ALEVE 220 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Naproksen sodyum‘ dur.  ALEVE 220 mg Film Tablet, vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan hormonları azaltarak, iltihap giderici ve ağrı kesici etkiler gösterir. Ayrıca ateş düşürücü  etkisi de mevcuttur.  ALEVE, soğuk algınlığına bağlı boğaz ağrısı, baş ağrısı, ateş ve vücut kırıklığı durumlarında ve kulak-burun-boğaz iltihabına bağlı ağrılar,  kas ağrısı, eklem ağrısı, akut migren ağrıları, baş ağrısı, diş ağrısı, diş çekimi sonrası veya ağız içi ameliyatlarında görülen ağrı ve iltihabi durumlar, kaza veya spor yaralanmalarına bağlı burkulma, incinme ve ezilme sonucu gelişen şişlik ve ağrılar, bayanlarda adet dönemi (dismenore) ağrıları ve ateşin giderilmesinde kullanılmaktadır. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinler içindir.

 

ALEVE 220 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ALEVE, vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan hormonları azaltarak, iltihap giderici ve ağrı kesici etkiler gösterir. Ayrıca ateş düşürücü  etkisi de mevcuttur.
 3. Doktor önerisi olmadan 4 günden daha uzun süre kullanmayınız.
 4. Daha önceden aspirin ve türevlerinden herhangi bir ilaç kullandığınızda astım atağı, nazal polip, nezle veya derinizde alerjik reaksiyonlar geliştiyse; bu ilacı kullanmayınız. Tedaviniz sırasında bu belirtilerden herhangi biri görüldüğünde ilacın kullanımını derhal kesiniz.
 5. By-pass ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarda kullanmayınız.
 6. Eğer süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız, aktif veya tekrarlayan mide ve bağırsak ülseriniz varsa ya da kanamanız ; ciddi karaciğer veya böbrek yetmezliği ya da  ciddi kalp yetmezliği, beyin kanaması geçmişi veya devam eden herhangi bir kanama ya da  açıklanamayan kan hücre oluşumunda bozukluk durumlarından herhangi birine sahipseniz; bu ilacı kullanmayınız.
 7. Eğer herhangi bir ameliyat  geçirecekseniz veya yakın zamanda geçirdiyseniz; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 8. Bazı durumlarda ALEVE Film Tablet kullanımı özel dikkat gerektirir. Eğer herhangi bir sağlık sorununuz  özellikle  kalp rahatsızlığı, kalp yetmezliğiniz varsa veya daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ya da  felç öyküsü, kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon, kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, kansızlık (anemi), astım, saman nezlesi, burunda  polip ve akıntı, karaciğer veya böbrek  fonksiyon bozukluğu, mide ülseri veya mide kanaması geçmişi, kolit, crohn hastalığı gibi iltihabi bağırsak hastalığı veya  şu an var olan hazımsızlık, mide ekşimesi gibi sindirim sistemi problemleri, Lupus veya karma bağ dokusu hastalığı olarak adlandırılan bağışıklık sistemine ait hastalığınız veya doğuştan gelen porfiri hastalığınız  (karın ağrısı ve kas kramplarına neden olan bir çeşit kalıtsal hastalık) varsa ya da 65 yaşın üzerindeyseniz; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 9. Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili yan etkilere maruz kalma riski daha fazladır. Yaşlı hastalarda  günde 2 tabletten fazla kullanılmamalıdır.
 10. İlacın kullanımı nadiren de olsa bazı hastalarda peptik ülser (mide veya oniki parmak bağırsağı ülseri) ve mide veya bağırsaklarda kanama oluşturabilir.  Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde ilacın kullanımını kesip  acilen doktorunuza başvurunuz.
 11. Tedaviniz sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşın problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
 12. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 13. İlacın kullanımı bazı hastalarda sersemlik, baş dönmesi gibi yan etkilere sebep olabilir. Eğer bu yan etkiler sizde de görülürse, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 14. Tedaviniz sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. İlacın alkolle birlikte kullanımı mide kanaması riskini arttırabilir.
 15. Hamilelik döneminde özellikle son 3 ayda kullanılmamalıdır. İlk 6 ayda doktorunuza önerisiyle ve kontrolünde kullanılabilir.  Emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ALEVE 220 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Ağrının daha hızlı rahatlaması için tableti, emilimi daha kolay olacağından aç karnına almanız önerilir. Mide rahatsızlığınız varsa yemekten sonra tok karnına alınız.
 3. —12 yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinlerde günlük önerilen doz:  Günde 2 veya 3 defa 1 tablet önerilir. Ağrının daha çabuk azalması için başlangıç dozu  olarak 2 tablet; daha sonra  ağrının şiddetine göre 6-8 saat aralıklarla  1 tablet  ile devam edilir
 4. Günde 3 tabletten fazla kullanmayınız.
 5. Yaşlı hastalarda günde 2 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş dönmesi, sersemlik, yorgunluk, mide ağrısı, mide yanması ve ekşimesi, şişkinlik, kusma, ishal veya kabızlık  yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Naproksen sodyum
İlaç Marka İsmi:  ALEVE 220 mg Film Tablet

ALEVE 220 mg Film Tablet Kullanma Talimatı


ALEVE 220 mg Film Tablet Kullanma Talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*