bir tür alerji hücresi sayısında artış (eozinofili)
• Kan kolesterolünde artış
• Kan trigliseritlerinde (kanda bulunan bir yağ türü) artış
• Hematokritte (kırmızı kan hücrelerinin kandaki hacim yüzdesi değeri) azalma
• Karaciğer enzimlerinde artış
• Kan bilirubin (karaciğer tarafından üretilen sarı renkli bir sıvı) düzeyinde artış
• Antinükleer antikor (bağışıklık sisteminizin vücudunuza yanlışlıkla saldırdığı
hastalıklarda oluşan protein molekülü) artışı
• Kırmızı kan hücresinin çökme (sedimantasyon) oranında artış
ACCUZIDE kanınızda bazı değişikliklere neden olabilir ve doktorunuz bu değişiklikleri
izlemek için kan testleri yapabilir. Eğer morarma, çok yorgun hissetme veya şeker hastalığınız
varsa ve şeker seviyenizin yükseldiğini fark ederseniz doktorunuza bildiriniz. Doktorunuz
gerekiyorsa kan testi düzenleyecektir.
Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.
5. ACCUZIDE Film Tablet’in saklanması
ACCUZIDE’i 25 °C’ den düşük oda sıcaklığında, çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.
Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra ACCUZIDE’i kullanmayınız. Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.
Eğer ambalajda ya da üründe zedelenmeler görürseniz ACCUZIDE’i kullanmayınız.
ACCUZIDE Ruhsatı: Pfizer PFE Ilaçlari A.S.’ye aittir.
Üretici Firma: Pfizer Manufacturing Deutschland GmbH, Freiburg – Almanya

ACCUZIDE 20 mg/12.5 mg Film Tablet kısa ürün bilgisi


ACCUZIDE 20 mg-12.5 mg Film Tablet kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*