COLDAWAY COLD FLU Film Tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

COLDAWAY COLD FLU Film Tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

ENDİKASYON BİLGİSİ :
İlacın faktör maddesi İbuprofen, Psödoefedrin hidroklorür‘ dür. COLDAWAY COLD FLU Film Tablet, üst solunum yollarında tıkanıklık giderici (burun tıkanıklığını açıcı), iltihap önleyici, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltarak iltihabı giderir. İltihabı giderici (çözücü) etkisinin sonrasında ağrıyı keser ve ateşi düşürür. Aynı vakitte ateş ya da ağrıyla beraber görülen burundaki kan damarlarının genişlemesi sebebiyle meydana gelen burun tıkanıklıklarını; burundaki damarları daraltmak (büzmek) hedefiyle giderir. COLDAWAY COLD FLU, soğuk algınlığı, gribal enfeksiyonlar, saman nezlesi, alerjik nezle, sinüzit (yüz sinüslerinin iltihabı), yutak iltihabı (farenjit) gibi üst solunum yollarındaki enfeksiyonlar (Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları) ile beraber meydana çıkan baş ağrısı, boğaz ağrısı, ateş, beden kırgınlığı ve burun tıkanıklığının giderilmesinde kullanılır. Kullanımı 12 yaşın üstündeki çocuklar, ergenler ve yetişkinler amacıyla uygundur.

COLDAWAY COLD FLU FİLM TABLET HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR :
İlacın faktör maddesine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
COLDAWAY COLD FLU, burun tıkanıklıklarını açıcı, iltihap önleyici, ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisinin yanı sıra; burundaki kan damarlarını daraltarak burnu açar.
Bu ilacı tüketiminiz boyunca doktorinize danışmadan gribe, soğuk algınlığına ya da ağrıya karşı diğer bir ilaç kullanmayınız. Halihazırda kullandığınız diğer ilaçların etiket ya da prospektüsünü okuyarak kullanım amaçlarının aynı olup olmadığına bakınız.
Hekiminizin önerdiği dozu öneme alınız. İlacın normal doz haricinde ekstra tüketimi sindirim organlarında kanama ya da delinme gibi tehlikeler oluşturabilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde kusma gibi kanamayı işaret eden olgulardan rastgele biri görüldüğünde acilen doktorinize ya da bir sıhhat kuruluşuna başvuru ediniz.
Mide, bağırsak, astım, kalp ve damarlar ile alakalı sorununuz varsa bu ilacı kullanmadan evvelce kesinlikle doktorinize rahatsızlıklarınızı anlatınız.
Ciddi kalp, böbrek ya da karaciğer (yetmezlik) hastalığınız varsa ya da daha eskiden geçirmiş olduğunuz felç, kanama ya da pıhtılaşma ile alakalı problemler varsa, asetilsalisilik asitlere karşı bir alerjiniz varsa, bronşiyel astımınız varsa, son iki hafta ortamında MOA inhibitörü kullanmışsanız ya da halen kullanıyorsanız, yaygın iltihaplı bağırsak hastalığınız, mide ve bağırsak delinme hikayesi, geçmişte yaşanmış ya da şu an var olan mide ya da bağırsakta yara ya da midenizde doygunluk hissi, mide ekşimesi gibi sindirim sistemi sorununuz varsa; bu ilacı kullanmanız sakıncalıdır.
Önceden yaşanmış mide kanaması hikayesi ya da sindirim organlarınızda yaygın bir hastalığınız varsa ya da eskiden yaşanmış kalp krizi, felç ya da kan pıhtılaşması öykünüz varsa ya da vücudunuzda şişlik varsa, psikiyatri ilaçları alıyorsanız , karaciğer ya da böbrekleriniz yeterli çalışmıyorsa, üreme sorununuz varsa ya da kısırlık testi yaptıracaksanız; yüksek kan basıncı, glokom, diyabet, kalp atımlarında hızlılık, çok aktif tiroid durumlarından rastgele birine sahip iseniz doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmamalısınız.
Kanda pıhtılaşmayı tetikleyebileceği olsılığı sebebiyle kalp ve kan damarlarında dolaşım problemleri olan ya da bu hastalıklara yatkın olanlarda tüketimi kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere hayatı tehdit eden kalp ve dolaşım problemini arttırmaktadır. İlacın lüzumsuz yere ve tavsiye edilenden çok tüketimi sonucunda bu olumsuz etkiler daha da artar.
İlacın tüketimiyla alakalı ciltte kızarıklık, döküntü başlarsa ya da bulaşıcı bir hastalık olan su çiçeği emareleri varsa; ilacın alımını kesiniz.
İlacın tüketimine bağlı hipertansiyon, halsizlik, soluk almada güçlük, konuşmada bozukluk, görme sorunu ve denge kayıbı gibi kalp ve dolaşım problemlerinin rastgele biri ile karşılaştığınızda tıbbi yardım amacıyla acilen doktorinize başvurmalısınız.
Bu ilacı tüketiminiz süresinde ciltte mor lekeler, basit kanama, halsizlik, bedende ağrı, kas zayıflığı, ateş, soluk alıp vermede güçlük, kuvvetli baş ağrısı, boyun tutulması, sarılık, iştah kayıbı ya da ani kilo alma, bedende şişlik, titreme, üşüme, kırmızı deri döküntüsü, kaşıntı, ışığa karşı aşırı duyarlılık, irade dışı kasılma, asabilik, tedirginlik, kalp atımlarında hızlılık, koyu renkli idrar, normalden az idrar yapma ya da hiç yapamama durumlarından rastgele biri görüldüğünde derhal ilacın alımını durdurup derhal başvurmanız gerekir.
Bu ilacı kullanırken dışarıdan alınan vuruşa bağlı olmadan derinizde benek şeklinde morarıklıklar görüldüğünde, ilacın tüketimini kesip acilen doktorinizle görüşünüz.
Yaşlı bireylerin mide ve bağırsaklarında istenmeyen hallere maruz kalma olsılığı daha çok olabileceğinden yaşlılarda ilacın olumsuz etkisi takip edilmeli ve doz ayarlaması yapılmalıdır.
Bu ilacı kullandığınızda alkol alabilmektan kaçınınız. İlacın alkolle beraber tüketimi midede kanama tehlikesi yaratabilir.
Araç ya da makine tüketimine engel teşkil etmez. Fakat tüketimi baş dönmesine sebebiyet verebileceğinden, ilacın üzerinizdeki etkisini görmeden vasıta ya da makine kullanmanız tavsiye edilmez.
Hamilelik ve emzirme zamanlarında kullanılmamalıdır. Anne karnındaki bebek ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

COLDAWAY COLD FLU FİLM TABLET’İN KULLANIM ŞEKLİ :
Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi boyunca kesinlikle doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Size tavsiye edilenden eksik ya da çok kullanıldığı takdirde hastalığınızda bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verir.
İlacın kullanımdan iyi netice alabilmek amacıyla, ilacınızı mideniz boşken alınız. Yemek yemeden en az 1 saat evvelce ya da yemek yedikten en az 2 saat sonra alınabilir. Fakat midenizde yaratabileceği tahrişi azaltabilmek hedefiyle yemekten sonra almaya özen gösteriniz.
Her bir tableti yeterli miktarda su ile beraber alınız.
Hekiminiz günde ne kadar ve ne zaman, hangi Aralıklarla kullanacağınızı rahatsızlığınızın şiddetine göre belirleyecektir.
Bilhassa çocuklara doktor tavsiyesi olmadan verilmemelidir.

İLACIN OLASI YAN ETKİLERİ :
Karın ağrısı, soluk almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir halde doktorunuzu bilgilendiriniz.
Mide bulantısı, kusma, ishal ya da kabızlık, mide yanması, uyuşukluk, asabilik, uyumada güçlük, ciltte kızarıklık, bedende su ve tuz tutulumu geçici olarak rastlanan yan etkilerdir. Bu yan etkilerden rastgele biri görüldüğünde ilacın tüketimine devam edip, doktorinizle görüşünüz.

İlaç Etken Maddesi: İbuprofen, Psödoefedrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: COLDAWAY COLD FLU Film Tablet

COLDAWAY COLD FLU FİLM TABLET KULLANMA TALİMATI (PROSPEKTÜSÜ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*