ALJIL Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol (300 mg), Propifenazon (150 mg) ve Kafein (50 mg)‘ dir. ALJIL Tablet, hafif ve orta dereceli ağrı ve ateş durumlarında kullanılan ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. ALJIL, soğuk algınlığı  ve gribal enfeksiyonlara bağlı ateş, üşüme, boğaz ağrısı, vücut kırıklığı gibi hastalık belirtilerinin giderilmesinde ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak; migren, baş ağrısı, diş ağrısı, diş çekimi sonrası ağrı,  eklem ağrıları, romatizmal ağrılar, kas ağrısı, bel-sırt-boyun ağrısı gibi akut kas ve iskelet sistemi ağrıları, kireçlenmeye bağlı ağrılar ile eklem ve kaslardaki  incinme/burkulma/zorlanmaya bağlı ağrılar ve bayanlarda adet dönemi (dismenore)  ağrılarında ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

 

ALJİL 150 mg/300 mg/50 mg Tablett Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Hafif ve orta dereceli ateş ve ağrının kısa süreli tedavisinde kullanılan ALJİL tablet, diğer ağrı kesicilerle beraber aynı anda asla alınmamalı ve hekim önermedikçe ardı ardına üç günden daha fazla kullanılmamalıdır.
  3. Ağrı şikayetiniz 5 gün içerisinde geçmez ya da ateşiniz 3 gün içerisinde düşmez, daha da yükselirse veya başka rahatsızlık semptomlarının geliştiğini kendinizde hissederseniz; acilen ALJİL tableti kullanmayı kesip, tıbbi destek için hekiminize haber veriniz. Bir sağlık kurumunda tedavi görmeniz gerekebilir.
  4. Ağır karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz var ise ya da kalıtsal (ırsi) bir hastalığa bağlı hemolitik anemi  veya akut hepatik porfiria adı verilen ve kansızlığa sebep olan bir rahatsızlığınız var ise;ALJİL ilacı kullanmayınız.
  5. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu),  astımda dahil olmak üzere herhangi bir akciğer hastalığı, kansızlık  ya da kan hücreleriyle alakalı bir rahatsızlıktan muzdaripseniz ya da karaciğerinizde alkole bağlı( Siroz vb. ) ciddi yetmezlik durumu; bunlardan birisi sizde var ise ; ALJİL almadan önce hekiminizle bu konuyu paylaşmalısınız.
  6. Amfizem, bronşiyel astım, alerjik rinit ya da herhangi bir akciğer hastalığınız var ise; ALJİL tableti hekime sormadan kullanmayınız.
  7. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
  8. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol veya alkollü içeceklerle birlikte alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
  9. Kullanımı çok nadir de olsa uyuklamaya sebep olabileceği düşünülerek,  araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren işler yaparken çok dikkatli olunmalıdır.
  10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kesinlikle kullanılmamalıdır. ALJİL, anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

ALJİL 150 mg/300 mg/50 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu suyla birlikte alınız. ALJİL, tok karnına veya öğün aralarında alınabilir.
  3. Hekim tarafından başka türlü önerilmedikçe 12 ila 16 yaşlarındaki çocuk ve ergenler 1 defada bir adet ALJİL; bu doz ağrının şiddetine göre lüzumlu görüldüğü durumlarda doz aralığı 8 saatten az olmamak kaydıyla günde en fazla 3 defa tekrarlanabilir.
  4. 16 yaş üzeri erişkinler ise; 1 defada 1 veya 2 adet tablet kullanabilirler. ağrının şiddetine göre lüzum halinde bu doz  bir günde 3 defaya kadar tekrarlanabilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, gaz, karın ağrısı, kabızlık,  baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, üst solunum yolu hastalık belirtileri ALJİL ‘in yaygın şekilde görülebilecek yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol, Propifenazon, Kafein
İlaç Marka İsmi: ALJİL 150 mg/300 mg/50 mg Tablet

İlaç Ruhsat Sahibi : Recordati İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Doğan Araslı Cad. No:219 Esenyurt / İstanbul 34510
Tel no : 0(212) 620 28 50
Faks no : 0(212) 596 20 65
İlaç Üretim yeri :  Recordati İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Ç.O.S.B. Karaağaç Mah. Atatürk Cad.
No:36 Kapaklı / TEKİRDAĞ

ALJİL 150 mg/300 mg/50 mg Tablet kullanma talimatı


ALJİL 150 mg-300 mg-50 mg Tablet kullanma talimatı

ALJİL 150 mg/300 mg/50 mg Tablet kısa ürün bilgisi


ALJİL 150 mg-300 mg-50 mg Tablet kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*