Cliacil Şurup Hazırlamak İçin Kuru Toz

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Fenoksimetil penisilin potasyum’dur. Cliacil Şurup Hazırlamak İçin Kuru Toz, vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu ağır derecedeki enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir. Alt solunum yolu enfeksiyonları (zatürre,bronşit vb.), üst solunum yolu enfeksiyonları (farenjit, orta kulak iltihabı, bademcik iltihabı, sinüzit gibi), ağız boşluğu ve diş eti iltihapları, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları, kızıl hastalığının önlenmesi, lenf düğümleri ve damarlarının iltihaplanması, romatizma ateşinin giderilmesi ve nüksetmesinin önlenmesi ile ilgili penisilin grubu bir ilaçtır. kullanımı bebekler ve 12 yaşından küçük çocuklar içindir. Aynı zamanda tablet yutmada zorluk yaşayan erişkinlere de verilebilir.

 

Cliacil Şurup Hazırlamak İçin Kuru Toz  Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Alt solunum yolu enfeksiyonları (zatürre,bronşit vb.), üst solunum yolu enfeksiyonları (farenjit, orta kulak iltihabı, bademcik iltihabı, sinüzit gibi), ağız boşluğu ve diş eti iltihapları, kızıl hastalığının önlenmesi, lenf düğümleri ve damarlarının iltihaplanması, romatizma ateşinin giderilmesi ve nüksetmesinin önlenmesi ile ilgili penisilin grubu bir ilaçtır.
 3. Penisilin grubu ilaçlara alerjiniz var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 4. Eğer karaciğer hastalığınız, böbrek hastalığı veya kalp hastalığınız  ya da  astımınız   var ise  bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. Bu ilacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. ilacın kullanımı sırasında istenmeyen gebelikleri önlemek için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi (kondom, prezervatif, diyafram, spermisid, vb.) kullanmalısınız.
 6. İlacın uzun süre kullanımından dolayı, bu ilacın etkili olmadığı  bazı enfeksiyonlar veya mantar enfeksiyonları gelişebilir.  Eğer ilacınızı kullanırken böyle bir durumla karşılaşırsanız, doktorunuzu haberdar ediniz. Doktorunuz size uygun başka bir tedavi verecektir.
 7. Bu ilacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 8. Bu ilaç soğuk algınlığı, grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 9. Bu ilacı kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate almalısınız. Çünkü hastalık belirtileriniz  hastalığınız tam anlamıyla tedavi olmadan düzelme gösterebilir.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

Cliacil Şurup Hazırlamak İçin Kuru Toz’ un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Şişeyi iyici çalkalayınız. Şişedeki çizgiye gelmeyecek şekilde şişenin içine kaynamış soğutulmuş su dökünüz. İyice çalkalayınız. Daha sonra tam çizgi hizasına gelecek şekilde tekrar kaynatılmış soğutulmuş su ilave ediniz ve tekrar çalkalayınız. İlacınız kullanıma hazırdır. Cliacil Şurubu, hekimin tavsiye ettiği gibi kullanabilmeniz için ölçekli kaşıkla ölçerek çocuğunuza içiriniz.  İlacın her bir dozu 6 ya da 8 saatlik aralıklarla kullanılır.
 3. Cliacil Şurup, bademcik, boğaz enfeksiyonunda ve romatizma ateşinde 10 gün süreyle;  diğer enfeksiyonlarda  7 ya da 10 günlük bir tedavi uygulanır.
 4. Akut orta kulak enfeksiyonunda 7 ya da 10 günlük tedavi yeterli olmaktadır. Ancak hekim komplike bir düzelme sağlanabilmesi için Cliacil şurupla tedaviyi 14 güne kadar uzatabilir.
 5. 12 haftalıktan küçük bebeklere (3 ila 5 kilo) günlük önerilen doz: günde 3 kere 1,25 ml;
 6. 12 haftalık-  1 yaş arası ( 10 kiloya kadar) bebeklere günlük önerilen doz: günde 3 kere 2,5 ml;
 7. 1 ila 2 yaşlarındaki küçük çocuklara (10 ila 15 kilo) günlük önerilen doz: günde 3 kere 3,75 ml;
 8. 2 ila 4 yaşlarındaki küçük çocuklara (15 ila 22 kilo) günlük önerilen doz: günde 3 kere 5 ml;
 9. 4 ila 8 aralığındaki çocuklara (22 ila 30 kilo) günlük önerilen doz: günde 3 kere 7,5 ml;
 10. 8 ila 12 aralığındaki çocuklara (30 kilonun üzerinde) günlük önerilen doz: günde 3 kere 10 ml olarak uygulanır.

 

Cliacil Şurubun Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağır  ve sulu ishal, karın ağrısı, soluk cilt, halsizlik, böbrek iltihabı gibi yan etkilerde ilacın kullanımını durdurup tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

 

Cliacil Şurubun Saklanması :

CLİACİL şurubu, 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Kuru toz sulandırıldıktan sonra şişenin ağzı kapatılarak buzdolabında 10 gün süreyle muhafaza edilebilir.

İlaç Etken Maddesi: Fenoksimetil penisilin potasyum
İlaç Marka İsmi: CLİACİL 300.000 EÜ/5 ml şurup hazırlamak için kuru toz
CLİACİL Şurup, sırasıyla; Antienfektifler, Antibakteriyeller (Sistemik), Penisilinler, Beta-laktamaz sensitif penisilinler ve fenoksimetilpenisilin şeklinde sınıflandırılmış olup, J01CE02 ATC Koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz CLİACİL Şurup, SANOFİ SAĞLIK ÜRÜNLERİ  firmasının ürünüdür.

Ruhsat Sahibi : Sanofi aventis İlaçları Ltd. Şti.
Büyükdere Cad. No:193 Levent
34394 Şişli-İstanbul
Tel: 0212 339 10 00
Faks: 0212 339 10 89

Üretim yeri : Bilim İlaç San. ve Tic. A.Ş. Çerkezköy/Tekirdağ

Cliacil Şurup Hazırlamak İçin Kuru Toz’un kullanma talimatı


Cliacil Şurup Hazırlamak İçin Kuru Toz'un kullanma talimatı

 

Cliacil Şurup Hazırlamak İçin Kuru Toz’un Kısa Ürün Bilgisi

Formülü :
Etken maddesi : 300.000 IU Fenoksimetilpenisilin potasyum
Yardımcı maddeler: Sukroz 1.509,2 mg, Potasyum sorbat 25 mg, Sodyum benzoat 25 mg, Sodyum siklamat 140 mg
Sodyum sitrat 2 H2O 75 mg, Sitrik asit, Ahududu aroması, Çilek aroması.
CLİACİL şurup, beyaz plastik kapaklı, bal renkli 200 ml’lik cam şişede. karton kutuda kullanım için ambalajlanmıştır.
Farmakoterapötik grup: Beta-laktamaza duyarlı penisilinler
ATC kodu: J01CE02
Etki mekanizması: Fenoksimetilpenisilinin etki mekanizması; penisilin bağlayıcı proteinlerin (PBP) (örn.transpeptidazlar) blokajı yoluyla bakteri hücre duvarı sentezini (proliferasyon fazında) inhibisyonuna dayanır.
Fenoksimetilpenisilin bakterisid aktiviteye sahip, biyosentetik, aside dirençli, penisilinaza dayanıklı olmayan bir antibiyotiktir.
Etki spektrumu: Fenoksimetilpenisiline karşı duyarlılık ve direnç bakımından bölgesel farklılıklar olasıdır. Ayrıca duyarlılığın derecesi ve direncin miktarı zaman içinde değişebilir. Bu nedenle –özellikle de ciddi enfeksiyonların uygun şekilde tedavi edilebilmesi için- direnç durumu ile ilgili bölgesel verilere gereksinim vardır. Bölgesel direnç nedeniyle fenoksimetilpenisilinin etkililiği hakkında şüphe duyulması halinde, uzman görüşü alınmalıdır. Özellikle ağır enfeksiyonlarda veya tedavinin başarısız olması halinde mikrobiyolojik tanı –patojenin ve fenoksimetilpenisiline duyarlılığının doğrulanması tavsiye olunur.
CLİACİL şurup uygulama süresi:
CLİACİL şurup tonsillofarenjit tedavisinde ve akut romatizmal ateşin primer tedavisinde mutlaka 10 gün kullanılır. Diğer enfeksiyonların tedavisinde genellikle 7 (-10) gün boyunca, hastalığın belirtileri yatıştıktan sonra en az 2- 3 gün daha devam edilmelidir. Tedavinin süresi mikroorganizmaların duyarlılığına ve klinik tabloya göre değişebilir. Eğer 3 – 4 gün sonra, görülebilir bir terapötik etki yoksa diğer duyarlılık testleri yapılmalıdır ve gerekirse antibiyotik değiştirilir.
Akut otitis medya için tedavi süresi 7-10 gün olarak, komplikasyon riski olan hastalarda tedavi süresi 10-14 gün olarak önerilmektedir.
Akut romatizmal ateş profilaksisinde CLİACİL kullanılacaksa, her gün profilaksi süresince alınmalıdır.
Karaciğer ve böbrek yetmezliği: Kreatinin klerensi 30-15 ml/dk’ya kadar olan ve 8 saatlik doz aralığı olanlarda
fenoksimetilpenisilin dozunun düşürülmesi genellikle gerekli değildir. Anüri durumunda doz aralığı 12 saate çıkarılmalıdır.
Pediyatrik popülasyon:
12 yaş altındaki çocuklar:
Gebelikte 40 haftayı doldurmuş yeni doğanlarda, büyük infantlarda, küçük çocuklarda ve 12 yaşa kadar olan çocuklarda günlük doz onların vücut ağırlığı ve yaşına göre yaklaşık olarak aşağıda verilmiştir:
Yeni doğan ve 1 aylık bebekler (3-4 kg vücut ağırlığında): Günlük doz: 45.000 – 60.000 IU/kg vücut ağırlığı, 26,5 – 35,4 mg fenoksimetilpenisilin/kg vücut ağırlığına eşdeğer.
4-12 haftalık infantlar (4-5 kg vücut ağırlığında): Günlük doz: 40.000 – 64.000 IU/kg vücut ağırlığı, 23,6 – 37,8 mg fenoksimetilpenisilin/kg vücut ağırlığına eşdeğer.
12 hafta – 1 yaş arasındaki infantlar (vücut ağırlığı 10 kg’a kadar) Günlük doz: Yaklaşık 400.000 – 600.000 IU, 236 – 354 mg fenoksimetilpenisiline eşdeğer.
1-2 yaş arası küçük çocuklar (10-15 kg vücut ağırlığında) Günlük doz: Yaklaşık 600.000 – 900.000 IU, 354 – 531 mg fenoksimetilpenisiline eşdeğer.
2-4 yaş arası küçük çocuklar (15-22 kg vücut ağırlığında) Günlük doz: Yaklaşık 900.000 – 1.4 milyon IU, 531 – 826 mg fenoksimetilpenisiline eşdeğer.
4-8 yaş arası çocuklar (22-30 kg vücut ağırlığında) Günlük doz: Yaklaşık 1.2 – 1.8 milyon IU, 708 – 1.062 mg fenoksimetilpenisiline eşdeğer.
8-12 yaş arası çocuklar (30 kg’ın üzerindeki vücut ağırlığında) Günlük doz: Yaklaşık 1.2 – 2.4 milyon IU, 708 – 1.416 mg fenoksimetilpenisiline eşdeğer.
Kontrendikasyonlar
Anafilaktik şok tehlikesi nedeniyle penisilinlere veya CLİACİL şurup içeriğindeki maddelerden herhangi birine karşı hipersensitivitesi olan hastalarda kullanılmamalıdır. Diğer beta laktam antibiyotikleri ile çapraz alerji olasılığı vardır.
Alerjik diyatezi (örn; saman nezlesi, bronşiyal astım) olan hastalarda bu gibi durumlarda ciddi aşırı duyarlılık reaksiyonları riski artar ve bu nedenle CLİACİL şurup dikkatli kullanılmalıdır.
CLİACIL şurup kullanırken alınması gereken önlemler ve uyarılar: 
CLİACIL şurup ve oral kontraseptiflerin eş zamanlı kullanımında; hormonal kontraseptiflerin etkililiğinde göz ardı edilemeyecek bir azalma olur. Bu nedenle hormonal olmayan kontraseptiflerin kullanımı önerilir. Kusma ve ishal gibi ciddi gastrointestinal bozukluğu olan hastalar fenoksimetilpenisilinle tedavi edilmemelidir; çünkü yeterli emilim garanti edilmemektedir (Bu gibi durumlarda, benzilpenisilin veya başka uygun bir antibiyotik ile parenteral tedavi tavsiye edilir.) Özellikle uzun süreli ve tekrarlayan CLİACİL kullanımı mikro-organizma direncinde artışa
sebep olabilir, süperenfeksiyonlara yol açabilir. Hastanın durumu düzenli aralıklara kontrol edilmelidir. İkincil bir enfeksiyon oluşursa uygun önlemler alınmalıdır.
Kalp bozuklukları veya başka kaynaklı ciddi elektrolit rahatsızlıkları olan hastaların tedavisi sırasında, CLİACİL şurubun potasyum içeriği dikkate alınmalıdır.
Spiroket enfeksiyonlarının tedavisinde; ateş, titreme, baş ağrısı, eklem ağrısı gibi genel semptomların ortaya çıkması ya da kötüleşmesi ile karakterize Herxheimer reaksiyonu meydana gelebilir.
Anafilaktik reaksiyon: Bir anafilaktik reaksiyon durumunda CLİACİL şurup ile tedavi derhal durdurulmalı ve olağan acil önlemler (örn; antihistaminikler, kortikosteroidler, sempatomimetikler ve gerekirse yardımcı ventilasyon) uygulanmalıdır.
Psödomembranöz enterokolit: Endikasyona bağlı olarak CLİACİL şurup tedavisinin durdurulması düşünülmeli ve gerekirse uygun tedavi hemen başlatılmalıdır (örn; etkililiği klinik olarak kanıtlanmış spesifik antibiyotik/ kemoterapötik ajanların uygulanması). Peristaltizmi inhibe eden ilaçlar kontrendikedir.
CLİACİL şurup her ölçeğinde (5 ml) 26,2 mg potasyum ihtiva eder. Bu durum böbrek fonksiyonlarında azalma olan hastalar ya da kontrollü potasyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır.
CLİACİL şurup sukroz (5 ml’sinde 1,5 g sukroz) içerdiğinden diabetes mellituslu hastalarda kullanımı konusunda dikkatli olunmalıdır.
Bu tıbbi ürün sukroz içerir. Nadir kalıtımsal früktoz intoleransı, glikoz-galaktoz malabsorbsiyon veya sükraz-izomaltaz yetmezliği problemi olan hastaların bu ilacı kullanmamaları gerekir.
CLİACİL şurup 5 ml’sinde 25,8 mg sodyum içerir. Bu durum diyetinde tuz kısıtlaması yapılan hastalarda dikkate alınmalıdır.

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*