Convulex 50 mg Pediatrik Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Sodyum valproat ‘tır.  CONVULEX 50 mg Pediatrik Şurup , istem dışı kasılmalar ve epilepsi nöbetlerine sebep olabilecek kimyasalları etkileyerek çalışan bir ilaçtır.  Grand mal  epilepsi (bilinç kaybı ve kaslardaki  artan kasılmaların meydana getirdiği kol ve bacaklarda istem dışı kasılmalarla karakterize nöbet.) , petit mal epilepsi ( bilincin nöbet şeklinde kısa süreliğine kaybolmasıyla oluşan hafif epilepsi çeşididir. Gözler sabitleşir ve unutkanlık ile birlikte kısa süreli bilinç kaybı yaşanır. ), parsiyel (kısmi) nöbet ( vücudun belirli bir yerinde başlayan ve başladığı yerde de kalabildiği gibi ilerleyerek vücudun yarısına yayılabilen bir epilepsi türüdür.), piknoepilepsi (tipik absans nöbetlerinin çok daha fazla sıklaştığı epilepsi çeşidi), West sendromu ( bebeklerde vücudun kasılması ile ortaya çıkan epilepsi krizleriyle birlikte zekaya bağlı hareketlerde bir gerileme ve EEG’de bozukluklar görülmesi ), miyoklonik epilepsi ( epilepsi nöbeti sırasında ani, elektrik çarpmasına benzer, istem dışı ve belirli aralıklarla , ardı ardına ve düzensiz oluşan kas kasılmalarının da gözlendiği epilepsi türü ), Lennox – Gastaut sendromu (çocuklarda beyinle ilgili olarak meydana gelen ve zihin geriliği ile ilişkili olan, epilepsi nöbetlerinde ani , elektrik çarpmasına benzer , istem dışı ve belirli aralıklarla , sık sık ve düzensiz oluşan kas kasılmalarının  da gözlendiği epilepsi türü), febril konvülsiyon (özellikle  6 ay – 5 yaş arası çocuklarda görülen ateşle birlikte ortaya çıkan nöbetlerdir. Bu nöbetler esnasında çocuk bilincini kaybeder ve titrer. Bu nöbetler genellikle 1-2 dakika sürer)  gibi epilepsinin (sara) çeşitli türlerinin tedavisinde kullanılır. Kullanımı çocuklar içindir.

CONVULEX 50 mg Pediatrik Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İstem dışı kasılmalar ve epilepsi nöbetlerine sebep olabilecek kimyasalları etkileyerek çalışan bir ilaçtır.
 3. Kullanımı, kanama zamanını uzatabilir. Ameliyat ya da ufak operasyonlardan belirli bir süre önce bu ilacı kullandığınızı doktorunuza bildiriniz.
 4. Tedaviniz sırasında kilo artışı gözlenebilir. Kilo artışını aza indirebilecek çözümler için doktorunuza başvurunuz.
 5. Eğer ilacı kullanmaya başladıktan sonra ; endişe, kaygı, telaş, heyecan agresif, hiperaktif hissetme hali, intihar ve kendine zarar verme düşüncesi oluşmuşsa  ya da ruh halinde ve davranışlarda değişiklikler gibi yeni ya da kötüleşen semptomlara sahipseniz, acil yardım için doktorunuza başvurunuz.
 6. Porfiri hastalığı, kronik hepatit , akut hepatit,  hastada  veya ailesinde özellikle ilaca bağlı ağır hepatit  öyküsü gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz kullanmayınız.
 7. İlacı kullanmaya başlamadan önce karaciğer hastalığı, böbrek yetmezliği, sistemik lupus eritematozus, ailede var olan üre döngüsü bozukluğu, AIDS veya CMV enfeksiyonu, sebebi belli olmayan iştah kaybı, kusma, zeka geriliği öyküsü, aile geçmişinde sebebi belli olmayan bebek ölümü öyküsü, geçmişte kafaya alınan darbe, beyin hastalığı veya koma durumu, kan pıhtılaşma bozukluğu, kanamada artış, üre döngüsü bozukluğu gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doktorunuzu bilgilendiriniz. Doktorunuz durumunuza göre doz ayarlaması yapacaktır.
 8. Tedaviniz sırasında bol bol sıvı almalısınız.
 9. İlacı kullanırken alkol kullanmayınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da artırır.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

CONVULEX 50 mg Pediatrik Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir ölçüm kabıyla veya şurubun kendi doz şırıngası ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.  Tok karnına alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uyuşukluk hali, kol ve bacaklarda karıncalanma, iştah artışı veya iştahsızlık, midede yanma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Sodyum valproat
İlaç Marka İsmi: CONVULEX 50 mg Pediatrik Şurup
Sırasıyla; Sinir Sistemi, Antiepileptikler, Fatty asit türevleri ve valproik asit şeklinde sınıflandırılmış olup, N03AG01 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz CONVULEX, LİBA LABORATUARLARI firmasının ürünüdür.

CONVULEX Pediatrik Şurup kullanma talimatı (İlaç Prospektüsü)

CONVULEX Pediatrik Şurup kullanma talimatı (İlaç Prospektüsü)

CONVULEX Şurup kısa ürün bilgisi

CONVULEX Şurup kısa ürün bilgisi

CONVULEX Şurup da dahil hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz CONVULEX’i nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. CONVULEX’i size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız rahatsızlığınızda daha çabuk bir iyileşme sağlamaz. CONVULEX ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*