AS-ALDEKS Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Alendronat sodyum’dur. AS-ALDEKS Tablet, kemiğin  güçlenmesini sağlayan ve kemik erimesini  önleyen bir ilaçtır. Kalça ve omurlarda görülen kırıklarda dahil olmak üzere menopoza giren kadınlarda  oluşan kemik erimesine bağlı kırıkların önlenmesi amacıyla kemik erimesi tedavisi ve D vitamini yeterliliğinin sağlanmasına destek olma durumlarında kullanılır.

AS-ALDEKS Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kemiğin  güçlenmesini sağlayan ve kemik erimesini  önleyen bir ilaçtır.
 3. Eğer yemek borusunda darlık veya yemek borusunun boşalmasını geciktiren herhangi bir yemek borusu probleminiz varsa ya da kanınızdaki kalsiyum seviyesi aşırı düşük ise ya da ileri derecede böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa  bu ilacı kullanmayınız.
 4. Bu ilacı kullanan bazı kişilerde çene kemik kaybı diğer adıyla çene osteonekrozu meydana gelmiştir. Çene osteonekrozu’nun belirtileri, çenede ağrı, şişlik, diş kaybı, diş eti yaralarının veya enfeksiyonlarının çabuk iyileşmemesidir. Eğer kanser hastasıysanız ya da kemoterapi, radyasyon veya steroid tedavisi gördüyseniz çene osteonekrozu (kemik dokusunun canlılığını yitirmesi)  gelişme riski daha yüksektir.
 5. İlacı sabah aç karnına alınız . İlacı içtikten  sonra midenize zarar vermemesi için   30 dakika yatmayınız, uzanmayınız. Ayakta veya oturur vaziyettte  durmanız gerekiyor. Bu süre içerisinde su harici hiçbir şey yeyip, içmeyiniz.
 6. Eğer en az 30 dakika boyunca dik oturamayacak veya ayakta duramayacak durumda iseniz bu ilacı kullanmayınız. Aksi takdirde bu ilaç mide ve yemek borusunda ciddi problemler oluşturabilir.
 7. Eğer kanınızda kalsiyum seviyesi düşükse, midede   ülser,  on iki parmak bağırsağı hastalığı, sindirim kanalında emilim bozukluğu, kanser hastalığı, böbrek hastalığı, mineral eksikliği, kemoterapi veya radyoterapi görüyorsanız  ya da  yutmada güçlük gibi rahatsızlıklarınız var ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
 8. İlacın su harici diğer yiyecek ve içeceklerle birlikte alınması ilacın etkisini azaltmaktadır.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

AS-ALDEKS Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. İlacı aldıktan sonra 30 dakika boyunca yatmayınız ve uzanmayınız. Bu süre içerisinde normal çeşme suyundan başka hiçbir şey yeyip içmeyiniz.

İlacın  Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Eklem, kemik ve kas ağrısı, çene ağrısı, şişlik, sırtta  ve karın  boşluğunda ağrı ve yanma,  midede ülser, mide yanması , yemek borusu iltihabı , yemek borusu ülseri, oniki bağırsak iltihabı ve göğüs ağrısı gibi şikayetlerden herhangi biri yan etki olarak görülüyorsa derhal ilacı kesip doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Alendronat sodyum

İlaç Marka İsmi: AS-ALDEKS Tablet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*