CIPRO Film Tablet 750 mg

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Siprofloksasin‘ dir. CIPRO Film Tablet 750 mg, vücuttaki bakterilerle savaşarak, siprofloksasine duyarlı patojen bakterilerin sebep  olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir. CIPRO, yüz kemiklerinin içindeki hava boşluklarının iltihabı (akut sinüzit), orta kulak iltihabı (Akut otitis media), zatürre (akciğer iltihabı-pnömoni), akut ve kronik bronşitin akut alevlenmelerinin tedavisi;  göz enfeksiyonları;  idrar kesesi-idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı gibi idrar yolu enfeksiyonları; yumurtalık iltihabı, bel soğukluğu (gonore), prostat iltihabı dahil genital organların enfeksiyonları; karın zarı iltihabı, safra yollarının iltihabı gibi karın içi enfeksiyonları; apse, çıban, tırnak kenarının iltihaplanması, kıl kökü iltihabı, selülit (deri altı dokusunun yaygın cerahatlı iltihabı) gibi deri ve yumuşak doku  enfeksiyonları, kemik ve eklem enfeksiyonları, kanda meydana gelen enfeksiyonlar (septisemi), bağışıklık sistemi zayıflamış olan hastalarda oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesi  ve tedavisi; neisseria meningitidis adlı bakterinin sebep olduğu enfeksiyonların önlenmesinde ve tedavisinde , enfeksiyon riskinin yüksek olduğu durumlarda ve solunum yoluyla geçen şarbonun ortaya çıkışını azaltmak ve ilerlemesini yavaşlatmak için kullanılır.  Ayrıca, 1-17 yaş arası çocuklarda komplike idrar yolu enfeksiyonları ve böbrek enfeksiyonlarının 2. ve 3. basamak tedavisinde, kistik fibrozisin P. aentginosa adlı bakteriye bağlı akciğer enfeksiyonlarının tedavisinde ve şarbonda kullanılmaktadır.

 

CIPRO Film Tablet 750 mg Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Tedavinin ilk günleri iyi belirtiler görülmeye başlasa da, CIPRO tableti reçetenizde yazıldığı gibi hekiminizin uygun bulduğu dozda ve sıklıkta kullanmalısınız. Çünkü hastalığınız tam  anlamıyla tedavi olmadan da düzelme gösterebileceğinden bu durum sizi yanıltmamalı.
 2. Siprofloksasin’e veya levofloksasin (Cravit, Tavanic); norfloksasin (Noroxin); ofloksasin (Menefloks, Ofloks, Tarivid); moksifloksasin (Avelox, Moxitec); enoksasin (Comprecin, Enoksetin) vb. ilaçlarda daha önceden antibiyotik alerjisi geliştiyse CIPRO tableti kullanmamalısınız.
 3. Tedavi esnasında mümkün olduğunca güneş ışıklarından korununuz. Eğer güneş altında kaldıktan sonra cildinizde şiddetli kızarıklık, yanma, su toplamış kabarcıklara rastlarsanız hekiminizi arayınız.
 4. CİPRO tendon (bilhassa aşil tendonunun) şişmesine ya da yırtılmasına yol açabilir. Eğer 60 yaşın üzerindeyseniz ve ağız yoluyla steroid grubu bir ilaç kullanıyorsanız ya da böbrek, kalp veya akciğer nakli geçirdiyseniz; Siprofloksasin’in bu etkisinin görülmesi daha muhtemeldir. Eğer ani bir ağrı, acı, şişme, sertlik, kolay incinme, eklemlerinizde hareket zorluğu hissederseniz; ilacı kullanmayı kesiniz ve derhal hekiminizi arayınız,  medikal bakım ve direktif alıncaya kadar eklemlerinizi fazla hareket ettirmemeye dikkat ediniz.
 5. Siprofloksasin’i süt, yoğurt gibi besinler veya kalsiyum içerikli meyve sularıyla birlikte yutmayınız. Bu tür besinler, CİPRO ile tedavinin etkinliğini azaltmaktadır.
 6. Siprofloksasin kullanımıyla  ishal gelişebilir. Eğer ishalseniz ve dışkınız aşırı sulu veya kanlı ise hiç vakit kaybetmeden hekiminizi aramalısınız. Böyle bir durum bağırsaklarınızda yeni bir enfeksiyonun başlangıcı olabilir. Hekiminiz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 7. CİPRO tableti kullandığınız sürece gün içinde ilacı alırken içtiğiniz suyun haricinde de bol miktarda sıvı tüketmeye özen gösteriniz.
 8. CIPRO soğuk algınlığı ve grip gibi virüs kaynaklı enfeksiyonların tedavisinde etki göstermemektedir.
 9. Astımınız var ise ve Teofilin ile tedavi görüyorsanız ya da kalp ritm bozukluğunuzla ilgili kinidin ( Quinicardine, Natisedine Longacor); amiodaron hidroklorür (Cordarone); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin); digoksin (Digoxsin-Sandoz, Digoxine Nativelle) ya da tizanidin (Sirdalud, Devalud) ile tedavi görüyorsanız CİPRO kullanmaya başlamadan önce hekiminize bildirmelisiniz.
 10. Eğer miyastenia gravis (çizgili kas zayıflığı), diyabet (şeker hastalığı), hipokalemi, eklem rahatsızlığı, daha önce geçirilmiş nöbet veya felç; uzun QT sendromu (kendinizde ya da ailenizde), böbrek ve/veya karaciğer rahatsızlıklarından biri kendinizde bulunuyorsa; VONECIP ile tedaviye başlamadan önce hekiminize söylemelisiniz.
 11. CİPRO kullandığınız sürece gün içinde ilacı alırken içtiğiniz suyun haricinde de bol miktarda sıvı tüketmeye özen gösteriniz.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmemektedir.  Eğer tedaviniz sürerken  hamile kalırsanız veya hamilelik şüpheniz varsa hekimi haberdar ediniz.
 13. İlacı almadan önceki yaklaşık 6 saat ve aldıktan sonraki 2 saat süresince,sükralfat (Antepsin) veya didanozin (Videx); talcid, rennie, kompensan gibi antiasitler; vitaminler  ya da demir, çinko içeren mineral ilaçları kullanmaktan kaçınınız. Bu ilaçlarla birlikte kullanılmaları ilacın emilimini azaltmaktadır.

 

CIPRO Film Tablet 750 mg’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz Cipro tableti nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi esnasında lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış veya tavsiye edilenden daha fazla ya da ilacı bırakmanız önerildiği halde ısrarla ilaca devam etmeyi uzattığınız takdirde rahatsızlığınızda bir iyileşme sağlanmaz, aksine hayati tehlikeye varabilecek ölçüde sağlığınıza ciddi zararları olur.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen aç karnına veya tok karnına alınabilir.

 

CIPRO Film Tablet 750 mg Yan Etkileri

 1. Yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik, karın ağrısı, nefes alamama, üritker, gibi ilaca alerjiyi işaret eden bir durumda hemen hekiminizle irtibata geçiniz.
 2. Kanlı veya sulu ishal, kalp atışlarında düzensizlik, eklem ağrısı,  ciltte kabartı,  idrar tutukluğu, kolay kanama ya da çürük oluşumu, ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, koyu renkli idrar, yüzde soluk renk, irade dışı kasılmalar gibi yan etkilerde acil yardım için hekiminize başvurmalısınız.
 3. Güneşe hassasiyetin artması, baş dönmesi, uyuklama, endişe hissi, bulanık görme, bulantı, ishal, kusma; ilacın hafif ve sık rastlanan yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Siprofloksasin
İlaç Marka İsmi: CIPRO Film Tablet 750 mg

CIPRO Film Tablet 750 mg prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*