ANDAZOL 200 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Albendazol’dur.  ANDAZOL 200 mg Film Tablet, yumurtadan yeni çıkmış böcek larvalarının vücutta gelişmesini ve çoğalmasını önleyen bir ilaçtır. Domuz tenyası, köpek tenyası gibi bağırsak kurtlarının sebep olduğu belirli enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca, Ascaris lumbricoides adı verilen bağırsak solucanı, Necator americanus ve Ancylostoma duodenale adı verilen kancalı kurtlarının, Enterobius vermicularis adı verilen kıl kurdunun Trichuris trichuria, Strongyloides stercoralis ve Trichostrongylus colubriformis adı verilen bağırsak parazitlerinin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde de kullanılır.

ANDAZOL 200 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ANDAZOL, yumurtadan yeni çıkmış böcek larvalarının vücutta gelişmesini ve çoğalmasını önleyen bir ilaçtır.
 3. Eğer ciddi karaciğer veya böbrek yetersizliğiniz varsa ya da kan testlerinizde bozukluk varsa; ANDAZOL‘u kullanmayınız.
 4. Eğer, vücudunuzda enfeksiyonlara karşı savaşan hücrelerin kan düzeyi düşükse, ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. ANDAZOL‘un kullanımı söz konusu hücrelerin kan düzeylerinin  düşmesine sebep olabileceğinden, ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyacınız olabilir.
 5. ANDAZOL‘u, Simetidin, Deksametazon, Prazikuantel, Teofilin içeren ilaçlarla birlikte kullanmayınız.
 6. Parazitlerden tamamen kurtulmak için bu tedavinin yanında temizlik koşullarına uyunuz,  çiğ yiyecek ve sebzeleri pişirmeden önce  iyice yıkayınız. Ellerinizi sık sık sabunla iyice yıkayınız.
 7. Gebelik ve emzirme dönemlerinde ANDAZOL‘u kullanmayınız. Tedavi süresince ve tedavi bitiminden sonraki bir ay içerisinde etkili bir doğum kontrol yöntemi ile korununuz. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ANDAZOL 200 mg Film Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, ishal, kabızlık, karın ağrısı, iştahsızlık, yemek yememe, vücutta ağrı ve grip belirtileri, kolay morarma veya kanama, güçsüzlük, halsizlik gibi yan etkiler görüldüğünde derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Albendazol
İlaç Marka İsmi:  ANDAZOL 200 mg Film Tablet

ANDAZOL 200 mg Film Tablet Kullanma talimatı


ANDAZOL 200 mg Film Tablet Kullanma talimatı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*