AIRPLUS 50/100 mcg DISCAIR İnhalasyon İçin Toz

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Salmeterol (50 mcg) ve Flutikazon propiyonat (100 mcg)’ tır.  AIRPLUS 50/100 mcg DISCAIR İnhalasyon İçin Toz, solunum yollarındaki iltihabı önleyici/giderici ve uzun etkili bronş genişletici bir ilaçtır. Akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında bulunan kasları gevşeterek genişlemelerine yol açar. Böylece hava giriş çıkışını rahatlatır, solunumu daha iyi hale getirir.  Etkisi en az 12 saat devam eder.  İltihap giderici  etkisi ile, akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında oluşan şişme ve hassasiyeti azaltarak, nefes alıp vermeyi kolaylaştırır. AIRPLUS , yetişkinlerde ve 4 yaş üzeri çocuklarda, astım hastalığının basamaklı tedavisinde 3. basamaktan itibaren astım ataklarının önlenmesi, kontrol altına alınması ve nefes alma problemlerinin hafifletilmesinde; düzenli tedavide orta ve ağır Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastalarda KOAH belirtilerinin ve atak sıklığının azaltılmasında kullanılır. Düzenli olarak her gün kullanılması gerekir.

 

AIRPLUS 50/100 mcg DISCAIR İnhalasyon İçin Toz Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. AIRPLUS, solunum yollarındaki iltihabı önleyici/giderici ve uzun etkili bronş genişletici bir ilaçtır. Etkisi en az 12 saat sürer.
 3. Başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi tedavisi için daha hızlı etkisi olan inhalasyon ilaçları kullanılmalıdır.
 4. Eğer karaciğer hastalığınız ya da şeker hastalığınız varsa veya akciğerinizde iltihaplanma (enfeksiyon),  yüksek kan basıncı, yüksek tiroid,  düzensiz kalp ritmi veya kalp ile ilgili bir problem yaşıyorsanız ya da kan potasyum seviyesiniz düşükse; kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz.
 5. Tüberküloz tedavisi görüyorsanız ya da daha önce tüberküloz geçirdiyseniz;  kullanmaya başlamadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 6. Kullanımı çocuklarda gelişimi etkileyebilir Çocuğunuzun normalden daha yavaş geliştiğini gözlemliyorsanız durumu doktorunuza bildiriniz.
 7. Tam fayda sağlamak için, düzenli kullanmanız gerekir. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın kullanımını bırakmayınız. Doktorunuzun talimatlarına uyunuz.
 8. •4 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 9. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

AIRPLUS 50/100 mcg DISCAIR İnhalasyon İçin Toz’un kullanım Şekli:

 1. AIRPLUS da dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz AIRPLUS ‘ı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz.
 2. Sadece inhalasyon yolu (ağızdan soluyarak) ile kullanılır. İnhalasyon cihazı yoluyla nefes alındığında ilaç akciğerlerinize ulaşır. Bu nedenle, cihazın ağız parçası aracılığıyla derin ve güçlü nefes almalısınız.
 3. Ağızda pamukçuk oluşumunu ve  beyaz, sarı veya krem renkte benekler oluşma riskini azaltmak için ilacı  kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.
 4. •4-12 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz: günde 2 kez 1 inhalasyondur.
 5. İnhalasyon, her gün aynı saatlerde inhalasyon cihazı kullanılarak  yapılmalıdır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. AIRPLUS 50/100 mcg kullanırken, karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, boğaz ve dilde şişlik gibi bir durumda acilen hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. Yan etki: Baş ağrısı, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri, farenjit.

 

İlaç Etken Maddesi: Salmeterol, Flutikazon propiyonat
İlaç Marka İsmi:  AIRPLUS 50/100 mcg DISCAIR İnhalasyon İçin Toz
Sırasıyla, Solunum Sistemi, Obstrüktif Solunum Sistemi Hastalıkları, Adrenerjikler, Adrenerjikler inhalantlar, Adrenerjikli kombinasyonlar ve salmeterol + flutikazon şeklinde sınıflandırılmış olup, R03AK06 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle temin edebilirsiniz.
AIRPLUS 50/100 mcg için kısa bilgi ve prospektüs belgeleri (Endikeleri, AIRPLUS ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce uyulması gerekenler, AIRPLUS dozajı; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; kullanım şekli; istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeleri kapsar.)

AIRPLUS 50/100 mcg DISCAIR İnhalasyon İçin Toz Kullanma  Talimatı(ilaç prospektüsü)

AIRPLUS 50-100 mcg DISCAIR İnhalasyon İçin Toz Kullanma Talimatı(ilaç prospektüsü)

AIRPLUS 50/100 mcg DISCAIR İnhalasyon İçin Toz Kısa ürün bilgisi

AIRPLUS 50-100 mcg DISCAIR İnhalasyon İçin Toz Kısa ürün bilgisi

AIRPLUS ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir. AIRPLUS’ı size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız rahatsızlığınızda daha çabuk bir iyileşme sağlamaz. Ayrıca AIRPLUS’ı bırakmanız gerektiği söylendiği halde ısrarla devam etmeyi uzattığınız takdirde ilacın sağlığınız üzerinde ciddi zararları olur.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*