ACEPRIX Film Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi  Silazapril’dir. ACEPRIX  Film Tablet, kan damarlarını daraltarak kan basıncının yükselmesine sebep olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin vücutta üretimini engeller. Vücuttaki fazla tuz, vücutta su tutulumuna neden olduğundan  tuzun  vücut tarafından emilimini engelleyerek tansiyonun yükselmesini önler. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) ve kronik kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

ACEPRIX  Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kan damarlarını daraltarak kan basıncının yükselmesine sebep olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin vücutta üretimini engeller. Vücuttaki fazla tuz, vücutta su tutulumuna neden olduğundan  tuzun  vücut tarafından emilimini engelleyerek tansiyonun yükselmesini önler. Yüksek tansiyon(hipertansiyon) ve kronik kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 3. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 4. Eğer herhangi bir ameliyat olma durumu varsa, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 5. Karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı veya diyaliz görüyor olmak, diyabet (şeker hastalığı), kalp hastalığı veya konjestif kalp yetmezliği  durumlarından herhangi biri var ise bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsinz.
 6. Bu ilacın kullanımı sırasında potasyum takviyeleri ve tuz türevlerini kullanmaktan kaçınınız.
 7. İlacın kullanımı sırasında kusma, ishal veya aşırı terleme nedeniyle vücutta su kaybı meydana geldiyse doktorunuzla görüşmelisiniz. İlacın kullanımıyla vücudun susuz kalması daha kolay olduğundan bu durum tansiyonun düşmesine ve  ciddi bir elektrolit dengesizliğine sebep olabilir.
 8. Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Ayrıca böbrek ve  karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 9. Bu ilacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Çünkü alkol tansiyonunuzu daha da düşürebilir  ve ilacın olası yan etkilerini daha da arttırabilir.
 10. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

ACEPRIX  Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile birlikte aç karnına veya yemek esnasında yutunuz. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Normalden az idrar yapma ya da hiç yapamama, pankreas iltihabı, kırmızı cilt döküntüsü, kabarma ve ciltte soyulma  gibi yan etkilerde acil yardım için doktorunuza başvurmalısınız.

İlaç Etken Maddesi:  Silazapril

İlaç Marka İsmi: ACEPRIX  Film Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*