CABASER 2 mg Çentikli Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Kabergolin‘ dir. CABASER 2 mg Tablet, Parkinson hastalığının (yavaş ilerleyici, beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden bir beyin hastalığı) diğer tedavilere cevap alınamayan durumlarında veya parkinson için aldığınız tedaviye ilave edilerek, belirtilerin  kontrol altında tutulması için kullanılır.  İnsan beyninde belli bölgelerde dopamin üreten beyin hücreleri bulunur. Dopamin insanların akıcı ve koordine hareketler yapmalarını sağlar. Dopamin üreten beyin hücrelerinin %60 ila %80’i kayba uğradığında yeterli miktarda dopamin üretilemez ve Parkinson hastalığının motor belirtileri ortaya çıkar. CABASER tablet, dopaminin etkisini arttırıcı bir ilaç olup, bu belirtilerin kontrol altında tutulması için tercih edilmektedir.

CABASER 2 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa; kullanmanız önerilmez.
 2. CABASER alırken alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol ilacın yan etkilerini daha da artırmaktadır.
 3. Eğer, kalp veya akciğerinizi etkileyen fibrotik etkiler mevcutsa, hamilelik, kalp hastalığı, düşük tansiyon,   ya da karaciğer rahatsızlığınız var ise, psikoz durumundaysanız veya ciddi psikotik bozukluk hikayesi , mide veya bağırsak kanaması ya da ülseriniz , raynaud sendromunuz var ise; CABASER’e başlamadan önce durumunuzu hekiminize muhakkak bildiriniz.
 4. Etkileşim: haloperidol, benperidol, droperidol,  metoklopramit, flufenazin, perfenazin, proklorperazin, trifluoperazin, flupentiksol, klopentiksol, tiotiksen, klorprotiksen, makrolid grubu antibiyotik ilaçlar , ruhsal bozukluk ve mide bulantısına yönelik ilaçlar
 5. İlacın kullanımıyla bilhassa CABASER’e yeni başlandığında, hipotansiyon belirtileri olabileceğinden, hastanın kan basıncı takip edilmelidir.
 6. CABASER, uyuklama ve reaksiyonlarınızı yavaşlatabilecek yan etkilere sahiptir. Tedavi süresince  makine ve araç kullanmak gibi dikkat isteyen aktivitelerden uzak durunuz.
 7. Emzirme sırasında kadınların Cabaser alması tavsiye edilmez. CABASER hamilelikte B kategorisinde; gebeler ve emzirenler hekime danışmadan kullanmamalıdırlar.

CABASER 2 mg Tablet’in  Kullanım Şekli :

 1. İlacınızın her dozunu yeterli miktarda su ile beraber tok karına alınız.
 2. Günde 1-3 mg
 3. CABASER’i size verilen dozlardan daha fazla kullanmayınız.
 4. Hekiminiz CABASER’i nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde etkiler, sağlığınıza zarar verir. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerine uyunuz. CABASER tablet ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. CABASER alırken şiddetli karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. Yan etki: Periferik ödem, bulantı, baş ağrısı, mide ağrısı, dispepsi, gastrit iltihabı, valvulopati, dispne, postural hipotansiyon, sersemlik, uyuklama, halsizlik, asteni, hazımsızlık, istemsiz kas spazmları, halüsinasyonlar, cinsel istek artışı

 

İlaç Etken Maddesi: Kabergolin
İlaç Marka İsmi: CABASER 2 mg Tablet

CABASER sırasıyla, Sinir Sistemi, Parkinson İlaçları, Dopaminerjikler , Dopamin agonistleri ve kabergolin şeklinde sınıflandırılmış olup, N04BC06 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz CABASER, PFIZER PFE İLAÇLARI firmasının ürünüdür .

CABASER 2 mg Çentikli Tablet’e ait kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

CABASER 2 mg Çentikli Tablet'e ait kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

CABASER 2 mg Çentikli Tablet’in kısa ürün bilgisi

CABASER 2 mg Çentikli Tablet'in kısa ürün bilgisi

CABASER tablet de dahil hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*