AZITRO Süspansiyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Azitromisin’dir. AZİTRO 200 mg-5 ml Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz, vücuttaki bazı bakteri ve mikroorganizmalarla savaşarak, bunların sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir. AZITRO Şurup, sinüzit, bronş iltihabı, zatürre (akciğer dokusunun iltihaplanması) gibi göğüs, boğaz ve burun  enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları, Streptococcus pyogenes’in sebep olduğu farenjit-tonsillit tedavisinde penisilin alerjisi varlığında, apse veya çıban gibi deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarında ve  Chlamydia adlı organizmanın sebep olduğu cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisinde kullanılır. Kullanımı çocuklar içindir. 6 aylıktan küçük bebeklerde kullanılmamalıdır.

AZITRO 200 mg/5 ml Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. AZITRO, vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir.
 3. AZITRO‘ yu  almadan önceki ve aldıktan sonraki 2 saat süresince, magnezyum veya alüminyum içeren tabletleri almaktan kaçınınız. Birlikte kullanılmaları halinde ilacın etkinliği azalmaktadır.
 4. Eğer antasitlerle birlikte kullanımı gerekiyorsa, antasitlerden bir saat önce veya 2 saat sonra alınmalıdır.
 5. Eğer ağır böbrek yetmezliği veya  karaciğer yetmezliği rahatsızlığınız varsa, AZITRO‘ yu kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa, geçmişte veya şu an var olan Uzun QT sendromunuz ya da kalp ritm bozukluğunuz varsa, ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz.
 7. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon vücudunuzdan tamamıyla temizlenmeden de hastalık belirtilerinizde iyileşme görülebilir.
 8. AZITRO, soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 9. İlacın kullanımı ishale sebep olabilir. Tedaviniz sırasında aşırı sulu veya kanlı ishaliniz varsa bu yeni bir enfeksiyon başlangıcının belirtisi olabilir. İshali durdurmak için başka bir ilaç kullanmayınız, derhal doktorunuza başvurup, acil yardım isteyiniz.
 10. 6 aydan küçük bebeklerde kullanmayınız.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

ZITRO 200 mg/5 ml Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Toz bulunan ilaç şişesine şişenin çizgisine gelmeyecek şekilde kaynatılmış soğutulmuş su ilave ediniz. Şişenin ağzını kapatıp tozun çözünmesi için çalkalayınız. Daha sonra şişenin içerisine çizgiye gelecek kadar kaynatılmış soğutulmuş su ilave edip yine çalkalayınız. İlacınız içilecek hale gelmiştir. Her kullanımdan önce iyice çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İshal, karın ağrısı, bulantı ve gaz çok yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Azitromisin
İlaç Marka İsmi: AZITRO 200 mg/5 ml Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz

AZİTRO 200 mg-5 ml Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz prospektüsü, kullanma talimatı

AZİTRO 200 mg-5 ml Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz prospektüsü, kullanma talimatı

AZİTRO 200 mg-5 ml Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz kısa ürün bilgisi

AZİTRO 200 mg-5 ml Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*