ACUITEL Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Kinapril hidroklorür’dür.  ACUITEL 40 mg Film Kaplı Tablet, kan damarlarını daraltarak tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin üretimini durdurur. Böylece tansiyonu düşürüp, kan akışını verimli hale getirir. ACUITEL , yüksek tansiyonun düşürülmesinde ve konjestif  kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

ACUITEL 40 mg Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İshal, kusma ve aşırı terleme vücutta su kaybına sebep olacağından ACUITEL kullanımı sırasında her gün bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Aksi takdirde aşırı su kaybı, böbrek yetmezliğine, aşırı  düşük tansiyona ve  elektrolit bozukluklara yol açabilir.
 3. Ağır bir böbrek rahatsızlığınız var ise veya diyalize giriyorsanız ya da ağır karaciğer yetmezliği, kontrol altına alınamayan kalp yetmezliği, antihistaminik ilaç kullanımı, vücutta tümör varlığı, kanser tedavisi görüyor olmak, bağışıklık sisteminde zayıflamaya bağlı öksürme, boğaz şişmesi, yüksek ateş, titreme gibi enfeksiyon semptomları, kanda düşük potasyum düzeyi durumlarından herhangi birisi sizde mevcut ise; ACUITEL almadan önce hekiminizi bu hususta bilgilendirmelisiniz.
 4. ACUITEL kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 5. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun direktifleri doğrultusunda  ilacı kullanmaya devam ediniz. Çünkü yüksek  tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 6. ACUITEL’in durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Ayrıca böbrek ve  karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 7. Eğer herhangi bir bir ameliyat olmanız gerekiyorsa, bu ilacı kullandığınız süreyi, ameliyattan belirli bir süre önce cerrahınıza  söylemelisiniz. İlacı kullanmayı belirli bir süre durdurmanız gerekebilir.
 8. Bu ilacın kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.
 9. ACUITEL kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Çünkü alkol ilacın olası yan etkileri olan uyuşukluk halini daha da arttırmaktadır.
 10. ACUITEL, düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahiptir. Eğer makine ve araç kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 11. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı düşünüyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan ACUITEL kullanmayınız.

 

ACUITEL 40 mg Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz ACUITEL ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanınız ve hekimin direktiflerini tam olarak yerine getiriniz.
 2. ACUITEL günde 1-2 defa kullanılır. İlacınızın her bir dozunu 1 bardak suyla beraber alınız. ACUITEL  tercihen yemek öncesi veya sonrası da kullanılabilir. Doz atlamayı önlemek için ACUITEL’i her gün günün aynı saatlerinde kullanmaya  özen göstermeniz çok önemlidir.
 3. Hipertansiyonun tedavisinde kullanılması gereken ACUITEL dozu :  günde 10 mg’la tedaviye başlanır. Şayet bu dozla tansiyonun düşmesinde yeterli fayda sağlanamıyorsa; bu doz hekim tarafından aşama aşama 80 mg a kadar çıkarılabilir.
 4. Konjestif kalp yetersizliğinde kullanılması gereken ACUITEL dozu : Böbrek yetmezliği olanlarda ve yaşlı hastalarda  ACUITEL‘le tedaviye en düşük doz olan 2,5 mg lık dozla başlanması öngörülür.  Bu doz hekim tarafından aşamalı olarak en fazla 40 mg a kadar çıkarılabilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. ACUITEL aldıktan sonra karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Göğüs ağrısı, kalp atışlarında düzensizlik ve çarpıntı, nefes darlığı, baş dönmesi ve bayılma hissi, normalden az veya çok idrar yapma, ağır kabartı, cilt döküntüsü, halsizlik, güçsüzlük, soluk cilt, kolay kanama ve çürük oluşumu, depresyon, bilinç bulanıklığı, hepatit, pankreasit ve sarılık gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz  tıbbi yardım için  acilen doktorunuza başvurmalısınız.

İlaç Etken Maddesi:  Kinapril hidroklorür
İlaç Marka İsmi: ACUITEL 40 mg Film Kaplı Tablet
Sırasıyla Kalp Damar Sistemi, Renin-Anjiyotensin Sistemi, ACE inhibitörleri ve kinapril şeklinde sınıflandırılmış olup, C09AA06 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz ACUITEL, PFİZER İLAÇLARI  firmasının ürünüdür.
ACUITEL 40 mg için kısa bilgi ve prospektüs belgeleri (Endikeleri, ACUITELne ilacıdır; ilaca başlamadan önce uyulması gerekenler, kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; kullanım şekli; dozu; istenmeyen etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler gibi ACUITEL 40 mg Film Kaplı Tablet hakkında bilinmesi gereken hususları kapsar.)

ACUITEL 40 mg Film Kaplı Tablet kullanma talimatı


ACUITEL 40 mg Film Kaplı Tablet kullanma talimatı

ACUITEL 40 mg Film Kaplı Tablet kısa ürün bilgisi

ACUITEL 40 mg kısa ürün bilgisi

ACUITEL de dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz ACUITEL’i nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. ACUITEL ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
ACUITEL ’i size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız hastalığınızda daha çabuk bir iyileşme sağlamaz. Ayrıca ilacı bırakmanız gerektiği söylendiği halde ısrarla devam etmeyi uzattığınız takdirde sağlığınız üzerinde ciddi zararları olur.

 

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*