Cipro Göz Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Siprofloksasin’dir. Cipro Göz Damlası, gözlerdeki kornea ( gözün en ön kısmı) ve konjunktiva (göz kapaklarının iç kısmını ve gözlerin beyaz kısmını kaplayan zar)  gibi göz dışı dokularda ve göz çevresi enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

Cipro Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Gözlerdeki kornea ( gözün en ön kısmı) ve konjunktiva (göz kapaklarının iç kısmını ve gözlerin beyaz kısmını kaplayan zar)  gibi göz dışı dokularda ve göz çevresi enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.
 3. Teşhisi konmamış göz rahatsızlıklarının tedavisi için kullanmayınız.
 4. Damlalığın ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara sebep olabilir.
 5. İlacın kullanımı süresince kontakt lens kullanmayınız. Eğer kontakt lens kullanıyorsanız, tedaviniz süresince bunları kullanıp kullanmamanız  gerektiğini doktorunuzla görüşünüz.
 6. İlacı damlattığınızda  görme bulanıklığı olacağından, görmeniz netleştikten sonra araba veya makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktiviteler yapabilirsiniz.
 7. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılıp kullanılmayacağı bir belirlilik kazanmamıştır. Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

  Cipro Göz Damlası’nın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldırınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Gözde geçici yanma hissi yaygın görülen yan etkidir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Siprofloksasin

İlaç Marka İsmi: Cipro Göz Damlası

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*