AZIRAS Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Rasajilin’dir. AZIRAS Tablet,• Parkinson hastalığının ( yavaş ilerleyici, beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden bir beyin hastalığıdır) tedavisinde tek başına veya dopa tedavisine yardımcı olarak kullanılan bir ilaçtır. İnsan beyninde belli bölgelerde dopamin üreten beyin hücreleri bulunur. Dopamin insanların akıcı ve koordine hareketler yapmalarını sağlar. Dopamin üreten beyin hücrelerinin %60 ila %80’i kayba uğradığında yeterli miktarda dopamin üretilemez ve Parkinson hastalığının motor belirtileri ortaya çıkar. İlacın etkin maddesi Rasajilin, beyinde dopamin düzeyinin artmasını ve sürekli olmasını sağlar. Parkinson hastalığının  tedavisinde kullanılır.

AZIRAS Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Parkinson hastalığının ( yavaş ilerleyici, beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden bir beyin hastalığıdır) tedavisinde tek başına veya dopa tedavisine yardımcı olarak kullanılan bir ilaçtır.
 3. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. İlacın alkol ile birlikte kullanımı ilacın yan etkilerini daha da artırmaktadır.
 4. Eğer MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bu ilacın kullanımını bıraktıktan sonra ise, MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanacaksanız yine 14 gün beklemelisiniz.
 5. Eğer  ciddi karaciğer sorununuz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. Ciddi kalp sorunlarınız varsa veya antidepresan kullanıyorsanız ya da şizofreni gibi ciddi psikiyatrik sorunlarınız varsa, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. İlacı, fluoksetin veya fluvoksamin içeren ilaçlarla birlikte veya efedrin ve psödoefedrin içeren soğuk algınlığı ilaçları, siprofloksasin içeren antibiyotik ilaçlar,  dekstrometorfan içeren öksürük kesici ilaçlarla  birlikte kullanmayınız.
 8. Tedaviye başlamak için, fluoksetin tedavisini kestikten sonra en az 5 hafta beklemeniz  gerekmektedir. Fluoksetin veya fluvoksamin ile tedaviye başlamak için ise AZIRAS tedavisini kestikten sonra ise en az 14 gün beklemelisiniz.
 9. İlacın kullanımıyla özellikle tedaviye yeni başlandığında, kan basıncında düşüş olabileceğinden, tedavi sırasında hastanın kan basıncı izlenmelidir.
 10. •18 yaş altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 11. İlaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Tedavi süresince  araç ve makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktivitelerden uzak durunuz.
 12. Hamilelik ve emzirme döneminde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Hamilelik döneminde doktorunuz ilacın yarar/zarar durumunu değerlendirip, bu ilacı kullanıp kullanmayacağınıza karar verecektir. Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

AZIRAS Tablet’in  Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen aç veya tok karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, mide şikayetleri, karın ağrısı, hazımsızlık, uykulu hissetme hali, sersemlik, baş dönmesi, göğüs ağrısı, eklem ağrısı, genel olarak kendini iyi hissetmeme, kilo kaybı,  halüsinasyon, hipotansiyon ve deri döküntüleri  gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Rasajilin

İlaç Marka İsmi: AZIRAS Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*