Cliacil 1.2 Mega Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Fenoksimetil penisilin potasyum’dur. Cliacil 1.2 Mega Film Tablet, vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu ağır derecedeki enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir. Cliacil, cinsel yollarla bulaşan hastalıklar ( frengi , bel soğukluğu gibi), alt solunum yolu enfeksiyonları (zatürre,bronşit vb.), üst solunum yolu enfeksiyonları (farenjit, orta kulak iltihabı, bademcik iltihabı, sinüzit gibi), ağız boşluğu ve diş eti iltihapları, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları, kızıl hastalığının önlenmesi, lenf düğümleri ve damarlarının iltihaplanması tedavisi, romatizma ateşinin giderilmesi ve nüksetmesinin önlenmesi ile ilgili penisilin grubu bir ilaçtır.

 

Cliacil 1.2 Mega Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Cinsel yollarla bulaşan hastalıklar ( frengi , bel soğukluğu gibi), alt solunum yolu enfeksiyonları (zatürre,bronşit vb.), üst solunum yolu enfeksiyonları (farenjit, orta kulak iltihabı, bademcik iltihabı, sinüzit gibi), ağız boşluğu ve diş eti iltihapları, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları, kızıl hastalığının önlenmesi, lenf düğümleri ve damarlarının iltihaplanması tedavisi, romatizmal ateşin giderilmesi ve nüksetmesinin önlenmesi ile ilgili penisilin grubu bir ilaçtır.
 3. Penisilin grubu ilaçlara alerjiniz var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 4. Eğer karaciğer hastalığınız, böbrek hastalığı veya kalp hastalığınız  ya da  astımınız   var ise  bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. Bu ilaç doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. Cliacil kullanırken istenmeyen gebelikleri önlemek için hormonal olmayan diğer doğum kontrol metodlarından (kondom, prezervatif, diyafram, spermisid, vb.) birini  kullanmalısınız.
 6. İlacın uzun süre kullanımından dolayı, bu ilacın etkili olmadığı  bazı enfeksiyonlar veya mantar enfeksiyonları gelişebilir.  Eğer ilacınızı kullanırken böyle bir durumla karşılaşırsanız, doktorunuzu haberdar ediniz. Doktorunuz size uygun başka bir tedavi verecektir.
 7. İlacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 8. Bu ilaç soğuk algınlığı, grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 9. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate almalısınız. Çünkü hastalık belirtileriniz  hastalığınız tam anlamıyla tedavi olmadan düzelme gösterebilir.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

Cliacil 1.2 Mega Film Tablet’ in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Aç karnına, yemeklerden bir saat önce veya  yemekten iki  saat sonra alınmalıdır.
 3. 12 yaşından büyük çocuklara günlük tavsiye edilen CLİACİL  dozu: günde üç defa bir  tablet; 8 ila 12 yaş aralığındaki 30 kilonun üzerindeki çocuklara günde 3 ya da 4 defa yarım tablet;  4 ila 8 yaş aralığındaki (22-30 kilo) çocuklara günde üç defa yarım tablet şeklinde verilir.

Cliacil ilacın Olası Yan Etkileri :

 1. Cliacil kullanırken karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda derhal bir sağlık kuruluşuyla irtibata geçilmelidir.
 2. Bulantı, kusma karın ağrısı, yumuşak dışkı ve ishal yaygın görülen yan etkilerdir.
 3. Ağır ve aşırı sulu ishal, soluk cilt, halsizlik, böbrek enfeksiyonu gibi Cliacil’in çok nadir görülebilecek ciddi yan etkilerinde, ilacın kullanımı durdurulmalı, tıbbi yardım için derhal hekime başvurulmalıdır.

 

İlaç Etken Maddesi: Fenoksimetil penisilin potasyum
İlaç Marka İsmi:  CLİACİL 1.200.000 IU Film Tablet
CLİACİL, sırasıyla; Antienfektifler, Antibakteriyeller (Sistemik), Penisilinler, Beta-laktamaz sensitif penisilinler ve fenoksimetilpenisilin şeklinde sınıflandırılmış olup, J01CE02 ATC Koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz CLİACİL, SANOFİ SAĞLIK ÜRÜNLERİ  firmasının ürünüdür.

Ruhsat Sahibi : Sanofi aventis İlaçları Ltd. Şti.
Büyükdere Cad. No:193 Levent
34394 Şişli-İstanbul
Tel: 0212 339 10 00
Faks: 0212 339 10 89

Üretici Firma : Bilim İlaç San. ve Tic. A.Ş. Çerkezköy/Tekirdağ

CLİACİL 1.200.000 IU Film Tablet’e ait kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)


CLİACİL 1.200.000 IU Film Tablet'e ait kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)

CLİACİL 1.200.000 IU Film Tablet’in kısa ürün bilgisi

Cliacil 1.2 Mega Film Tablet kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*