COLCHICUM DISPERT Draje

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Kolşisin’dir. COLCHICUM DISPERT, vücudun ürik asit kristallerine verdiği tepki şeklini değiştirerek gut  hastalığının  (damla hastalığı) ataklarını engellemek için kullanılır ve aynı zamanda ailesel akdeniz ateşi ve behçet hastalığına karşı tedavide etki gösteren bir ilaçtır.

 

COLCHİCUM DİSPERT Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. COLCHİCUM DİSPERT, gut atakları, ailesel akdeniz ateşi ve behçet hastalığı belirtilerine karşı tedavide kullanılır.
 3. Düzenli bir şekilde kullanırsanız etkisini hemen fark edeceksiniz. Çünkü gut ataklarının sıklığı azalacaktır. Vücutta fazla ürik asit bulunması gut belirtilerine (ağrı, şişlik gibi) yol açar. Bu ilaç gut (damla hastalığı) hastalığını kökten tedavi etmemekte ya da  başlamış olan gut ataklarını durdurmamaktadır. Başlamış olan gut ataklarını durdurmamaktadır. Gut tedavisi için doktorunuzun reçete ettiği diğer gut ilaçlarını kullansanız bile bu ilacı  düzenli bir şekilde kullanmaya devam ediniz.
 4. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı, mide ve bağırsak hastalığı, mide ülseri, kan hastalığı, kalp hastalığı, çok fazla alkol kullanımı  veya herhangi bir kanser tedavisi görüyor olmak  (kemoterapi veya radyasyon tedavisi de dahil) gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz. bu  ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir.
 5. İlacın kullanımının durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmak için düzenli aralıklarla kan sayımı ve böbrek fonksiyonlarınızın test edilmesine ihtiyaç duyulabilir.
 6. Alkol kullanımından kaçınınız. Alkol kandaki ürik asit seviyesini yükseltebilir ve mide problemleri riskini artırabilir.
 7. Hamilelik döneminde bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.  Emzirme döneminde hekiminize danışmadan kullanmayınız.

COLCHİCUM DİSPERT Draje’nin Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu yemek esnasında veya yemekten sonra tok karnına bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, ishal ve karın ağrısı yaygın görülen yan etkilerdir.
 3. İdrar yapamama veya çok az idrar yapma, idrarda kan bulunması, küçük kırmızı noktalar ya da lekeler şeklinde cilt kanamaları, kanama eğiliminde artış, yüksek ateş, titreme, boğaz ağrısı, yutma zorluğu, şok, kanlı ya da şiddetli ishal, karın ağrısı, mide bulantısı, kusma  gibi yan etkilerde ilacın kullanımını kesip, derhal bir sağlık kurumuna gidiniz.

 

İlaç Etken Maddesi:  Kolşisin
İlaç Marka İsmi: COLCHICUM-DISPERT 0.5 mg Film Tablet

COLCHİCUM DİSPERT  kullanma talimatı


COLCHİCUM DİSPERT kullanma talimatı

COLCHİCUM DİSPERT  kısa ürün bilgisi


COLCHİCUM DİSPERT kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*