Champix 1 mg 56 Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Vareniklin tartarat ‘dır. Champix 1 mg 56 Film Kaplı Tablet, erişkinlerde sigara bağımlılığı (nikotin bağımlılığı) tedavisinde kullanılan çok etkili bir ilaçtır. Bu ilacı kullanırken sigara içme isteği azalır ve sigara içimi eskisi gibi keyif vermez. Sigara kullanan kişi sigarayı bırakmak için bir gün belirlemelidir. Belirlenen günden 1-2 hafta önce tedaviye başlanır. 2. haftada belirlediğiniz gün sigarayı bıraktığınız gündür.  Doktorunuzun önerdiği dozlarda tedavi 12 hafta sürer. 12. haftanın sonunda sigarayı problemsiz bir şekilde bırakmış hastalarda, günde 2 kez 1 mg Champix ile 12 haftalık ek tedavi uygulanması önerilmektedir.

 Champix 1 mg 56 Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bu ilaç nikotin maddesi içermemektedir.
 3. Ağır depresyondaki hastalarda  ve 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 4. Erişkinlerde sigara bağımlılığı (nikotin bağımlılığı) tedavisinde kullanılan çok etkili bir ilaçtır. Bu ilacı kullanırken sigara içme isteği azalır ve sigara içimi eskisi gibi keyif vermez.
 5. Eğer böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 6. İlacın kalp ve damar sistemi üzerinde yaratabileceği olumsuz etkiler nedeniyle, daha önceden bilinen kalp-damar hastalığınız varsa, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız.
 7. Eğer daha önce kendinizde ve ailenizde depresyon öyküsü  varsa veya panik bozukluk, şüphecilik gibi anormal düşünce ve hayal bozukluğu, intihar girişimi veya düşüncesi var ise ya da tedaviye başladıktan sonra bu belirtilerden herhangi biri görülürse bu ilacı kullanmayınız.
 8. Tedaviyi  aniden bırakmayınız. İlacın alımının aniden bırakılması, aşırı asabiyet, sigara içme isteği, depresyon ve uyku bozukluğuna sebep olabileceğinden, doktorunuzun belirlediği tedavi süresini dikkate alınız.
 9. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız.  Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 Champix 1 mg 56 Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemeklerden (bulantı ihtimaline karşı) sonra alınız. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz. Genelde tedavi süresi 12 haftadır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Yorgunluk, uykusuzluk, iştah artışı, baş ağrısı, bulantı, kusma, kabızlık, ishal, şişkinlik hissi, midede rahatsızlık, hazımsızlık, mide ve bağırsakta gaz,  anormal rüyalar gibi yan etkiler görülebilir. Tıbbi yardım almak için doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Vareniklin tartarat

İlaç Marka İsmi:  Champix  1 mg 56 Film Kaplı Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*