BENVIDA Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Lakozamid’dir. BENVIDA 10 mg/ml Şurup, beyindeki sinirler ve kimyasalları etkileyerek epilepsi (sara)  nöbetlerini önleyici, antiepileptik bir ajandır. Nöbetlerin başlangıçta sadece beynin bir tarafını etkilediği, fakat daha sonra beynin her iki tarafında da daha büyük alanlara yayıldığı veya yayılmadığı (ikincil jeneralize olan veya olmayan parsiyel başlangıçlı nöbet) bir epilepsi türünün tedavisinde kullanılmaktadır. 16 yaş ve üzeri epilepsi hastalarında istem dışı kasılmaların eşlik ettiği ya da etmediği basit parsiyel nöbetler (vücudun belirli bir yerinde başlayan ve başladığı yerde de kalabildiği gibi ilerleyerek vücudun yarısına yayılabilen bir epilepsi türü) ve kompleks parsiyel nöbetlerin (basit parsiyel nöbetlere bilinç bulanıklığı ve bilinç kaybının eşlik ettiği nöbetler) tedavisinde diğer antiepileptik ilaçlarla tedaviye cevap alınamayan hastalarda,  diğer antiepileptik ilaçlara ek olarak kullanılır.

 

BENVIDA 10 mg/ml Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. Beyindeki sinirler ve kimyasalları etkileyerek epilepsi (sara)  nöbetlerini önleyici, antiepileptik bir ajandır.
 2. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 3. Daimi tedavi olarak kullanılır.
 4. İlacı kullanırken alkol kullanmayınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini ve nöbet riskini artırmaktadır.
 5. Eğer yaşlı iseniz ve kalp hastalığınız varsa veya kalp ritminde uzamaya yol açabilecek başka bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunu anlatınız. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. İlacın kullanımı başlangıçta uyuşukluk ve sersemliğe sebep olabileceğinden, kazalara ve düşme tehlikelerine karşı dikkatli olunuz.
 7. Karaciğer hastalığı ve böbrek hastalığınız var ise ya da kalp yetmezliğiniz veya kalp krizi geçirme riskiniz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 8. Eğer fıstık ya da soyaya alerjiniz varsa , bu ilacın tablet olarak hazırlanan formunu kullanmayınız. Çünkü bu ilaç hidrojenize soya yağı içermektedir.
 9. İlacı, mantar enfeksiyonu tedavisinde kullanılan Flukonazol, itrakonazol, ketokonazol adlı ilaçlarla,  HIV  enfeksiyonu tedavisinde kullanılan   ritonavir  ve bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan klaritromisin, rifampisin adlı ilaçlarla birlikte kullanmayınız.Bu ilaçlarla birlikte kullanıldığında karaciğer enzimleriyle etkileşebilir.
 10. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi yeni yada daha da artan rahatsızlıklara sahipseniz  hemen hekiminizle görüşünüz.
 11. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın alımına devam ediniz. İlacın kullanımını aniden durdurmayınız. İlacın alımını durdurursanız hastalık nöbetlerinde artış görülebilir.
 12. Yanınızda acil durumlar için bu ilacı kullandığınızı belirten kimlik kartı ve bilgilendirme bilekliği mutlaka olmalıdır.
 13. İlacın kullanımı bulanık görme ve sersemlik oluşturabilir. Araç ya da makine kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivitelerde tedbirli davranmalısınız.
 14. 16 yaşından küçük çocuk ve ergenlere BENVIDA verilmemelidir.
 15. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekime danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

 

BENVIDA 10 mg/ml Şurup’un kullanım Şekli:

 1. Hekiminiz BENVIDA  ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekimin direktiflerine uyunuz.
 2. Şişeyi her kullanımdan önce hafifçe çalkalayıp, BENVİDA şurubu doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçümlü kapla veya şurubun kendi doz kaşığı ile ölçerek alınız. Yemek kaşığı asla kullanmayınız.
 3. Ölçüm kabının 5 ml’ lik her bir derece işareti 50 mg’a karşılık gelir (örneğin 2 derece işareti 100 mg’a karşılık gelir). Şurup dozunu yutunuz ve ardından biraz su içiniz.
 4. İlacınızı yemek esnasında veya öğün aralarında kullanabilirsiniz, ancak her gün günün aynı saatlerinde kullanmaya özen göstermelisiniz.
 5. BENVİDA şurup, açıldıktan sonra, 1 ay içerisinde tüketmelidir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminize haber veriniz.
 2. Baş ağrısı, mide bulantısı, sersemlik hissi, uykusuzluk, çift görme, depresyon, konuşma bozukluğu, zihin karışıklığı gibi hafif yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Lakozamid
İlaç Marka İsmi: BENVIDA 10 mg/ml Şurup

Ruhsat Sahibi : BİLİM İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Kaptanpaşa Mah. Zincirlikuyu Cad. No:184  34440 Beyoğlu/İstanbul 34440
Üretim yeri :Unither Manufacturing LLC, Rochester – New York/ABD

BENVIDA 10 mg/ml Şurup kullanma talimatı


BENVIDA 10 mg-ml Şurup kullanma talimatı

BENVIDA 10 mg-ml Şurup kısa ürün bilgisi


BENVIDA 10 mg-ml Şurup kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*