Clonex Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Klozapin’dir. Clonex Tablet,beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipskotik) bir ilaçtır. Şizofreni veya benzer hastalıkları bulunan, intihara eğilimli kişilerde intihara yönelme durumunun azaltılması veya geçmişte intihar girişimi olan hastanın yeniden intihar girişimi riski taşıdığı düşünülen durumlarda ve parkinson hastalığına bağlı ortaya çıkan birtakım ruhsal bozuklukların tedavisinde kullanılır.

Clonex Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Felce bağlı bağırsak tıkanması, böbrek ve karaciğer yetmezliği, kontrol altına alınmamış epilepsi(sara), kan değerlerinde düşüklük, kemik iliği rahatsızlığından dolayı oluşan kandaki alyuvar hücrelerinin azalması veya tamamen yok olması, alkol koması, ilaç zehirlenmesi, dolaşım sistemi problemleri gibi rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
 3. Bunama ile ilgili  rahatsızlıkların tedavisi için bu ilaç kullanılmaz. Çünkü yaşlılarda bu ilacın kullanımı  ani ölüm, zatürre ve kalp yetmezliğine sebep olabilir.
 4. Şizofreni veya benzer hastalıkları bulunan intihara eğilimli kişilerde intihara yönelme durumunun azaltılması veya geçmişte intihar girişimi olan hastanın yeniden intihar girişimi riski taşıdığı düşünülen durumlarda ve parkinson hastalığına bağlı ortaya çıkan birtakım ruhsal bozuklukların tedavisinde kullanılır.
 5. Eğer kahve ve sigara alışkanlığınız var ise  aldığınız ilacın etkisi artabilir. Bundan dolayı doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 6. Yüksek tansiyon, kalp ritim bozukluğu, geçmişte kalp krizi öyküsü,  geçirilmiş bağırsak ameliyatı ve herhangi bir bağırsak bozukluğu, prostat büyümesi, idrar yapma problemi, bazı göz hastalıkları, kemik iliği ve kan hücreleri bozuklukları, şeker hastalığı, karaciğer ve böbrek hastalıklarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 7. İlacın kullanımı sırasında, göğüs ağrısı, halsizlik, boğaz ağrısı, yüksek ateş, nefes darlığı, istem dışı kasılmalar, sarılık ya da herhangi bir enfeksiyon durumuyla karşılaşırsanız derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 8. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 9. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Clonex Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp ritminde düzensizlik, solunum güçlüğü, iştah artışı ya da zayıflık, susama, kan şekerinde yükselme,  normalden fazla idrar yapma, kaslarda kontrolsüz kasılmalar, terleme, bilinç bulanıklığı, halsizlik. boğaz ağrısı, yüksek ateş, sersemlik, baş dönmesi, uykusuzluk, uyku hali, bayılma, bulantı, kusma, nezle, burun akıntısı, baş ağrısı, idrar tutamama, kabızlık, cinsel organın zamansız sertleşmesi gibi yan etkilerde tıbbi yardım için doktorunuza başvurmalısınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Klozapin

İlaç Marka İsmi: Clonex Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*