CANDIDIN 150 mg 1 Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Flukonazol’dur. CANDIDIN 150 mg 1 Kapsül, mantarların büyümelerini çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır. Mayalar ve mantarların sebep olduğu enfeksiyonların tedavisi için uygundur. CANDIDIN, ağız veya boğazda pamukçuk, iç organlarda görülen mantar hastalıkları; erkeklerde kandidiyal balanit, kadın dış üreme organları ve vajinal bölgede oluşan mantar enfeksiyonları, saçkıran, saçlı derinin mantar hastalığı (tinea kapitis); genellikle boyun, göğüs, kolların üst kısımları  ve sırtta görülen beyazdan pembeye veya bronz renkten kahverengiye kadar değişen renklerdeki lekeler ve hafif pullanma ile belirgin mantar enfeksiyonu (tinea versicolor);  gövde, kol, ve bacaklarda görülen halka şeklinde iltihaplı, kaşıntılı, kızarık, yüzeyden kabarık lezyonlar ile belirgin vücut mantarı (tinea korporis); kasık bölgesinde, uylukların iç kısımlarında ve kalçada  ortaya çıkan kırmızı ya da kahverengi lekeler, kaşıntı, yanma hissi, soyulma ile belirgin kasık mantarı (tinea kruris), ayak mantarı  (tinea pedis) ve tırnak mantarı (tinea unguium) tedavisinde kullanılmaktadır.

 

CANDIDIN 150 mg 1 Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz var ise; kullanmanız önerilmez.
 2. Eğer böbrek veya karaciğer hastalığınız var ise ya da herhangi bir kalp ritim bozukluğu, kişisel veya aile geçmişinde uzun QT sendromu durumlarından herhangi bir  ya da bir kaçı var ise;  kullanmadan önce hekiminiz bilgilendirmeniz gerekmektedir. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 3. Eğer mide rahatsızlığı için sisaprid ya da alerji tedavisi için astemizol veya terfenadin kullanıyor iseniz;  kalp ritim bozukluğu ilacı olan kinidin etken maddeli bir ilaç alıyorsanız veya şizofreni hastalığı için pimozid kullanıyor iseniz; bu ilaçlardan herhangi biriyle CANDIDIN kapsül kullanmayınız.
 4. CANDIDIN’e başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Hekiminizin reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 5. CANDIDIN, düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, makine veya araba kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 6. Hamileyseniz veya ilacın kullanımı sırasında hamile kalmayı planlıyorsanız, doktorunuza durumu söylemelisiniz. Hamileyken CANDIDIN kullanımı, doğmamış bebeğe zarar verebilir.
 7. CANDIDIN, emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

CANDIDIN 150 mg 1 Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. CANDIDIN alımı yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber alınız. CANDIDIN yemek sonrası  veya öğün aralarında alınabilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. CANDIDIN kullanırken, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. CANDIDIN yan etki: Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, gaz, baş ağrısı ve deride döküntü yaygın yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Flukonazol

İlaç Marka İsmi: CANDIDIN 150 mg 1 Kapsül

CANDIDIN , sırasıyla; Antienfektifler, Sistemik Antimikotikler, Triazol türevleri ve flukonazol şeklinde sınıflandırılmış olup, J02AC01 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz CANDIDIN, TOPRAK İLAÇ VE KİMYEVİ MAD. SANAYİ firmasının ürünüdür.

CANDIDIN 150 mg 1 Kapsül’e ait ilaç prospektüsü (kullanım talimatı)


CANDIDIN-150-mg-1-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

CANDIDIN 150 mg 1 Kapsül’ün kısa ürün bilgisi

CANDIDIN 150 mg 1 Kapsül'ün kısa ürün bilgisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*