ANTIBEKSIN Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Efedrin hidroklorür, Feniramin maleat, Tiyokol , Sodyum Sitrat’tır. ANTIBEKSIN Şurup, bronş kaslarını gevşeterek bronşları genişletir, burun içindeki damarları sıkar ve şişmeyi önler. Rahat nefes almayı sağlar. Solunum yolundaki salgıların yapışkanlığını ve koyu balgamın yoğunluğunu azaltarak öksürüğü yumuşatır. Böylece  balgamın kolay bir şekilde dışarıya atılmasını sağlayarak göğüs tıkanıklıklarını azaltır. Öksürük ve nefes darlığı ile seyreden tüm alerjik olan veya olmayan hastalıkların tedavisinde ve kısa bir süre içinde hastanın genel durumunun düzeltilmesinde,  hastalığın kontrol altına alınmasında etkili bir ilaçtır. Nefes darlığının görüldüğü bronşiyal astım,  kronik bronşit (uzun süren bronş iltihabı), amfizem (doku veya organlarda aşırı hava birikmesi), trakeit (soluk borusu iltihabı), bronşektazi bronşların harabiyeti sonucu kalıcı genişlemesi), larenjit (gırtlak iltihabı), boğmaca öksürüğü, kuru öksürükler ve sigaradan ileri gelen tahriş edici öksürüklerde, bronşlarda gevşemeye ve bir ekspektorana (balgamın atılmasını kolaylaştıran) gerek görülen solunum yolu hastalıklarında yardımcı ve rahatlatıcı amaçlarla kullanılır.

 

ANTIBEKSIN Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Öksürük ve nefes darlığı ile seyreden tüm alerjik olan veya olmayan hastalıkların tedavisinde ve kısa bir süre içinde hastanın genel durumunun düzeltilmesinde,  hastalığın kontrol altına alınmasında etkili bir ilaçtır.
 3. Aşırı yüksek tansiyon, hızlı kalp atışları veya  kalp damar hastalığınız (koroner arter hastalığınız) var ise ya da göz içi basıncınız yüksekse (glokom); kullanmayınız.
 4. İlacı kullanmadan önceki son iki hafta içerisinde depresyon tedavisinde kullanılan MAO inhibitörleri grubundan herhangi bir ilaç kullandıysanız bu ilacı kullanmayınız. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız ağır hatta hayati tehlike yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. İlacı  kullanmadan önce, kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söyleyiniz.
 5. Eğer geçmişte veya şu an var olan böbrek üstü bezi problemleri (tümör gibi), yüksek tansiyon, kalp ile ilgili problemler, şeker hastalığı, prostat büyümesi ya da prostat ile ilgili problemler, aktif tiroid, tüberküloz hastalığı veya  peptik ülser (mide asidi artışına bağlı olarak mide ve on iki parmak bağırsağında oluşan yara)  durumlarından  herhangi biri var ise; kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz.
 6. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

ANTIBEKSIN Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. Yetişkinlerde, günlük önerilen doz: günde 3 kez 3 er ölçek;
 4. Çocuklarda, günlük önerilen doz: günde  3 kez  yarımşar veya 1 er ölçektir.
 5. Yemeklerden sonra tok karnına alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, uyuşukluk, hızlı kalp atımı ve idrar yapma zorluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Efedrin hidroklorür, Feniramin maleat, Tiyokol , Sodyum Sitrat
İlaç Marka İsmi: ANTIBEKSIN Şurup
İlacın ruhsat sahibi: Yavuz İlaç Ecza Deposu Medikal Ürünler San. ve Tic. A.Ş.
Yukarı Dudullu Mah. Akıncı Sok. No:14 Ümraniye / İSTANBUL
Tel: 0216 364 99 99-Fax: 0216 466 49 82
Üretici firma:  My Farma İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Tuzla Kimya Sanayicileri O.S.B. Melek Aras Bulvarı Kristal Cad. No:1 Tepeören-Tuzla / İSTANBUL
Tel : (0216) 593 43 26-Fax: (0216) 593 03 08
ANTİBEKSİN Şurup ilaç prospektüsü, kullanma talimatı
ANTİBEKSİN Şurup ilaç prospektüsü, kullanma talimatı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*