AZYTER Tek Dozluk Göz Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Azitromisin’dir. AZYTER Tek Dozluk Göz Damlası, gözün enfeksiyon kapmasına sebep olan mikroorganizmaların birçok türüne karşı etkili bir antibiyotiktir. AZYTER, gözün ve göz etrafının yüzeysel bakteriyel enfeksiyonlarının tedavisinde ve bakteri enfeksiyonu riski bulunan göz hastalıklarında (örneğin gözde görülen iltihabi durumlar, gözün ön bölümünün uzun süreli iltihabı ve kimyasal, ışın ya da ısıya bağlı yanmalardan kaynaklanan göz yaraları veya yabancı cisim bulunması durumlarında) kullanılır.

AZYTER Tek Dozluk Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. AZYTER, gözün enfeksiyon kapmasına sebep olan mikroorganizmaların birçok türüne karşı etkili bir antibiyotiktir.
 3. Gözünüzün ön bölümünde virüse bağlı olarak oluşan iltihaplanma, çiçek, suçiçeği ve diğer virüse bağlı göz hastalıklarınız varsa ya da gözünüzde mantara bağlı hastalıklar varsa bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer, ilacı kullanımınız sırasında, göz kapağında kaşıntı, gözünüzde kızarma ve şişme varsa, ilacın kullanımı durdurup, doktorunuza başvurunuz.
 5. İlacın kullanımını aniden bırakmayınız. Yan etkilerini engellemek için yavaş yavaş dozu azaltarak bırakınız.
 6. AZYTER‘ i teşhisi konmamış göz rahatsızlıklarının tedavisi için kullanmayınız.
 7. AZYTER‘ i kullanırken aynı zamanda başka bir göz ilacı kullanıyorsanız. ilacınızı damlattıktan sonra en az 15 dakika beleyip, diğer göz ilacını uygulayınız.
 8. İlacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde iyileşme olmazsa doktorunuza başvurunuz.
 9. Göz enfeksiyonu tedavisi süresince  kontakt lens kullanılması önerilmemektedir. Lens kullanıyorsanız, ilacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemelisiniz. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 10. Eğer Glokom (göz içi basıncında artış) hastalığınız varsa doktorunuza danışmadan; kullanmayınız.
 11. İlacı damlattığınızda  görme bulanıklığı olacağından, görmeniz netleştikten sonra dikkat gerektiren aktiviteler yapabilirsiniz;  araba veya makine kullanabilirsiniz.
 12. Hamilelik ve emzirme döneminde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

AZYTER Tek Dozluk Göz Damlası’nın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Kafanızı hafif bir şekilde geriye alın, alt göz kapağını aşağı çekin , ileri ve uzağa doğru bakın , damlanızı damlatıp gözünüzü kapatın. Damlanızı gözünüze damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına bastırınız, bir dakika bekleyiniz, damlanın gözyaşı kanalına akmasını engelleyiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Gözlerde kızarıklık, yanma ya da batma gibi hafif yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Azitromisin
İlaç Marka İsmi: AZYTER Tek Dozluk Göz Damlası

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*