Cetaflu Forte Tablet, nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri

İlacın faktör maddesi Parasetamol (650 mg), Klorfeniramin maleat (4 mg) ve Fenilefrin hidroklorür (10 mg)‘ dır. Cetaflu Forte Film Tablet, ağrı kesici, ateş düşürücü, üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik bulguları ve tıkanıklığı giderici tesirlere sahiptir. Beyindeki ısı planlama merkezi üstüne tesir ederek ateşi düşürür, ağrıyı keser; bedende natural bir kimyasal olan histaminin yol açtığı üst solunum yollarındaki alerjik belirtilerde antihistaminik tesir eder; burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar. Cetaflu Fort, soğuk algınlığı, grip, nezle, alerjik nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolu akut enfeksiyonları ile beraber görülen gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, hapşırma, geniz akıntısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kas ağrısı, öksürük, üşüme, ateş ve beden kırıklığının giderilmesinde kullanılmaktadır. Kullanımı 12 yaş ve üzeri çocuklar , gençler ve yetişkinler amacıyladir.

CETAFLU FORTE FİLM TABLET HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR :
İlacın faktör maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
Cetaflu Fort, ağrı kesici, ateş düşürücü, üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik bulguları ve tıkanıklığı giderici tesirlere sahiptir.
•3-5 gün ortamında ağrı ya da ateşin azalmaması yada yeni rahatsızlık bulgularınin meydana çıkması durumunda ilacın tüketimini kesip, bir hekime başvurunuz.
•5 ardışık günden daha uzun vakit kullanmayınız.Uzun vakitli kullanımdan kaçınılmalıdır.
Diğer parasetamol sahibi olan ağrı kesiciler ve antihistaminik sahibi olan ilaçlarla beraber kullanmayınız.
Şiddetli karaciğer ya da böbrek yetmezliğiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
Eğer karaciğer ya da böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa ya da astım ya da rastgele bir akciğer hastalığı, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalığı, epilepsi (sara), tiroid bozukluğu, şeker hastalığı, QT Sendromu, anemi (kansızlık), sarılık ya da göz tansiyonunuz varsa yada alkol tüketiyorsanız ya da prostat büyümesi neticesi idrar tutukluluğunuz varsa; bu ilacı kullanmadan evvelce hekiminize durumunuz ile ilgili bilgi veriniz. Kullanımı sizin amacıyla ideal olmayabilir.
Karaciğer hastalığınız ya da alkol bağımlılığınız var ise hekiminiz ile görüşmeden kullanmayınız.
Eğer son 14 gün ortamında MAO inhibitörleri grubuna ait (depresyon tedavisinde sarfedilen bir takım ilaç) rastgele bir ilaç kullandıysanız; bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden öksürük ya da soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan tesirlere maruz kalabilirsiniz.
Tedaviniz esnasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol ya da alkollü içeceklerle beraber alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
•12 yaşından ufak çocuklarda kullanılmamalıdır.
Kullanımı baş dönmesi ve uyuşukluğa sebep olabileceğinden, vasıta ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
Hamilelik ve emzirme zamanlarında hekiminize danışmadan kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.
CETAFLU FORTE FİLM TABLET’İN KULLANIM ŞEKLİ :
Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi boyunca kesinlikle hekiminizun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz tesirler, sağlığınıza zarar verir.
İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber alınız. Aç ya da tok karnına alınabilir.
12 yaşın üzerindeki çocuklarda ve yetişkinlerde günlük tavsiye edilen doz: 6 saat ara ile 1 er tablettir. Hastanın haline göre hekimin lüzumlu gördüğü hallerde her 4 saatte 1 tablet kullanılabilir. Günde 6 tabletten çok kullanılmamalıdır.
İLACIN OLASI YAN ETKİLERİ :
Karın ağrısı , soluk almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir halde acilen hekiminizu bilgilendiriniz.
Baş dönmesi, baş ağrısı, uykululuk hali, sinirlilik, uykusuzluk, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, hazımsızlık, gaz, kabızlık, kas zayıflığı ve titremesi, üst solunum yolu enfeksiyon bulguları vakitgelen görülen yan tesirlerdir.

İlaç Etken Maddesi: Parasetamol, Klorfeniramin maleat, Fenilefrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Cetaflu Forte Film Tablet

Cetaflu Forte Film Tablet kullanma talimatı

pinit_fg_en_rect_red_28 Cetaflu Forte Tablet, nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*