BEMIKS Ampul, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

ENDİKASYON BİLGİSİ :
İlacın Etken Maddesi Vitamin B1, Vitamin B2, Vitamin B6, D-Pantenol, Niasinamid’dir. BEMIKS Ampul, içeriğindeki vitaminlerin ağız yolu ile alınması olası olmayan hastalarda, vitamin eksikliğinin önlenmesi ve yerine konulması amacıyla kullanılır. Beslenme bozukluklarına bağlı vitamin yetersizliği hallerinde ve normal beslenmenin desteklenmesi amacıyla; ameliyat ardından uzun nekahat zamanlarındaki hastalarda beslenme gereksinimlerinin karşılanmasında, beden ve zihnin acele yorulması, unutkanlık, sinirlilik, kol ve bacaklarda titreme gibi genel şikayetleri olan hastalardaki vitamin gereksinimlerinde; zona, sinir ağrısı, sinir iltihabı, şeker hastalarında görülen sinir hasarı rahatsızlıkları, kalp kası bozukluğu, radyasyon hastalığı ve ateşli Romatizma hastalıklarında görülen B vitamini eksikliğinin önlenmesi ve giderilmesinde kullanılmaktadır, ilaveten alkolizm esnasında görülen uzun süreli zehirlenmelerde tedaviye yardımcı olarak da kullanılır.

BEMIKS AMPUL HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR:
İlacın faktör maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
BEMIKS Ampul, ağız yolu ile ilaç alması olası olmayan hastalarda B grubu vitamini eksikliğinde kullanılmaktadır.
•3 yaşından ufak çocuklarda kullanılmaz.
İlacı kullandığınız prosese idrarınızın rengi koyu sarı olabilir. Bu gayet normal bir haldir ve ilacı kullanmaya devam edebilirsiniz. B2 vitamini idrarı sarıya boyar.
Hamilelik ve emzirme zamanlarında hekiminize danışmadan kullanmayınız.
BEMIKS AMPUL’ÜN KULLANIM ŞEKLİ:
Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi boyunca kesinlikle doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde tesirler, sağlığınıza zarar verir.
Kas amacıylae (intramüsküler) ya da bir sıvı amacıylae eklenerek damar amacıylae yavaş biçimde (infüzyon) uygulanır.
İLACIN OLASI YAN ETKİLERİ :
Karın ağrısı, soluk almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir halde acilen hekiminize başvurunuz.
İlacın tüketimine bağlı olarak süregelen görülen rastgele bir yan tesir bildirilmemiştir.
İlaç Etken Maddesi: Vitamin B1, Vitamin B2, Vitamin B6, D-Pantenol, Niasinamid
İlaç Marka İsmi: BEMIKS Ampul

BEMIKS Ampul (ilaç prospektüsü, nedir ne amacıyla kullanılır, nasıl kullanılır, kullanmadan evvelce ilgi edilmesi hususlar, yan tesirleri)

BEMİKS KOMPOZE AMPUL
KAS İÇİNE (İNTRAMÜSKÜLER) YA DA BİR SIVI İÇİNE EKLENEREK DAMAR İÇİNE YAVAŞ BİÇİMDE (İNFÜZYON) UYGULANIR.
• ETKİN MADDE: HER 2 ML’LİK AMPULDE 25 MG TİAMİN (B1), 2 MG RİBOFLAVİN (B2), 5 MG PİRİDOKSİN (B6), 50 MG NİASİNAMİD VE D-PANTENOL
• YARDIMCI MADDELER: SODYUM KLORÜR, SODYUM FOSFAT, SİTRİK ASİT MONOHİDRAT, POLİSORBAT 80, METİLPARABEN, PROPİLPARABEN, ENJEKSİYONLUK SU .BU İLACI KULLANMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE BU KULLANMA TALİMATINI DİKKATLİCE OKUYUNUZ, ÇÜNKÜ SİZİN İÇİN ÖNEMLİ BİLGİLER İÇERMEKTEDİR.
• BU KULLANMA TALİMATINI SAKLAYINIZ. DAHA SONRA TEKRAR OKUMAYA İHTİYAÇ DUYABİLİRSİNİZ.
• EĞER İLAVE SORULARINIZ OLURSA, LÜTFEN DOKTORUNUZA VEYA ECZACINIZA DANIŞINIZ.
• BU İLAÇ KİŞİSEL OLARAK SİZİN İÇİN REÇETE EDİLMİŞTİR, BAŞKALARINA VERMEYİNİZ.
• BU İLACIN KULLANIMI SIRASINDA, DOKTORA VEYA HASTANEYE GİTTİĞİNİZDE DOKTORUNUZA BU İLACI KULLANDIĞINIZI SÖYLEYİNİZ.
• BU TALİMATTA YAZILANLARA AYNEN UYUNUZ. İLAÇ HAKKINDA SİZE ÖNERİLEN DOZUN DIŞINDA YÜKSEK VEYA DÜŞÜK DOZ KULLANMAYINIZ.
BU KULLANMA TALİMATINDA:
1. BEMİKS NEDİR VE NE İÇİN KULLANILIR?
2. BEMİKS’İ KULLANMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
3. BEMİKS NASIL KULLANILIR?
4. OLASI YAN ETKİLER NELERDİR?
5. BEMİKS’İN SAKLANMASI BAŞLIKLARI YER ALMAKTADIR.
1. BEMİKS NEDİR VE NE İÇİN KULLANILIR?
BEMİKS, 2 ML’LİK AMPULDE 25 MG TİAMİN (B1), 2 MG RİBOFLAVİN (B2), 5 MG PİRİDOKSİN (B6), 50 MG NİASİNAMİD VE D-PANTENOL İÇERİR. SARI RENKLİ BERRAK ÇÖZELTİ AMBER RENKLİ CAM AMPULDE KULLANIMA SUNULMUŞTUR. BEMİKS, İÇERDİĞİ VİTAMİNLERİN AĞIZ YOLU İLE KULLANIMININ İDEAL OLMADIĞI DURUMLARDA
EKSİKLİĞİNİN ÖNLENMESİ VE YERİNE KONMASI AMACIYLA KULLANILIR. B VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE DİLDE, AĞIZDA YA DA DUDAKLARDA ŞİŞME, SİNİRLERDE AĞRI, GERGİNLİK YA DA İŞLEV KAYBINA YOL AÇABİLEN ŞİŞLİK, GÖZDE GÖRMEYİ ETKİLEYEBİLECEK ŞEKİLDE YENİ KAN DAMARLARI OLUŞMASI, VİTAMİN B1 (TİAMİN) EKSİKLİĞİNDE GÖRÜLEN BERİBERİ HASTALIĞINDAKİ KALP RAHATSIZLIKLARI VE NİKOTİNAMİD EKSİKLİĞİNDE GÖRÜLEN PELLAGRA HASTALIĞINA BAĞLI DERİ BOZUKLUKLARI ORTAYA ÇIKABİLİR.
2. BEMİKS ‘İ KULLANMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
BEMİKS ’İ AŞAĞIDAKİ DURUMLARDA KULLANMAYINIZ
EĞER;
• BEMİKS İÇİNDEKİ HERHANGİ BİR MADDEYE KARŞI ALERJİNİZ VARSA
BEMİKS’İ AŞAĞIDAKİ DURUMLARDA DİKKATLİ KULLANINIZ
• HAMİLE İSENİZ
• EMZİRİYORSANIZ.
• B2 VİTAMİNİ İDRARIN KOYU SARI RENK ALMASINA NİÇİN OLABİLİR.
BEMİKS ‘İN YİYECEK VE İÇECEK İLE KULLANILMASI
VERİ BULUNMAMAKTADIR.
HAMİLELİK
İLACI KULLANMADAN ÖNCE DOKTORUNUZA VEYA ECZACINIZA DANIŞINIZ. TEDAVİNİZ SIRASINDA HAMİLE OLDUĞUNUZU FARK EDERSENİZ HEMEN DOKTORUNUZA VEYA ECZACINIZA DANIŞINIZ.
EMZİRME
İLACI KULLANMADAN ÖNCE DOKTORUNUZA VEYA ECZACINIZA DANIŞINIZ. BEMİKS, ANNE SÜTÜNE GEÇMEKTEDİR. B6 VİTAMİNİ ANNEDE SÜT OLUŞUMUNU BOZABİLMEKTEDİR.
EĞER BEBEĞİNİZİ EMZİRİYORSANIZ BEMİKS KULLANMADAN ÖNCE DOKTORUNUZ İLE GÖRÜŞMELİSİNİZ. EMZİRME DÖNEMİNDE KULLANILDIĞINDA BEBEK İÇİN RİSK MİNİMALDİR.
ARAÇ VE MAKİNE KULLANIMI
ARAÇ VE MAKİNE KULLANIMINA ETKİSİ KONUSUNDA VERİ BULUNMAMAKTADIR.
BEMİKS’İN İÇERİĞİNDE BULUNAN BAZI YARDIMCI MADDELER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER BU TIBBİ ÜRÜN HER TABLETTE 1 MMOL (23 MG)’DAN DAHA AZ SODYUM İÇERİR; YANİ ESASINDA “SODYUM İÇERMEZ”.
DİĞER İLAÇLAR İLE BİRLİKTE KULLANIMI
PARKİNSON HASTALIĞI TEDAVİSİNDE KULLANILAN LEVODOPA ADINDAKİ İLACI KULLANIYORSANIZ BEMİKS BU İLACIN ETKİSİNİ AZALTABİLİR.
DOĞUM KONTROL HAPLARI PİRİDOKSİN (B6) GEREKSİNİMİNİ ARTIRABİLİR. B6 VİTAMİNİ, İDRARDA YAPILAN BİR TEST OLAN ERLİCH REAKTİFİ İLE ÜROBİLİNOJEN TAYİNİNDE YANLIŞ SONUÇ VEREBİLİR.
PİRİDOKSİN (B6) SARA NÖBETLERİNİN KONTROL EDİLMESİNDE KULLANILAN FENİTOİNİN KANDAKİ DÜZEYİNİ DÜŞÜRÜR. EĞER REÇETELİ YA DA REÇETESİZ HERHANGİ BİR İLACI ŞU ANDA KULLANIYORSANIZ VEYA SON ZAMANLARDA KULLANDINIZ İSE LÜTFEN DOKTORUNUZA VEYA ECZACINIZA BUNLAR HAKKINDA BİLGİ VERİNİZ.
3. BEMİKS NASIL KULLANILIR?
İDEAL KULLANIM VE DOZ/UYGULAMA SIKLIĞI İÇİN TALİMATLAR:
YETİŞKİNLER (YAŞLILAR DAHİL) VE 3 YAŞINDAN BÜYÜK ÇOCUKLAR: GÜNDE 1-2 AMPUL.
UYGULAMA YOLU VE METODU:
KAS İÇİNE (İNTRAMÜSKÜLER) YA DA BİR SIVI İÇİNE EKLENEREK DAMAR İÇİNE YAVAŞ BİÇİMDE (İNFÜZYON) UYGULANIR.
İLACI DAİMA DOKTORUNUZUN SÖYLEDİĞİ GİBİ KULLANINIZ.
BEMİKS KOMPOZE AMPUL, %5 DEKSTROZ, %10 DEKSTROZ, %20 DEKSTROZ, %10 FRUKTOZ, %5 DEKSTROZ + %0.2 NACL, %5 DEKSTROZ + %0.9 NACL, 1/6 M SODYUM LAKTAT VE LAKTATLI RİNGER ÇÖZELTİLERİNE EKLENEREK İNFÜZYON HALİNDE UYGULANABİLİR. GEÇİMSİZLİK OLASILIĞI NİÇİNİYLE YUKARIDA BELİRTİLEN ÇÖZELTİLER DIŞINDAKİ İLAÇ VE ÇÖZELTİLERLE KARIŞTIRILMAMALIDIR. DAMAR İÇİNE UYGULAMA, ŞİDDETLİ ALERJİK REAKSİYON (ANAFİLAKSİ) RİSKİNE KARŞI, YALNIZCA HASTANEYE
YATIRILAN HASTALARA UYGULANMALI VE UYGULAMA SIRASINDA ÇÖZELTİ IŞIKTAN KORUNMALIDIR.
DEĞİŞİK YAŞ GRUPLARI:
ÇOCUKLARDA KULLANIMI:
3 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLARDA KULLANILMASI ÖNERİLMEZ.
YAŞLILARDA KULLANIMI:
YETİŞKİNLERDEKİ DOZ KULLANILIR.
ÖZEL KULLANIM DURUMLARI:
BÖBREK/KARACİĞER YETMEZLİĞİ:
VERİ BULUNMAMAKTADIR.
EĞER BEMİKS’İN ETKİSİNİN ÇOK GÜÇLÜ VEYA ZAYIF OLDUĞUNA DAİR BİR İZLENİMİNİZ VAR İSE DOKTORUNUZ VEYA ECZACINIZ İLE KONUŞUNUZ. KULLANMANIZ GEREKENDEN DAHA FAZLA BEMİKS KULLANDIYSANIZ BEMİKS’DEN KULLANMANIZ GEREKENDEN FAZLASINI KULLANMIŞSANIZ, BİR DOKTOR VEYA ECZACI İLE KONUŞUNUZ. BEMİKS’İ KULLANMAYI UNUTURSANIZ ,UNUTULAN DOZLARI DENGELEMEK İÇİN ÇİFT DOZ ALMAYINIZ. BEMİKS İLE TEDAVİ SONLANDIRILDIĞINDA Kİ OLUŞABİLECEK ETKİLER HERHANGİ BİR OLUMSUZ ETKİ BEKLENMEZ.
4. OLASI YAN ETKİLER NELERDİR?
TÜM İLAÇLAR GİBİ BEMİKS’İN İÇERİĞİNDE BULUNAN MADDELERE DUYARLI OLAN KİŞİLERDE YAN ETKİLER OLABİLİR.
YAN ETKİLERİN TAHMİN EDİLEN GÖRÜLME SIKLIKLARI:
− ÇOK YAYGIN: 10 HASTANIN EN AZ BİRİNDE GÖRÜLEBİLİR.
− YAYGIN: 10 HASTANIN BİRİNDEN AZ, FAKAT 100 HASTANIN BİRİNDEN FAZLA GÖRÜLEBİLİR.
− YAYGIN OLMAYAN: 100 HASTANIN BİRİNDEN AZ, FAKAT 1.000 HASTANIN BİRİNDEN FAZLA GÖRÜLEBİLİR.
− SEYREK: 1.000 HASTANIN BİRİNDEN AZ GÖRÜLEBİLİR FAKAT 10.000 HASTANIN BİRİNDEN FAZLA GÖRÜLEBİLİR.
− ÇOK SEYREK: 10.000 HASTANIN BİRİNDEN AZ GÖRÜLEBİLİR.
− BİLİNMİYOR: ELDEKİ VERİLERDEN HAREKETLE SIKLIK DERECESİ TAHMİN EDİLEMİYOR
BİLİNMİYOR:
-ALERJİK DERİ DÖKÜNTÜSÜ, AĞIZ VE BURUNDA YARALAR (MUKOZAL ÜLSERASYONLAR)
– SICAKLIK HİSSİ
EĞER BU KULLANMA TALİMATINDA BAHSİ GEÇMEYEN HERHANGİ BİR YAN ETKİ İLE KARŞILAŞIRSANIZ DOKTORUNUZU VEYA ECZACINIZI BİLGİLENDİRİNİZ.
YAN ETKİLERİN RAPORLANMASI
KULLANMA TALİMATINDA YER ALAN VEYA ALMAYAN HERHANGİ BİR YAN ETKİ MEYDANA GELMESİ DURUMUNDA, HEKİMİNİZ, ECZACINIZ VEYA HEMŞİRENİZ İLE KONUŞUNUZ. AYRICA KARŞILAŞTIĞINIZ YAN ETKİLERİ WWW.TİTCK.GOV.TR SİTESİNDE YER ALAN “İLAÇ YAN ETKİ BİLDİRİMİ” İKONUNU TIKLAYARAK YA DA 0 800 314 00 08 NUMARALI YAN ETKİ BİLDİRİM HATTINI ARAYARAK TÜRKİYE FARMAKOVİJİLANS MERKEZİ (TÜFAM)’NE BİLDİRİNİZ. MEYDANA GELEN YAN ETKİLERİ BİLDİREREK KULLANMAKTA OLDUĞUNUZ İLACIN GÜVENLİLİĞİ HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİLMESİNE KATKI SAĞLAMIŞ OLACAKSINIZ.
5. BEMİKS’İN SAKLANMASI
BEMİKS’İ ÇOCUKLARIN GÖREMEYECEĞİ, ERİŞEMEYECEĞİ YERLERDE VE AMBALAJINDA SAKLAYINIZ. 25°C’NİN ALTINDAKİ ODA SICAKLIĞINDA SAKLAYINIZ. SON KULLANMA TARİHİYLE UYUMLU OLARAK KULLANINIZ. AMBALAJDAKİ SON KULLANMA TARİHİNDEN SONRA BEMİKS’İ KULLANMAYINIZ.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*