AKINETON Enjeksiyon İçin Solüsyon İçeren Ampul

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Biperiden laktat’tır. AKINETON Enjeksiyon İçin Solüsyon İçeren Ampul, merkezi sinir sistemi üzerinde etki göstererek, sinir sistemi ve düz kas dokusunun uyarılmasını azaltan, antiparkinson ilaçlar grubuna dahil bir ilaçtır.  Parkinson gibi hastalıklara bağlı olarak ya da ilaç tedavisinden dolayı  veya başka sebeplerle vücutta bulunan bazı doğal kimyasal maddelerin dengesinde oluşan bozulmadan kaynaklanan etkileri azaltır.  Parkinson sendromu (çeşitli nedenlerden dolayı Parkinson hastalığına benzer belirtilerin meydana gelmesi) bilhassa kas sertliği ve titremenin (tremor) tedavisinde; şizofreni, psikotik depresyon gibi psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar (nöroleptik ilaçlar) ve buna benzer ilaçların neden olduğu  hareket bozukluğu (ekstrapiramidal) belirtilerinin (kaslarda istemsiz kasılmalarla karakterize ani başlangıçlı hareket bozukluğu, yerinde duramama hali ve parkinson sendromu) tedavisinde; nikotin zehirlenmesi, böcek ilaçları ve gaz zehirlenmelerinin tedavisinde  kullanılır. İlacın enjeksiyon formu, tedaviye hızlı bir başlangıç olarak tercih edilmektedir.

AKINETON Enjeksiyon İçin Solüsyon İçeren Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Parkinson gibi hastalıklara bağlı olarak ya da ilaç tedavisinden dolayı  veya başka sebeplerle vücutta bulunan bazı doğal kimyasal maddelerin dengesinde oluşan bozulmadan kaynaklanan etkileri azaltır.
 3. Eğer mide bağırsak kanalınızda daralma veya tıkanıklık varsa ya da  kalın bağırsakta aşırı genişleme ve kabızlıkla belirgin megakolon hastalığınız varsa veya dar açılı göz tansiyonunuz (dar açılı glokom) varsa bu ilacı kullanmayınız
 4. Bu ilaç laktoz içermektedir. Eğer doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz..
 5. Eğer  kalp hastalığınız  veya sara (epilepsi) hastalığınız varsa ya da prostat büyümesine bağlı idrar kesesinde tıkanıklık varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. İlacın uzun süre kullanımı alışkanlık yapabileceğinden, özellikle çocuklarda kısa süreli tedavide kullanılması önerilmektedir.
 7. İlacın kullanımı aniden durdurulmamalıdır. Doktor gözetiminde yavaş yavaş bırakılmalıdır.
 8. Tedaviniz süresince kesinlikle alkol kullanmayınız.
 9.  İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç ve makine kullanacaksanız  ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkatli olunuz.
 10. Hamile iseniz veya hamile olma ihtimaliniz varsa veya hamile kalmayı planlıyorsanız ya da bebek emziriyorsanız bu ilacı kullanmayınız.

AKINETON Enjeksiyon İçin Solüsyon İçeren Ampul‘ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Hekim tarafından, kas içine veya damar içine uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Yorgunluk, baş dönmesi, sersemlik, ajitasyon, anksiyete gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi:  Biperiden laktat

İlaç Marka İsmi: AKINETON Enjeksiyon İçin Solüsyon İçeren Ampul

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*