ALATAB 600 mg 30 Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

ALATAB 600 mg Film Kaplı Tablet‘in etken maddesi Thioctic Asid (alfa lipoik asit), yüksek kan şekerinin vücuttaki  organlara (karaciğer, göz ve damarlara), motor, otonom ve duyusal sinirlere verebileceği zararları azaltmaktadır. ALATAB, tip 2 veya tip 1 diyabetli (şeker hastalığı) hastalarda,  kandaki yüksek glikozun (şekerin) sebep olduğu nöropatilerde (sinir harabiyetinde) görülen el, ayak parmakları, bilekler, kollar ve bacaklarda  yanma, karıncalanma, uyuşukluk, hissizlik, kas güçsüzlüğü, kronik yorgunluk ve ağrıların hafifletilmesinde etkinlik gösterir.

 

ALATAB  600 mg  30 Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Diyabete bağlı nöropatide, vücuttaki bütün sinirlerin korunması için kan şekeri düzeyinin olabildiğince normal düzeylerde tutulması gerekmektedir.
 2. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz var ise bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 3. Diyabetli kişilerin alkollü içecekler kullanması, diyabetin sinirlere verdiği harabiyeti arttırabileceğinden, kesinlikle alkol kullanmamalıdırlar.
 4. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan her gün günün aynı saatinde  kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar reçete ettirmelisiniz.  Kullanımı hekime sorulmadan bırakılmamalı, aksi halde hastalığınız daha kötüye gidebilir.
 5. Bu ilacı sütlü mamüllerle beraber aynı zamanda almayınız.  Bu tür besinlerin alımıyla ilaç alımı arasında en az yarım saatlik bir zaman aralığı olmalıdır.
 6. İlacı kullanımınız süresince idrarınız normalden daha değişik kokabilir. Bunun için endişelenmeyiniz.
 7. Bu ilaç 18 yaş altı çocuklara verilmemelidir.
 8. Hamileyseniz veya bebeğinizi emziriyorsanız, hekime sormadan kullanılmamalı, hamilelikte sadece hekim tavsiyesi ve kontrolünde kullanılması mümkündür.
 9. Eğer kan şekeriniz çok fazla yükselirse, aşırı susuzluk veya  açlık hissedebilirsiniz ya da idrar yapımı normalin üzerine çıkabilir. Eğer kan şekerinizde yükselme belirtileri var ise acilen doktorunuza başvurunuz.
 10. Kan şekeri seviyesinin düştüğüne dair  belirtiler olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma durumları için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek veya içecek bulundurmalısınız.

 

ALATAB  600 mg  30 Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. ALATAB ilacı hekiminiz nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerine tamamıyla uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığınız üzerinde zararlı etkiler oluşturur. Hekim tarafından belirlenen dozaj miktarını ve kullanma süresini dikkate almalısınız.
 2. ALATAB Tabletin her bir dozu 1 bardak suyla beraber yutulur. Günün ilk yemeğinden yaklaşık 30 dakika kadar önce kullanılmalıdır.
 3. Besinlerle beraber kullanılması ilacın emilmesinde azalmaya neden olabileceğinden, bilhassa mide boşalmasında gecikme problemi olanlarda, aç karnına kullanmak ilacın emilmesini hızlandırır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Mide bulanması, kusma, mide ağrısı, ishal, kan şekerinde aşırı düşüş ve ciltte kırmızı kaşıntılı kabartılar ilacın sık rastlanmayan yan etkileridir. Bu yan etkilerden birisi veya bir kaçı görüldüğünde ilacın kullanımını durdurup, acilen hekiminize haber veriniz.
 2. Yüzde, ağız içi ve boğazda şişlik, karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen gibi alerjiyi işaret  eden bir  durum kendinizde gelişirse, acilen bir sağlık kuruluşuna müracaata bulununuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Thioctic Asid’dir.
İlaç Marka İsmi: ALATAB  600 mg  30 Film Tablet
ALATAB’ın farmakoterapötik grubu ve ATC kodu:Diğer sindirim sistemi ve metabolizma ürünleri. Sindirim sistemi ve metabolizma ile ilgili çeşitli ürünleri- A16AX01
ALATAB (Tioktik asit)’in etki mekanizması: Tioktik asit  (Alfa-lipoik asit), vitamin benzeri, ancak alfa-keto asitlerin oksidatif dekarboksilasyonunda koenzim fonksiyonuna sahip endojen bir maddedir. Diabetes mellitusa bağlı hiperglisemi, kan damarlarının matriks proteinlerinde glukoz birikimine yol açar ve “İleri Glikozilasyon Son Ürünleri” denen oluşuma neden olur. Bu işlem, endonöral kan akımı azalmasına ve periferal sinirlere hasar veren serbest oksijen radikallerinin üretiminin artması ile bağlantılı endonöral hipoksi/iskemiye neden olmaktadır.
Ayrıca, periferik sinirde antioksidan ajanların (glutatyon gibi) tükenmesi de gösterilmiştir.

ALATAB  600 mg  30 Film Tablet prospektüsü, kullanma talimatı

ALATAB 600 mg 30 Film Tablet prospektüsü, kullanma talimatı

ALATAB  600 mg  30 Film Tablet kısa ürün bilgisi

ALATAB 600 mg 30 Film Tablet kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*