ASEMAX Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Sefdinir‘ dir. ASEMAX 300 mg Film Tablet, vücuttaki zararlı mikroorganizmalar üzerine tesir ederek, enfeksiyona neden olan bakterileri öldüren bir antibiyotiktir. ASEMAX, ciltte iltihaplanmış yara, apse, çıban, dolama, sivilce, selülit gibi cildin bakteriyel enfeksiyonları; kronik bronşiti olan hastalarda akciğerlerin küçük hava yollarının iltihaplanması (bronşiolit) sonucu nefes almada güçlük gibi kötüleşme krizleri; yüksek ateş, titreme, soluk alırken göğüste batma, öksürük eşliğinde balgam çıkarmayla belirgin akciğer dokusunun iltihabi durumu ( zatürre); ani gelişen orta kulağın iltihaplanması,  burun ve sinüs iltihabı; soğuğa, kuru havaya  maruz kalınması veya sigara, alkol tüketimine bağlı boğazda yanma, kızarıklık, yutkunma zorluğu ve acıyı içeren belirtilerle görülen yutak  iltihaplanmasında (farenjit); ağız yoluyla vücuda giren zararlı mikroorganızmaların bademciklerde birikmesi sonucu bademcikte oluşan apse ve  iltihaplanma (tonsillit) gibi solunum yollarının bakteri kaynaklı iltihabi hastalıklarında etki göstermektedir. Kullanımı 13 yaşın üzerindeki ergenler ve yetişkinler içindir.

 

ASEMAX 300 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar :

—ASEMAX, bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir.
—Daha önce penisilinde dahil olmak üzere herhangi bir antibiyotik kullanımından dolayı bir alerji geliştiyse, ASEMAX Tableti kullanmanız önerilmez.
—İlacın kullanımı ishale sebep olabilir, ASEMAX kullanırken veya tedavi sonrasında sulu veya kanlı ishal gelişirse, ishal kesici bir ilaç almamalısınız. Bağırsaklarınızda ciddi bir enfeksiyon meydana gelmiş olabileceği ihtimaline karşı acilen hekiminizi arayınız.
—Diyaliz tedavisi görüyorsanız veya herhangi bir böbrek rahatsızlığınız var ise ya da gut artriti için tedavi görüyorsanız, sindirim sisteminizde iltihabi bir hastalığınız mevcutsa bu ilacı kullanmadan önce muhakkak hekiminizi bilgilendiriniz.
ASEMAX kullanmaya başladıktan hemen sonra hastalığa bağlı yakınmalarda rahatlama hissedebilirsiniz. Ancak bakteriler vücudunuzdan tamamen yok olmadan da belirtiler hafifleyebilir. Bunun için hekimin reçetede yazdığı kullanma süresini dikkate almalısınız.
—Gebelikte ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.
—İlaçtan iyi sonuçlar alabilmeniz için, hergün atlamadan, günün aynı saatlerinde almaya özen gösteriniz.
ASEMAX ilacı almadan önce veya aldıktan sonraki iki saat içerisinde süt veya süt ürünleri, hazımsızlık tedavisinde kullanılan antiasitler ve demir içeren yiyecek veya ilaç almayınız. İlacınızı bu ürünlerle birlikte almanız ilacınızın emilimini azaltmaktadır.

 

ASEMAX 300 mg Film Tablet’in kullanım Şekli:

—Doktorunuz ASEMAX’ı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Size verilen dozlardan daha fazla ya da ilacı bırakmanız gerektiği söylendiği halde ısrarla ilaca devam etmeyi uzattığınız takdirde hastalığınız farklı yönde ilerler, sağlığınız üzerinde ciddi zararları olur.
—İlacın her dozu bir bardak dolusu su ile birlikte alınmalıdır. Aç veya tok karnına alınabilir.
—Yetişkinlerde günlük önerilen doz: Sabah ve akşam olmak üzere aynı saatlerde günde 2 defa 300 mg lık 1!er ASEMAX tablet veya günde bir defa  600 mg’lık 1 adet ASEMAX tablettir.

 

ASEMAX 300 mg Film Tablet’in Yan Etkileri :

ASEMAX’ı kullndığınızda karın ağrısı, nefes daralması, kurdeşen, yüzünüzde, dudak, dil veya boğazınızda şişlik gibi alerjik bir durum geliştiğinde acilen bir sağlık kuruluşuna müracaatta bulununuz.
—Kanlı sulu ishal, beklenmedik kanama, halsizlik, hissizlik,  yüksek ateş, koyu idrar, zihin bulanıklığı, ciltte iğne ucu küçüklüğünde morarıklıklar, istem dışı kasılmalar gibi yan etkilerde ilaç alımını kesip, hekiminizle görüşünüz.
—Mide bulanması,  vulvovajinit (vajina iltihabı) ASEMAX’ın sıkça rastlanan yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Sefdinir
İlaç Marka İsmi:  ASEMAX 300 mg Film Tablet

ASEMAX 300 mg Film Tablet Kullanma Talimatı


ASEMAX 300 mg Film Tablet Kullanma Talimatı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*