ATEROZ Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Atorvastatin kalsiyum’dur. ATEROZ 10 mg Film Tablet, vücutta kolesterol ve trigliserid olarak bilinen yağ kökenli maddelerin düşürülmesinde kullanılır. Normal büyüme süreci için gerekli olan kolesterol doğal olarak oluşan bir maddedir. Ancak kandaki kolesterol çok arttığında, kan damarlarının duvarlarında depolanarak damarların daralmasına ve sonuçta tıkanmasına yol açabilir.  Yüksek kolesterol düzeylerinin kalp hastalığı riskini arttırdığı kabul edilmektedir. ATEROZ 10 mg film tablet,  Kolesterolünüz normal olmasına rağmen, eğer kalp hastalığı için artmış riskiniz var ise; ATEROZ  film tablet bu riskin azaltılması için de kullanılabilir.  Kullanımı 10 yaş ve üstü çocuklar, ergenler ve yetişkinler içindir.

ATEROZ Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. ATEROZ 10 mg film tablet, beyaz renkli, çift kenarlı, oblong, bikonveks biçimli film kaplı tabletler, 30 ve 90 adetlik blisterler halinde kutuda sunulur. 1 tablette etken madde olarak atorvastatin (10 mg) ile yardımcı madde olarak:  Polisorbat 80, hidroksipropil selüloz, kalsiyum karbonat, mikrokristalin selüloz, laktoz monohidrat (inek sütü kaynaklı), kroskarmelloz sodyum, magnezyum stearat,
  hidroksipropil selüloz, makrogol (polietilen glikol), titanyum dioksit (boyar madde) ve talk bulunur.
 2. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 3. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı, düşük tiroid veya herhangi bir kas hastalığınız veya kan hastalığınız var ise ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacı düzenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. İlacın kullanımı nadiren de olsa iskelet kas dokusunda bozulmalara yol açabilir. Bu da böbrek yetmezliğine sebep olur. Kaslarda güçsüzlük, ağrı, kolay acıma hissi, ateş veya grip hali ya da koyu renkli idrar durumlarından herhangi birine sahipseniz acilen doktorunuzu aramalısınız.
 5. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Çünkü alkol ilaçla birlikte alındığında trigliserid seviyelerini yükseltebilir ve karaciğere zarar verebilir.
 6. İlacı kullanırken, ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için  sık sık kan tahlili yaptırınız. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 7. İlacın kullanımı sırasında doktorunuz ile görüşmeden greyfurt  ve greyfurt suyu tüketmeyiniz. Greyfurt ve greyfurt suyu bu ilaçla etkileşime girebilir ve olası tehlikeli etkilere sebep olabilir.
 8. Yağ ve kolesterol oranı yüksek yiyeceklerden kaçınınız. Mutlaka kolesterol düşürücü bir diyete uymanız gerekmektedir.
 9. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

 

ATEROZ Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her dozu  bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemek esnasında veya yemek aralarında alınabilir. Günde bir defa kullanılır. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ateşle birlikte halsizlik veya grip belirtileri, koyu renkli idrar, kas ağrısı , halsizlik, güçsüzlük gibi yan etkilerde ilacın kullanımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  Atorvastatin kalsiyum

İlaç Marka İsmi: ATEROZ 10 mg Film Tablet
Sırasıyla; Kardiyovasküler İlaçlar, Serum Lipid Düşürücü İlaçlar, HMG-KoA Redüktaz İnhibitörleri ve Atorvastatin olarak sınıflandırılmış şekilde, C10AA05 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz ATEROZ 10 mg Film Tablet’in üretimini BİLİM İLAÇ SAN. ve TİC. A.Ş. yapar, ruhsatı da aynı şirkete aittir.
ATEROZ’un kullanım talimatı, prospektüsü ve ATEROZ 10 mg Film Tablet’e ait kısa ürün bilgisi (ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce bilinmesi gerekenler; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  ilaç etkileşimi, kontrendikeleri; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozaj bilgileri; istenmeyen (yan) etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler)

ATEROZ 10 mg Film Tablet’in kısa ürün bilgisi-kullanım talimatı

ATEROZ 10 mg Film Tablet'in kullanım talimatı
ATEROZ 10 mg Film Tablet'in kısa ürün bilgisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*