Corsal Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol, Klorfeniramin maleat, Fenilefrin hidroklorür‘ dür. Corsal Kapsül, vücuttaki bir doğal kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, aksırık, öksürük, alerjik nezle gibi alerjinin sebep olduğu üst solunum yollarının alerjik hastalıklarının  tedavisinde, aynı zamanda burundaki kan damarlarını daraltmayı sağladığından burun-sinüz dolgunluğu durumlarında kullanılan, beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki eden ateş düşürücü ve ağrı kesici bir ilaçtır. Corsal, soğuk algınlığı, gribal enfeksiyonlar, saman nezlesi, burun-sinüz iltihabı, soluk borusu iltihabı, farenjit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında ve alerjik rahatsızlıklarında görülen burunda tıkanma, akma, göz yaşarması, aksırık, vücut kırıklığı ve ateşin giderilmesinde fayda gösterir.

 

Corsal Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Corsal, burundaki kan damarlarını daraltmayı sağladığından burun tıkanıklığı tedavisinde, soğuk algınlığı, grip, nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolları enfeksiyonları ile saman nezlesi, alerjik nezle ve burun- sinüz iltihabı gibi üst solunum yollarının alerjik hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır.
 3. Virüs kaynaklı karaciğer iltihaplanması, siroz hastalığınız ya da alkol bağımlılığınız varsa bu ilacı  kullanmanız önerilmez.
 4. Eğer son on dört gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait (depresyon tedavisinde kullanılan bir grup ilaç) herhangi bir ilaç kullandıysanız; bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 5. Eğer karaciğer veya böbreklerinizde ciddi sorunlar varsa ya da kronik bronşit, amfizem gibi solunum sisteminde herhangi bir hastalık, yüksek kan basıncı ya da kalple ilgili bir hastalığınız varsa, tiroid beziniz düzensiz çalışıyorsa, diyabet, nöbet,  göz tansiyonu, idrar tutukluluğu gibi rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekime söylemelisiniz. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. Bu ilacı kullanırken hekime danışmadan gribe, soğuk algınlığına veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. Halihazırda kullandığınız diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak kullanım amaçlarının aynı olup olmadığını öğreniniz.
 7. Düzenli kullanmanıza rağmen ateşinizde 3 gün içerisinde bir iyileşme görülmezse veya diğer rahatsızlıklarınız 10 gün içerisinde düzelmezse ya da başka enfeksiyon belirtileri de ortaya çıkarsa ilacın kullanımını kesip, hekiminize başvurunuz.
 8. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol ile aynı zamanda alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 9. Kullanımı uyuklamaya sebep olabileceğinden, araba kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde özen gösteriniz.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde bir hekime sormadan bu ilacı kullanmayınız. Anne karnındaki bebek ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

Corsal Kapsül’ ün Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
 2. Eğer bu ilacı ateş için kullanıyorsanız hekime danışmadan 3 günden fazla kullanmayınız. Diğer şikayetlerin tedavisi için kullanıyorsanız 7 günden fazla kullanmayınız.
 3. İlacın her dozu bir bardak dolusu su ile birlikte içilir. Tercihen aç veya tok karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Kalp atışlarında düzensizlik, karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda ilacın kullanımını kesip hekiminize acilen bilgi veriniz
 2. Mide bulantısı, hazımsızlık, uyuma isteği sık rastlanan yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol, Klorfeniramin maleat, Fenilefrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: CORSAL Kapsül

Corsal Kapsül Kullanma Talimatı (prospektüsü)


Corsal Kapsül Kullanma Talimatı (prospektüsü)

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*