APRAZOL 30 mg Mikropellet Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Lansoprazol‘ dur. APRAZOL 30 mg Mikropellet Kapsül, midede üretilen asit miktarını azaltan bir proton pompası inhibitörüdür.  Midede üretilen asit miktarını azaltarak çalışır. Aşırı mide asidinin meydana getirdiği gastroözofajeal reflü ( asit ve mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi.) eşliğinde gelişen eroziv özofajitin (mide asidi ve mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasından dolayı yemek borusu yüzeyinde zamanla doku hasarı oluşması)  tedavisinde ve hastalık belirtilerinin iyileştirilmesinde; Reflü özofajitin (mide içeriği ve asidin yemek borusuna kaçmasından dolayı oluşan yemek borusu iltihaplanması)  tedavisinde ve tekrarının önlenmesinde; mide ve onikparmak bağırsağı ülseri (endoskopik olarak kanıtlanmış) olan hastalarda hastalık belirtilerinin iyileştirilmesinde;  Zollinger-Ellison sendromu gibi aşırı mide asidini içeren diğer durumların tedavisinde;  H.pylori (Helicobacter pylori)’nin neden olduğu duodenal ve gastrik ülser tedavisinde ve tekrarının önlenmesinde; sürekli steroid olmayan yangı giderici (aspirin, ketoprofen, ibuprofen, piroksikam gibi)  ilaçlar ile tedavi gören hastalarda bu ilaçların neden olduğu ülserlerin önlenmesinde ve tedavisinde kullanılır.

APRAZOL 30 mg Mikropellet Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine alerjiniz (aşırı hassasiyetiniz) var ise ya da içeriğinde Atazanavir  bulunan HIV ilacı alıyor iseniz; APRAZOL ilacı kullanmayınız.
 2. Eğer Antepsin(sukralfat) kullanıyorsanız, bu ilaçla beraber kullanmayınız. Antepsin, ilacın emilimini zorlaştırabilir. İlacınızı aldıktan sonra Antepsini almak için en az 30 dakika beklemelisiniz.
 3. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Ancak ilacınızı doktorunuzun size reçete ettiği süre boyunca düzenli bir şekilde atlamadan kullanmaya devam ediniz. Tamamen bitmeden reçetenize yazdırınız.
 4. İçerisinde şeker bulunduğundan,  şekere karşı tolerans bozukluğunuz olduğunu biliyorsanız, APRAZOL  kapsülü kullanmadan önce hekiminizle görüşünüz. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. Kemik hastalığı bulunan ve kortikosteroidlerle tedavi görenler, karaciğer rahatsızlığı ya da kanında  magnezyum seviyesinin düşük olan kişiler; APRAZOL kullanmadan önce hekimi sağlık durumu hakkında bilgilendirmelidirler.
 6. Kullanımı, mide ve bağırsaklarda bakterilerin çoğalmasına ve enfeksiyon oluşumuna sebep olabilir. APRAZOL kullanırken ishal gelişirse, hekiminize başvurunuz.
 7. Kullanımı, çocuklar için uygun değildir.
 8. Baş dönmesi, baş ağrısı, yorgunluk ve görme problemleri gibi  yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 9. Hamilelik döneminde iseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız  ya da  emziriyorsanız, emzirmeyi planlıyorsanız;  hekime danışmadan kullanmayınız.

APRAZOL 30 mg Mikropellet Kapsül’ ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte aç karnına  alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Mide bulantısı, kusma, gaz, karın ağrısı, ağız veya boğaz kuruması, baş dönmesi, baş ağrısı, ishal, kabızlık, yorgunluk, kurdeşen, kızarıklık, karaciğer enzimlerinde yükselme APRAZOL’un yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Lansoprazol
İlaç Marka İsmi: APRAZOL 30 mg Mikropellet Kapsül

APRAZOL ATC Kodlaması: T.C. Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki  ilaç sınıflamasında sırasıyla; Sindirim Sistemi ve Metabolizma – Mide- Peptik Ülser ve Gastro-Özofageal Reflü İlaçları – Proton Pompası İnhibitörleri – Lansoprazol olarak sınıflandırılmış, A02BC03 ATC koduyla yer alır. Piyasada normal reçeteyle satışı yapılan APRAZOL Mikropellet Kapsül’ün ruhsatı HÜSNÜ ARSAN İlaçları A.Şti’ne aittir, üretimini BİLİM İLAÇ yapmaktadır. APRAZOL ile ilgili detaylı açıklamalarla hastanın bilgilendirilmesi için;
—APRAZOL nedir, ne ilacı, endikasyonları (ne için kullanılır);
—APRAZOL uygulanmadan önce bilinmesi gereken hususlar ve alınacak tedbirler, hamilelikte ve emzirenlerde kullanılabilir mi; hangi  ilaç veya ürünlerle etkileşime girer ve kontrendikeleri nelerdir; nasıl saklanır, saklanması;
—APRAZOL uygulanım şekli ve nasıl kullanılır;
—APRAZOL kullanımı sonucu ortaya çıkan istenmeyen etkiler nelerdir; sorularına cevaben Hüsnü Arsan İlaçları A.Şti’nin aşağıdaki prospektüsünde daha geniş kapsamlı bilgi bulunmaktadır.
APRAZOL 30 mg prospektüsü, kullanma talimatı
APRAZOL 30 mg Mikropellet Kapsül kullanma talimatı

APRAZOL 30 mg kısa ürün bilgisi
APRAZOL 30 mg kısa ürün bilgisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*