Carboplatin–Teva Liyofilize Toz İçeren Enjektabl Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Karboplatin’dir. Carboplatin–Teva Liyofilize Toz İçeren Enjektabl Flakon, vücuttaki kanser hücrelerinin gelişimini ve yayılmasını yavaşlatan bir kanser ilacıdır. Yumurtalık kanseri tedavisinde kullanılır.

Carboplatin–Teva Liyofilize Toz İçeren Enjektabl Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki kanser hücrelerinin gelişimini ve yayılmasını yavaşlatan bir kanser ilacıdır. Yumurtalık kanseri tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer platin veya platin içerikli ürünlere karşı alerji, ağır böbrek hastalığı, şiddetli kemik iliği ile ilgili bozukluk  var ise bu ilacı kullanmanız tehlikeli olabilir.
 4. Karaciğer ve böbrek rahatsızlığınız, kanamalı tümör, zayıf bir bağışıklık sistemi, kemik iliği ile ilgili bozukluk  var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 5. Bu ilacı kullanırken bağışıklık sistemi zayıfladığından vücudu  enfeksiyonlara karşı daha dirençsiz hale getirir. Grip, soğuk algınlığı, bulaşıcı hastalık, enfeksiyon taşıyan hastalardan uzak durmalısınız.
 6. Tedaviden iyi sonuç alabilmek için ilacı düzenli bir şekilde kullanınız.
 7. İlacın size zararlı olup olmadığından emin olmak için belirli aralıklarla kan tahlili ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 8. Bayan iseniz bu ilacı kullanmadan önce gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.
 9. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı  kullanmayınız.Doğum kusurlarına yol açabilir.

Carboplatin–Teva Liyofilize Toz İçeren Enjektabl Flakon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın uygulaması hastane veya klinik ortamda yapılması gerekmektedir.  Toplardamar içine infüzyon yoluyla uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Saç dökülmesi, Ağız, burun, vajinada  kanama, cildin kolay morarması, deri altında kırmızı benekler, vücut ağrıları, grip belirtileri, titreme, ateş , ağızda yaralar, ciltte soluklaşma, soluk alıp vermede güçlük, kalp atışında hızlılık,  devamlı süren kusma gibi rahatsızlıklarda tıbbi yardım almak için doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Karboplatin

İlaç Marka İsmi: Carboplatin–Teva Liyofilize Toz İçeren Enjektabl Flakon

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*