ARILEX 35 mg 4 Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Risedronat sodyum‘dur. ARILEX 35 mg 4 Film Tablet, kemiğin  güçlenmesini sağlayan ve kemik erimesini  önleyen bir ilaçtır. ARILEX, kalça ve omurlarda görülen kırıklarda dahil olmak üzere menopoza giren kadınlarda ve osteoporozlu erkeklerde oluşabilecek kemik erimesine bağlı kırıkların önlenmesi amacıyla kemik erimesi tedavisinde kullanılır.

ARILEX 35 mg 4 Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ARILEX, kemiğin  güçlenmesini sağlayan ve kemik erimesini  önleyen bir ilaçtır.
 3. Eğer yemek borusunda darlık veya yemek borusunun boşalmasını geciktiren herhangi bir yemek borusu probleminiz varsa ya da kanınızdaki kalsiyum seviyesi aşırı düşük ise ARILEX‘ i kullanmayınız.
 4. ARILEX‘ i sabah aç karnına alınız . İlacı içtikten  sonra midenize zarar vermemesi için   30 dakika yatmayınız, uzanmayınız. Ayakta veya oturur vaziyette  durmanız gerekiyor. Bu süre içerisinde su harici hiçbir şey yeyip, içmeyiniz.
 5. Eğer en az 30 dakika boyunca dik oturamayacak veya ayakta duramayacak durumda iseniz bu ilacı kullanmayınız. Aksi takdirde ARILEX mide ve yemek borusunda ciddi problemler oluşturabilir.
 6. Eğer kanınızda kalsiyum seviyesi düşükse, diş tedavisi görüyorsanız veya dişle ilgili bir operasyon geçirme durumunuz varsa ya da ciddi böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa ARILEX‘ i kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 7. ARILEX, laktoz içermektedir. Eğer doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 8. Hamile iseniz veya hamile olma ihtimaliniz varsa veya hamile kalmayı planlıyorsanız ya da bebek emziriyorsanız, ARILEX‘ i doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

ARILEX 35 mg 4 Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Mideye geçişinin kolaylaşması için ilacı ayakta içiniz ve 30 dakika boyunca yatmayınız veya uzanmayınız. Bu süre içerisinde normal çeşme suyundan başka hiçbir şey yeyip içmeyiniz.
 3. ARILEX‘ i günün ilk yemeğinden önce alınız.

İlacın  Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, kemik, eklem ve kas ağrısı, hazımsızlık, doygunluk hissi, kendini hasta hissetme, mide ağrısı, mide krampları ve rahatsızlığı, kabızlık, gaz, ishal ve bulantı yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Risedronat sodyum
İlaç Marka İsmi: ARILEX 35 mg 4 Film Tablet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*