ARICEPT EVESS Ağızda Dağılan Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Donepezil hidroklorür‘ dür. ARICEPT EVESS 10 mg Ağızda Dağılan Tablet,  beyindeki sinir hücreleri tarafından doğal olarak salgılanan bir kimyasal olan asetilkolinin parçalanıp bozulmasını engelleyerek, sinir hücrelerinin (nöronların) işlevlerini geliştiren bir ilaçtır. Asetilkolin, sinir hücreleri arasındaki sinyal iletişiminde uyarıcı etkiler göstermek suretiyle, öğrenme, düşünme, anlama, geçmişin unutulmaması, hafıza ve akıl yürütmede önemli rol oynar. Bunama şikayeti olan kişilerin vücudunda genelde bu kimyasal madde normalden daha azdır. ARICEPT EVESSalzheimer hastalığında görülen Asetilkolin (nörotransmitter) yetmezliğine bağlı hatırlayamama, unutkanlık, zihin karışıklığı gibi bunamayı işaret eden bulguların iyileştirilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

 

ARICEPT EVESS 10 mg Ağızda Dağılan Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ARICEPT EVESS, alzheimer hastalığına bağlı bunama bulgularını iyileştirmek amacıyla kullanılmaktadır.
 3. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettiriniz.
 4. ARICEPT EVESS kullanımına,  hastanın düzenli olarak ilaç alımını kontrol edebilecek hastadan sorumlu bir kişi olduğu zaman başlatılmalıdır ve ilaç hasta üzerinde iyi sonuç verdiği sürece kullanmaya devam edilmelidir.
 5. Eğer herhangi bir kalp ritm bozukluğunuz (hasta sinüs sendromu), prostat büyümeniz, idrar yapma problemleriniz, midenizde yara, nefes darlığı ya da epilepsi durumlarından herhangi birine sahipseniz, bu ilacı kullanmadan önce hekiminizi bilgilendirmeniz gerekmektedir.
 6. Cerrahi müdahale  gerektirecek bir durumda, cerrahi müdahaleden belli bir süre önce ARICEPT EVESS   alımını durdurmanız gerekmektedir. Cerrahınıza müdahele öncesi bu ilacı kullandığınız süreyi tam olarak bildirmelisiniz.
 7. ARICEPT EVESS kullandığınız müddetçe alkol tüketmemeye özen gösteriniz.
 8. Bu ilacı kullanırken uyuşukluk ve sersemliğe sebep olabilecek etkilerinden dolayı, araç ya da  makine kullanmak gibi dikkat isteyen aktivitelerde bulunmayınız.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanıldığında anne karnındaki bebek ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

ARICEPT EVESS 10 mg Ağızda Dağılan Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
 2. ARICEPT EVESS ‘i ağzınızda eriterek, çözünmesini sağlayınız ve üzerine su içiniz. Aç veya tok karnına alabilirsiniz. Geceleri yatarken günde bir kez alınmalıdır.
 3. Tedaviye günde tek doz olarak 5 mg 1 tabletle başlanır, 1 ay sonra doktorunuz ilacın dozunu arttırarak günde tek doz olarak 10 mg lık 1 tabletle tedaviye devam etmenizi önerebilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzla görüşünüz.
 2. İstem dışı kasılmalar ve şuur kaybı  (nöbet), hepatit (karaciğer iltihabı), karaciğer işlev bozukluğu, ağrılı ve zor idrar yapma,  siyah, kanlı veya katranımsı dışkı, kan öksürme ya da kanlı veya kahve telvesi görünümünde kusma gibi durumlarda ilacın alımını durdurup tıbbi yardım almak için derhal doktorunuza başvurunuz.
 3. Mide bulantısı, sersemlik hali, sulu dışkı sık rastlanan yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Donepezil hidroklorür
İlaç Marka İsmi: ARICEPT EVESS 10 mg Ağızda Dağılan Tablet

ARICEPT EVESS 10 mg Ağızda Dağılan Tablet kullanma talimatı


ARICEPT EVESS 10 mg Ağızda Dağılan Tablet kullanma talimatı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*