Convulex Enterik Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Valproik asit’tir.  Convulex Enterik Kapsül, istem dışı kasılmalar ve epilepsi nöbetlerine sebep olabilecek kimyasalları etkileyerek çalışan bir ilaçtır.  Epilepsinin (sara) çeşitli türlerinin tedavisindebipolar bozuklukla ilişkili maninin (psişik taşkınlık nöbetleri) tedavisi ve önlenmesinde; ve ayrıca diğer ilaçların yeterli olmadığı durumlarda ihtiyaç halinde migren ağrılarının tedavisinde de kullanılır.

Convulex Enterik Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İstem dışı kasılmalar ve epilepsi nöbetlerine sebep olabilecek kimyasalları etkileyerek çalışan bir ilaçtır.
 3. Kullanımı, kanama zamanını uzatabilir. Ameliyat ya da ufak operasyonlardan belirli bir süre önce bu ilacı kullandığınızı doktorunuza bildiriniz.
 4. Tedaviniz sırasında kilo artışı gözlenebilir. Kilo artışını aza indirebilecek çözümler için doktorunuza başvurunuz.
 5. Eğer ilacı kullanmaya başladıktan sonra ; endişe, kaygı, telaş, heyecan agresif, hiperaktif hissetme hali, intihar ve kendine zarar verme düşüncesi oluşmuşsa  ya da ruh halinde ve davranışlarda değişiklikler gibi yeni ya da kötüleşen semptomlara sahipseniz, acil yardım için doktorunuza başvurunuz.
 6. Porfiri hastalığı, kronik hepatit , akut hepatit,  hastada  veya ailesinde özellikle ilaca bağlı ağır hepatit  öyküsü gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz kullanmayınız.
 7. İlacı kullanmaya başlamadan önce karaciğer hastalığı, böbrek yetmezliği, sistemik lupus eritematozus, ailede var olan üre döngüsü bozukluğu, AIDS veya CMV enfeksiyonu, sebebi belli olmayan iştah kaybı, kusma, zeka geriliği öyküsü, aile geçmişinde sebebi belli olmayan bebek ölümü öyküsü, geçmişte kafaya alınan darbe, beyin hastalığı veya koma durumu, kan pıhtılaşma bozukluğu, kanamada artış, üre döngüsü bozukluğu gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doktorunuzu bilgilendiriniz. Doktorunuz durumunuza göre doz ayarlaması yapacaktır.
 8. Tedaviniz sırasında bol bol sıvı almalısınız.
 9. İlacı kullanırken alkol kullanmayınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da artırır.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Convulex Enterik Kapsül ‘ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu  bir bardak dolusu su ile birlikte tok karnına alınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uyuşukluk hali, kol ve bacaklarda karıncalanma, iştah artışı veya iştahsızlık, kabızlık, ishal, midede yanma, bulantı, kulak çınlaması, geçici saç dökülmesi, kıllanmada artış, adet görememe, erkeklerde meme büyümesi, deri döküntüsü  yaygın görülen yan etkilerdir

 

İlaç Etken Maddesi:  Valproik asit
İlaç Marka İsmi: Convulex Enterik Kapsül

Convulex Enterik Kapsül İlaç Prospektüsü


Convulex Enterik Kapsül İlaç Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*