BRECUR 100 mcg İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Salbutamol‘dur. BRECUR 100 mcg İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol, akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında bulunan kasları gevşeterek genişlemelerine yol açar. Böylece hava giriş çıkışını rahatlatır, solunumu daha iyi hale getirir. BRECUR, kronik bronşit, amfizem ve astımda, nefes darlığı, hışıltılı solunum gibi hastalık belirtilerini  giderir, rahatlatıcı ilaç olarak kullanılır; kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastalarda KOAH belirtilerini azaltmak için ve kurtarıcı ilaç olarak kullanılır. Düzenli tedavide kullanımı önerilmez.

BRECUR 100 mcg İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. BRECUR, astım, kronik bronşit ve amfizemden kaynaklanan solunum yolu tıkanıklarında hızlı başlayan etkisiyle bronşların kısa süreli olarak (4 saat) genişletilmesi; astım krizinin ortaya çıkmasına neden olabileceği düşünülen egzersiz ve alerjene karşı astım krizinin önlenmesi; kronik obstrüktif akciğer hastalığında  (KOAH) hastalık belirtilerini azaltılması için ve kurtarıcı ilaç olarak kullanılır.
 3. Eğer şiddetli kalp hastalığınız veya yüksek tansiyonunuz varsa ya da tiroid beziniz aşırı çalışıyorsa, şeker hastalığınız varsa veya  kanınızdaki potasyum seviyesi düşükse; kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ya da  spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Kalp ritim bozukluğunuz varsa veya astım için ilaç kullanıyorsanız, BRECUR‘ u kullanmadan önce  doktorunuza bildiriniz.
 5. 2 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 6. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde BRECUR‘ u kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.

BRECUR 100 mcg İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İnhalasyon yoluyla (ağızdan soluyarak) kullanılır. İnhalasyon cihazı yoluyla nefes alındığında ilaç akciğerlerinize ulaşır. Bu nedenle, cihazın ağız parçası aracılığıyla derin ve güçlü nefes almalısınız.
 3. Ağızda pamukçuk oluşumunu ve  beyaz, sarı veya krem renkte benekler oluşma riskini azaltmak için ilacı  kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.
 4. İnhaleri baş parmağınız ağızlığın tabanından tutacak şekilde dik pozisyonda  tutunuz. Nefesinizi rahatça dışarıya verebildiğiniz kadar veriniz ve ağızlığı ağzınıza dişlerinizin arasına yerleştiriniz.  Dudaklarınızı sıkıca kapatınız ve ağzınızdan yavaş ve derin nefes almaya başlar başlamaz aynı anda inhalerin üst kısmına bastırarak ilacın püskürtülmesini sağlayınız. Nefesinizi rahatça tutabildiğiniz kadar tutunuz ve ağızlığı ağzınızdan çıkarıp parmağınızı inhalerin üst kısmından çekiniz. Eğer doktorunuz bir puftan daha fazla doz almanızı söylediyse ikinci bir doz için yarım dakika bekleyiniz ve aynı işlemleri tekrarlayınız.
 5. •12 yaş ve üzeri ergenler ve yetişkinlerde kullanımı:  Astımı rahatlatmak için 1 veya 2 puf;                                    astımı önlemek için: Alerjiye neden olan etkene maruz kalma veya egzersizin 10-15 dakika öncesinde 2 pufdur.
 6. •2-12 yaş arası çocuklarda kullanımı: Astımı rahatlatmak için 1  puf, çok gerekli olduğunda 2 puf; astımı önlemek için: Alerjiye neden olan etkene maruz kalma veya egzersizin 10-15 dakika öncesinde 2 pufdur.
 7. •24 saatte 8 puftan fazla kullanılmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, ağız ve boğazda tahriş, kas krampları yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Salbutamol
İlaç Marka İsmi: BRECUR 100 mcg İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol

BRECUR 100 mcg İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol Kullanma Talimatı


BRECUR 100 mcg İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol Kullanma Talimatı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*