ASVEGA Efervesan Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Asetilsalisilik asit, C vitamini’dir. ASVEGA Efervesan Tablet, vücutta iltihaba, ateş ve ağrıya sebep olan biyolojik faktörleri  azaltan  ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır.  Baş ağrısı, migren, diş ağrısı, ateşli hastalıklar,  grip ve soğuk algınlığına bağlı ağrı ve ateşli durumlar, kas ağrısı, bel ağrısı, siyatik, romatizmal ağrılar ve sinirsel ağrılar ile ilgilidir.

ASVEGA Efervesan Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Baş ağrısı, migren, diş ağrısı, ateşli hastalıklar,  grip ve soğuk algınlığına bağlı ağrı ve ateşli durumlar, kas ağrısı, bel ağrısı, siyatik, romatizmal ağrılar ve sinirsel ağrılar ile ilgilidir.
 3. Bu ilaç bazen kalp krizi, felç, göğüs ağrısı, anjin tedavisi veya önlenmesi için kullanılır. Bu ilacı, kalp ve kan damarları ile ilgili durumlar için kullanılıyorsa, doktor denetimi altında kullanılmalıdır.
 4. İlacı kullanırken kahve telvesi gibi kusma, siyah-kanlı, katramsı dışkılama gibi mide kanaması belirtileri olursa ilacın alımını durdurup tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 5. Eğer herhangi bir ameliyat geçirme durumunuz var ise ameliyat zamanı gelmeden önce bu ilacı kullandığınızı doktorunuza söyleminiz gerekmektedir. Doktorunuz bir süreliğine ilacınızı kullanmanızı durdurabilir.
 6. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol mide kanaması riskinizi arttırabilir.
 7. Bu ilaç ateşi olan çocuk veya ergenlik dönemindeki gençlere özellikle grip ya da su çiçeği rahatsızlıkları varsa verilmemelidir.
 8. Hemofili (kanama düzensizliği) hastalığınız varsa ya da yakın geçmişte mide veya bağırsak kanaması öyküsü veya ilaca karşı bir alerjiniz var ise bu ilacı kullanmayınız.
 9. Eğer karaciğer rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı, kanama ya da kan pıhtılaşma bozuklukları, astım, mevsim alerjisi, burunda polip varlığı, gut hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, kalp rahatsızlığı, yüksek kan basıncı, geçmişte yaşanmış mide veya oniki parmak bağırsağı ülseri, geçmişte yaşanmış mide veya bağırsak kanaması, adet dönemi dışında oluşan rahim kanaması gibi rahatsızlıklarınız var ise  doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmayınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 10. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ASVEGA Efervesan Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her tabletini bir bardak suda eritiniz ve bekletmeden içiniz. Mide tahrişlerini azaltmak için yemekle birlikte alınız.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kanama zamanının uzaması,  kulak çınlaması ve geçici işitme kaybı gibi yan etkilerde, ilacın kullanımını durdurup acil yardım için  doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Asetilsalisilik asit, C vitamini

İlaç Marka İsmi: ASVEGA Efervesan Tablet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*