AS-ALPRALAM 1 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Alprazolam‘ dır. AS-ALPRALAM 1 mg Tablet, beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı)  sebep olabilecek kimyasalları etkileyen, sakinleştirici ve uyku verici bir ilaçtır.  Anksiyete ( endişe, kaygı hali) bozukluğu belirtilerinin  kısa süreli tedavisinde ve depresyon eşliğinde gelişen   şiddetli endişe, kaygı, gerginlik durumu ve panik bozuklukların tedavisinde kullanılmaktadır. Sadece şiddetli kaygı hali, endişe ve depresyonla birlikte görülen kaygının tedavisi için reçete edilir. Depresyon tedavisinde kullanılmaz.

AS-ALPRALAM 1 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. AS-ALPRALAM, beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı)  sebep olabilecek kimyasalları etkileyen, sakinleştirici ve uyku verici  bir ilaçtır.
 3. Doktorunuzun reçetede belirttiği dozdan fazla almayınız. Doz aşımı ölümcül olabilir.
 4. Ciddi karaciğer fonksiyon bozukluğunuz veya astım, amfizem, bronşit, KOAH gibi solunum yolu problemleriniz  varsa ya da uyku apnesi veya kasların çok zayıf ve yorgun olmasına yol açan miyastenia gravis hastalığınız varsa; bu ilacı kullanmayınız.
 5. Eğer geçmişte uyuşturucu veya alkol bağımlılığı öykünüz ya da depresyon teşhisi veya intihar düşünceleri/davranışları  öykünüz varsa; kullanmadan önce muhakkak doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. İlacın kullanımını aniden bırakmayınız. Aksi takdirde yoksunluk semptomları yaşayabilirsiniz.  Kullanımını  yavaş yavaş doktor gözetiminde bırakmalısınız.
 7. AS-ALPRALAM‘ ın kullanımı alışkanlık yapmaktadır. Yalnızca doktorun reçete ettiği kişi kullanmalıdır. Özellikle geçmişinde hap kullanımı veya bağımlılığı olan kişiler ile paylaşmayınız.
 8. İlacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmeniz için, tedaviniz süresince doktorunuzla düzenli olarak görüşünüz.
 9. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 10. •18 yaşın altındaki çocuklar ve ergenlerde kullanılmamalıdır.
 11. Tedaviniz sırasında alkol kullanmayınız. Alkol ilacın etkisini arttırmaktadır.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Hamileyken kullanımı bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

AS-ALPRALAM 1 mg Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Uyku, uykululuk hali, baş ağrısı, sersemlik, yorgunluk, huzursuzluk, iştah azalması, mide bulantısı, ağız kuruluğu, kabızlık, görmede bulanıklık, kaslarda güçsüzlük ve halsizlik, dikkat bozukluğu ve hafıza bozukluğu, konuşmada bozukluk, denge ve koordinasyon bozukluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

AS-ALPRALAM 1 mg Tablet’in İlaç Etkileşimleri

AS-ALPRALAM, başka ilaçlarla etkileşime geçebilir. Eğer düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan herhangi birini   kullanıyorsanız ( uyku hapları, kas gevşeticiler, soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler,  nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçları) AS-ALPRALAM Tablet‘in etken maddesi olan Alprazolam’ın sebep olabileceği uykulu durumun etkisini daha da artırabilir.

Eğer aşağıdaki antidepresanlardan birini kullanıyorsanız lütfen AS-ALPRALAM Tablet (Alprazolam) kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • Antidepresan İlaçlar :

Deprenil, İnsomin, İnsidon ( Etken maddeleri: opipramol hidroklorür )

Prozac, Depset, Depreks, Fulsac ( Etken maddeleri: fluoksetin )

Cipralex, Eslorex ( Etken Maddeleri: essitalopram )

Seralin, Lustral, Misol ( Etken maddeleri: Sertralin )

Fluvamteva, Faverin ( Etken maddeleri: Fluvoksamin maleat )

Xetanor, Noktürn, Paxil ( Etken Maddeleri:  paroksetin )

 • Doğum Kontrol Hapları :

Myralon, Yasmin, Yazz24+4, Jerbera ( Daha fazlasına bakmak için: etinil estradiol, drospirenon )

Norlevo, Miranova ( Etken maddeleri: Levonorjestrel )

AS-ALPRALAM Tablet ( Alprazolam ) daha fazla ilaçla etkileşime geçebilir, yukarıdaki doğum kontrol hapları ve antidepresanlar listesi alprazolamla etkileşime geçen ilaçlardan sadece bazılarıdır. AS-ALPRALAM kullanmadan önce doktorunuza hangi ilaçları kullandığınızı söyleyiniz.

AS-ALPRALAM Tablet Soru Cevap:

Emzirme ve Gebelik dönemlerinde AS-ALPRALAM Tablet (Alprazolam) Kullanılır mı?

Gebelik döneminde AS-ALPRALAM Tablet – Alprazolam –  kullanmanız tavsiye edilmez, çünkü kullanımı sonucu doğumsal problemlere neden olabilir. Eğer hamilelik dönemindeyseniz, lütfen doktorunuza danışınız. AS-ALPRALAM‘ ın etken maddesi olan alprazolam anne sütüne geçebilmektedir, bebek emzirme sonucu bu bebeğe zararlı olabilmektedir. Eğer bebek emziriyorsanız lütfen ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

AS-ALPRALAM Tablet kullandıktan sonra araç ya da makine kullanılır mı?

İlacın etken maddesi, düşünce ve tepkilerinize etki eder. Bu sebeple araç ya da makine kullanmanız tavsiye edilmez.

AS-ALPRALAM Tablet Fazla doz aldım ne yapmalıyım?

Eğer fazla doz aldığınızı düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden en yakın acil servise gidiniz. Alprazolam’ın fazla doz alımı sonucunda bilinç bulanıklığı, koma, bayılma, aşırı halsizlik, güçsüzlük, baş dönmesi meydana gelebilir.

AS-ALPRALAM Tablet Kilo Yapar mı?

AS-ALPRALAM Tablet iştah değişikliğine sebep olabilir, bunun sonucunda kilo alabilirsiniz.

AS-ALPRALAM Tablet Bağımlılık Yapar mı?

Yeşil reçete ile alınan bir çok Anksiyolitik-anksiyete bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçlar- ilaç gibi, AS-ALPRALAMTablet’in uzun süreli ve yüksek dozlarda kullanımı bağımlılık yapabilmektedir. Lütfen AS-ALPRALAMkullanırken doktorunuzun direktiflerinin dışına çıkmayınız.

AS-ALPRALAM ile Alkol alınmasında bir sakınca var mı?

AS-ALPRALAM Tablet kullanırken lütfen alkol almaktan kaçınınız, çünkü alkol alprazolam’ın etkilerini artıracaktır.

 

İlaç Etken Maddesi: Alprazolam
İlaç Marka İsmi:  AS-ALPRALAM 1 mg Tablet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*