AVITAZ IV Enjeksiyonluk Liyofilize Toz İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Piperasilin sodyum ve Tazobaktam sodyum’ dur. AVITAZ IV Enjeksiyonluk Liyofilize Toz İçeren Flakon, vücuttaki bakterilerle savaşarak, birçok bakteri türünü öldürebilen penisilin grubu  bir antibiyotiktir. AVITAZ , yetişkinlerde alt solunum yolu enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, genital bölge enfeksiyonları, bel soğukluğu, kanda oluşan enfeksiyonlar, göğüs boşluğu enfeksiyonları, karın içi enfeksiyonları ve deri enfeksiyonları gibi vücut bölgelerini etkileyen bakteriyel enfeksiyonlarda kullanılır. Enfeksiyonlarla baş etmede sorun yaşayan hastalarda, enfeksiyon tedavisinde aminoglikozid türü ilaçlarla birlikte de kullanılabilir. 2 ila 12 yaş arası çocuklarda, karın içi enfeksiyonlarda ve bir aminoglikozid ile birlikte ateşle seyreden ve kanda nötrofil (bir tür beyaz kan hücresi) sayısının azalmasından dolayı oluşan  enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

AVITAZ IV Enjeksiyonluk Liyofilize Toz İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki bakterilerle savaşarak, birçok bakteri türünü öldürebilen penisilin grubu  bir antibiyotiktir.
 3. Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı  enfeksiyonları tedavi etmeyecektir.
 4. Eğer karaciğer hastalığı veya böbrek hastalığınız varsa ya da gut hastalığınız,  kanda potasyum seviyesinin düşük olması, antibiyotik kullanımdan kaynaklanan ishal veya geçirmiş olduğunuz herhangi bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. Bu ilacın kullanımı ishale sebep olabilir ve bu durum yeni bir enfeksiyonun başlangıç işareti olabilir. İlacın kullanımı sırasında aşırı sulu ve kanlı ishaliniz varsa ishali durdurmak için başka bir ilaç kullanmayınız, derhal doktorunuza başvurup, acil yardım isteyiniz.
 6. Tedaviniz sırasında ilacın durumunu iyileştirdiğinden emin olmanız için,  kan değerlerinizi tahlil ettirmelisiniz. Ayrıca karaciğer ve böbrek fonksiyonlarınızı da test ettirmelisiniz.
 7. Bu ilacı kullanırken  kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşme belirtileri görülebilir.
 8. Bu ilaç, 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Hamilelik döneminde bu ilacın kullanımı doğmamış bebeğe zarar verebilir. Emzirme döneminde de anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

AVITAZ IV Enjeksiyonluk Liyofilize Toz İçeren Flakon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç,yavaş intravenöz enjeksiyon (3-5 dakika) veya infüzyon (20-30 dakika) yoluyla uygulanmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, ishal, vücut ağrısı gibi yan etkilerde, tıbbi yardım için acilen doktorunuza  başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Piperasilin sodyum, Tazobaktam sodyum

İlaç Marka İsmi:  AVITAZ IV Enjeksiyonluk Liyofilize Toz İçeren Flakon

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*