Adaçayı Bitkisinin Yararları Nedir ?

Adaçayı Bitkisinin Yararları Nedir ?

Adaçayı Orta Doğu ülkelerinde pek çok hastalığın şifası olan bir bitki olarak görülmektedir. Fakat Batı Dünyası bu bitkinin faydalarını yeni yeni anlamaya başlamıştır. Adaçayı ıtırlı ve acı bir bitkidir. Genellikle kaynatılarak tüketilmektedir. Kaynatıldığında ilk tüketen insan açısından ağızda acı bir tat bırakmaktadır. Fazla tüketimi ise vücuda zarar vermektedir. Günde yarım litreyi geçtiği zaman mide asidine ters etki yapmaktadır.

adacayi
Adaçayı Bitkisinin Yararları Nedir ?

Faydalarının başında ise mide ve bağırsak da oluşan bazı gazları ve bulantıyı kesmesi gelmektedir. Sindirim sistemine doğrudan uyarıcı bir etki vermektedir. Kan dolaşımını olumlu yönde etkiler. En iyi anlaştığı bitki anasondur. Anason ile birlikte tüketildiğinde göğüs ağrısı ve iç sıkıntısına oldukça önemli artılar sağlamaktadır. Aynı zamanda iyi bir iltihap çözücü olarak da kullanılır, bademcik ve diş eti iltihaplarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Banyo yapılan suya eklendiğinde ise vücutta gün içerisinde yaşanan her türlü yorgunluğu aldığı bilinmektedir. Soğuk algınlığının aktif tedavisinde kullanılmaktadır. Tüm bunların da ötesinde günümüzde ilaç sektöründe de sıklıkla tercih edilmektedir. Vücut yorgunluğu ve sinirsel titremelerde kullanılmaktadır. Doktorlar tarafından siyah çay yerine gün içerisinde sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*