ACTOS 15 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Pioglitazon hidroklorür‘ dür. ACTOS 15 mg Tablet, insüline bağımlı olmayan (Tip 2) şeker  hastalığı (diyabet Tip 2) tedavisinde kullanılan antidiyabetik bir ilaçtır. ACTOS, insüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı bulunan hastalarda vücudun kendi ürettiği insülini daha iyi kullanmasını sağlayarak,  kandaki şeker seviyesini kontrol altına alır. İnsüline bağımlı olmayan şeker  hastalığı (diyabet Tip 2) durumunda yalnızca ağızdan verilen diğer diyabet ilaçları ile kontrol altına alınamayan hastalarda tek başına veya diğer ağızdan verilen diyabet ilaçları ile birlikte kullanılır. Ayrıca insülin ile birlikte, sadece metformin etken maddeli şeker hastalığında kullanılan diğer bir ilacın kullanılmaması gerektiği durumlarda çok sıkı kontrol altında kullanılabilir.

Vücuttaki kan şekerini dengelemek için pankreas tarafından insülin adı verilen bir hormon üretilir. Şeker hastalığı olan kişilerde pankreas yeterli insülini üretmiyor veya hiç üretmiyordur ya da vücut üretilen insülini düzenli kullanamıyordur. Yeterli miktarda insülün hormonu salgılanamadığında glukoz (şeker) hücrelere gidemez ve kanda toplanır. Bu durum, kanda glukoz (şeker) düzeyini yükseltir. Kandaki glukoz (şeker) düzeyinin yükselmesi kalp hastalığı, böbrek hastalığı, körlük, amputasyon (organ kesilmesi, organ kopması) gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Kan şekerinin kontrol edilmesi ve yüksek kan şekerinin düşürülmesi şeker hastalığına bağlı sağlık sorunlarını önlemek veya geciktirmek açısından önemlidir.

ACTOS 15 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın içindeki etken maddeye veya diğer bileşenlere karşı bir alerjiniz var ise; kullanmayınız.
 2. Eğer diyabetik ketoasidoz veya kalp ya da karaciğerde yetmezlik, kalp krizi öyküsü ya da kanlı idrar, mesane kanseri öyküsü var ise; kullanmayınız.
 3. Eğer sizde, polikistik over sendromu (hormonal bozukluk) ya da gebelik, emzirme, kalp hastalığı, karaciğer hastalığı, maküler ödem durumlarından birisi var ise; ACTOS ‘a başlamadan önce durumunuz hakkında hekiminizi bilgilendiriniz.
 4. ACTOS kullanımı sırasında idrar yaparken ağrı, zorlanma yaşarsanız yada kanlı idrar yapıyorsanız; acilen hekiminizle irtibat kurunuz.
 5. ACTOS’un yaşlı hastalarda insülin ile eşzamanlı kullanımı, kalp yetmezliği riskini arttırabilir. Bu yüzden yaşlılar tedavi süresince yakinen takip edilmelidir.
 6. Kullanımı sırasında kadınların el, kol ve ayaklarında kırık oluşma riski erkeklere oranla daha yüksektir.
 7. İlacın içeriğinde laktoz bulunur. Eğer daha önceden bazı şekerlere karşı dayanıksızlığınız olduğunu biliyor iseniz; ACTOS almadan önce hekiminize söyleyiniz.
 8. Etkileşim: gemfibrozil , rifampisin
 9. ACTOS’ u düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettiriniz.
 10. 18 yaşından küçüklere ACTOS verilmemelidir.
 11. ACTOS, gebelikte ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.
 12. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama gibi durumlar kan şekerinizin normalin altına düşmesine yol açar. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma durumları için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 13. Aşırı susuzluk, açlık ve sık idrara çıkma durumları  kan şekeri seviyesinin çok fazla yüksekliğinin belirtileridir.

 

ACTOS 15 mg Tablet’ in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. ACTOS ’u size verilen dozlardan daha fazla kullanmayınız. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber içiniz. ACTOS, tercihen öğün aralarında ya da yemek esnasında kullanılabilir.
 3. günlük: 1 defa 15-30 mg (maksimum 1 defa 45 mg)

 

ACTOS 15 mg Tablet’ in Olası Yan Etkileri :

 1. ACTOS alırken, şiddetli karın ağrısı , nefes almada zorluk, ürtiker, yüz, dudaklar, boğaz ve dilde şişlik gibi bir durumda acilen hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. ACTOS yan etkileri: hipoglisemi, gaz, dispne, baş dönmesi, artralji, hipoestezi, erektil fonksiyon bozukluğu,  kilo artışı

İlaç Etken Maddesi: Pioglitazon
İlaç Marka İsmi: ACTOS 15 mg Tablet
ACTOS, sırasıyla; Sindirim Sistemi ve Metabolizma, Diyabet İlaçları, Oral Antidiyabetikler,  Tiyazolidinediyonlar ve Pioglitazon şeklinde sınıflandırılmış olup, A10BG03 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz ACTOS 15 mg, ACİNO TURKEY İLAÇ  firmasının ürünüdür.

ACTOS 15 mg Tablet’e ait kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)


ACTOS 15 mg Tablet kullanma talimatı

ACTOS 15 mg Tablet’in kısa ürün bilgilendirmesi

ACTOS 15 mg Tablet'in kısa ürün bilgilendirmesi

ACTOS 15 mg tablet de dahil hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız.

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*