COGITO Ağızda Dağılan Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Memantin hidroklorür‘dür. Alzheimer  hastalarında beyinde fazla salgılanmasından dolayı beyin hücrelerinde ölüme yol açan glutamat denilen kimyasal taşıyıcıyı engelleyen NMDA reseptör antagonistlerinden bir maddedir. Hastalık belirtilerini arttıran kimyasalların, etkisini azaltır.  Alzheimer hastalığına bağlı fonksiyonel durum, bilişsel durum ve davranış bozukluklarında faydalı etkilere sahiptir. Beyindeki glutamat aktarımındaki bozukluklar ve beyin içindeki mesajların iletimini sağlayan kimyasallardaki eksiklik,  Alzheimer hastalarında hafıza kaybına ve öğrenme yeteneğinde azalmaya sebep olur. COGITO 10 mg Ağızda Dağılan Tablet, orta ve ileri düzeydeki Alzheimer türü demans (bunama) hastalığında zihinsel kapasiteyi  arttırmak ve bu hastalığa bağlı bellek, algı, dikkat, yargılama, hayal, yeni şeyleri hatırlama, muhakeme ve dil becerileriyle ilgili rahatsızlık belirtilerinin ilerlemesini yavaşlatmak için kullanılmaktadır.

 

COGITO Ağızda Dağılan Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Orta ve ileri düzeydeki Alzheimer tipi  bunama (demans) belirtilerinin azaltılmasında faydalı etkileri olan bir ilaçtır.
 3. Eğer epilepsi veya diğer nöbet rahatsızlıkları,  karaciğer ve böbrek rahatsızlığı, idrar kesesi ve böbrek enfeksiyonu, konjestif kalp yetmezliği, geçmişte kalp krizi öyküsü veya kontrol edilmemiş yüksek tansiyonunuz varsa , bu ilaçla tedaviye başlamadan önce ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için kullandığınız ilaçlar ve rahatsızlıklarınız hakkında hekiminizle konuşmalısınız.
 4. İlaçtan en iyi faydanın sağlanması için düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bunun için ilacınız tamamen bitmeden tekrar reçetenize yazdırınız.
 5. İlaç alımına,  hastanın düzenli olarak ilaç alımını takip edebilecek hastadan sorumlu bir kişi olduğu zaman başlatılmalı ve ilaç hasta üzerinde iyi sonuç verdiği sürece kullanımı sürdürülmelidir.
 6. Bu ilacın vücudunuzda zararlı etkilere yol açmadığından ve hastalığınızı iyileştirdiğinden emin olabilmek için hekiminizin tedavi sürecinizi düzenli olarak takip etmesi gerekecektir. Hekiminiz ile planlanmış randevularınıza zamanında gidiniz. 
 7. Çocuklar üzerinde güvenirliliği ve etkinliği saptanamadığından, 18 yaşın altındakilere verilmemelidir.
 8. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonları bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya alet kullanmak gibi aktivitelerde bulunmaktan kaçınınız.
 9. Hamilelikte ve emzirme dönemlerinde kesinlikle kullanılmamalıdır.

 

COGITO 10 mg Ağızda Dağılan Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. COGITO ilaçla tedavi görürken reçetede yazıldığı gibi hekimin direktiflerine tamı tamına uyulmalıdır.
 2. İlacı dilinizin üzerine yerleştiriniz ve çözünmesi için bekleyiniz. İlaç tamamen çözününce yavaş yavaş yutunuz. Erimiş tableti yutmak için su içebilirsiniz.
 3. Yaşlı hastalar ve erişkinlere günlük tavsiye edilen doz:  günde bir defa 20 mg lık 1 tablet veya 10 mg lık 2 tablet.
 4. İlacın yan etkilerini önlemek için günlük doz miktarları aşamalı şekilde yükseltilerek kullanılır: 1.hafta 5 mg ; 2.hafta 10 mg lık 1 tablet; 3.hafta 15 mg; 4.haftadan itibaren 20 mg lık dozlarla uygulanmanın sürdürülmesi tavsiye edilir.

 

COGITO 10 mg Ağızda Dağılan Tablet Yan Etkileri

 1. COGITO Ağızda Dağılan Tableti  aldıktan sonra yüzünüzde, ağız içi ve boğazınızda şişlik, karın ağrısı, nefes almada güçlük, deride kaşıntı, döküntü (üritker) gibi ilaca karşı alarjik bir durum kendinizde gelişirse, hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kurumuna müracaat ediniz.
 2. Sakarlık sonucu düşme, baş dönmesi, uyku bozukluğu, iştah kaybı, öksürük, kusma, kabızlık, ishal ilacın görülebilecek hafif yan etkileridir.
 3. İstem dışı kasılmalar (nöbet), halüsinasyonlar, bilinç bulanıklığı yan etki olarak görüldüğünde ilacın alımını keserek acilen hekiminizi arayınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Memantin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: COGITO 10 mg Ağızda Dağılan Tablet

COGITO Ağızda Dağılan Tablet İlaç Prospektüsü


COGITO-Ağızda-Dağılan-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*