AXID Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Nizatidin’dir. AXID Kapsül, midede üretilen asit miktarını azaltan bir ilaçtır. Mide ve bağırsak ülserlerinin önlenmesi ve tedavisi, aşırı mide asidinin meydana getirdiği gastroözofajeal reflü ( mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi, mide ekşimesi ve yanması.) hastalığı ve Zollinger-Ellison sendromu gibi aşırı mide asidini içeren diğer durumların tedavisinde kullanılır.

AXID Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2.  Mide ve bağırsak ülserlerinin önlenmesi ve tedavisi, aşırı mide asidinin meydana getirdiği gastroözofajeal reflü ( mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi, mide ekşimesi ve yanması.) hastalığı ve Zollinger-Ellison sendromu gibi aşırı mide asidini içeren diğer durumların tedavisinde kullanılır.
 3. İlacın kullanımı, kan hücrelerinin sayısının azalmasına sebep olabileceğinden, bu tür etkileri güçlü olan ve şizofreni  tedavisinde kullanılan klozapin ve sara (epilepsi) hastalığında kullanılan karbamazepinle birlikte kullanılırken dikkat edilmelidir.
 4. Eğer, ciddi karaciğer hastalığınız veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da midenizde kötü huylu bir ur olma olasılığı var ise bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 5. Ülserinizin iyileşmesi 8 haftayı bulabilir.  Eğer ilacınızı düzenli bir şekilde kullanmanıza rağmen 6 hafta içerisinde rahatsızlığınızda bir iyileşme görülmez ise doktorunuza görüşmelisiniz.
 6. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Ancak ilacınızı doktorunuzun size reçete ettiği süre boyunca kullanmaya devam ediniz.
 7. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 8. Tedaviniz süresince alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol midenizin zarar görme riskini arttıracaktır.
 9. Elma suyu ile birlikte alınmamalıdır, elma suyu ilacın emilimini azaltmaktadır.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

AXID Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Hızlı veya yavaş kalp atımları, cilt döküntüsü, güçsüzlük, halsizlik ve sarılık gibi ciddi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:   Nizatidin

İlaç Marka İsmi: AXID Kapsül

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*