Corsal Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol, Klorfeniramin maleat ve Fenilefrin hidroklorür‘ dür.  Corsal Şurup, ağrı kesici, ateş düşürücü, histaminin etkilerini engelleyici, burun tıkanıklıklarını açıcı etkilere sahip bir ilaçtır. Soğuk algınlığı, gribal enfeksiyonlar, soluk borusu iltihabı, yutak iltihabı (farenjit), bademcik iltihabı (tonsilit), burun-sinüs iltihabı gibi üst solunum yolu akut enfeksiyonları ve nezle, saman nezlesi gibi alerjik hastalıklarda histaminin yol açtığı burun akıntısı, geniz akıntısı, göz sulanması, kaşıntı, kızarıklık, ödem, öksürük, hapşırık ve burun tıkanıklıklarının giderilmesinde kullanılır. Aynı zamanda üst solunum yollarındaki anılan hastalıklara bağlı vücutta sıcaklık, üşüme, kas ve eklemlerde ağrı, vücut kırgınlığnın iyileştirilmesinde ve ağrılara eşlik eden ateşin düşürülmesinde kullanılmaktadır. Kullanımı altı yaşından büyük çocuklar ve  sıvı ilaçları tercih eden erişkinler için uygundur.

 

Corsal Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Corsal Şurup, ağrı kesici, ateş düşürücü, üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırık gibi alerjik belirtileri ve tıkanıklığı giderici bir şuruptur.  Corsal Şurup tesirlerini şöyle gösterir; vücuttaki doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı  burunda tıkanma, akma, öksürük gibi alerjik belirtileri tedavi edici antihistaminik etki eder, burundaki kan damarlarının genişlemesinden kaynaklanan burun tıkanıklıklarında ise burundaki damarları daraltmak (büzmek) suretiyle burnu açar;  beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek vücut ısısını düşürür, beyne giden ağrı sinyallerinin iletimini durdurmak suretiyle de ağrıyı keser.
 3. Virüs kaynaklı karaciğer iltihaplanması, siroz hastalığınız ya da alkol bağımlılığınız varsa bu ilacı  kullanmanız önerilmez.
 4. Eğer son iki hafta içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait (depresyon tedavisinde kullanılan bir grup ilaç) herhangi bir ilaç kullandıysanız; bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 5. Eğer karaciğer veya böbreklerinizde ciddi sorunlar varsa ya da kronik bronşit, amfizem gibi solunum sisteminde herhangi bir hastalık, yüksek kan basıncı ya da kalple ilgili bir hastalığınız varsa, tiroid beziniz düzensiz çalışıyorsa, diyabet, nöbet,  göz tansiyonu, idrar tutukluluğu gibi rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekime söylemelisiniz. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. Bu ilacı kullanırken hekime danışmadan gribe, soğuk algınlığına veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. Halihazırda kullandığınız diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak kullanım amaçlarının aynı olup olmadığını öğreniniz.
 7. İlaç kullanımına rağmen şikayetlerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse, rahatsızlıklarınız 3 günden uzun sürerse, diğer enfeksiyon belirtileri de ortaya çıkarsa yada yüksek ateş devam ediyorsa doktorunuza başvurunuz.
 8. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol ile aynı zamanda alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 9. Kullanımı uyuklamaya sebep olabileceğinden, araba kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde özen gösteriniz.
 10. Hamilelik dönemi  ve emzirme dönemlerinde bir hekime sormadan bu ilacı kullanmayınız. Anne karnındaki bebek ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Corsal Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
 2. Bu şurubu her kullanımdan önce hafifçe çalkalayıp, doğru dozda aldığınızdan emin olabilmek için ölçümlü kaşıkla ölçünüz, yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. İlacı günde ne kadar, ne zaman, hangi aralıklarla kullanacağınızı rahatsızlığınızın ve ağrının şiddetini dikkate alarak hekiminiz tavsiyede bulunacaktır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Kalp atışlarında düzensizlik, karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda ilacın kullanımını kesip hekiminize acilen bilgi veriniz
 2. Mide bulantısı, hazımsızlık, uyuma isteği sık rastlanan yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol, Klorfeniramin maleat, Fenilefrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Corsal Şurup

 

CORSAL ŞURUP kullanma talimatı (prospektüsü)


Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*