Crixivan Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi İndinavir sülfat’dır.  Crixivan Kapsül, HIV hücrelerinin vücutta çoğalmasını önleyen bir ilaçtır. AIDS hastalığına yol açan HIV enfeksiyonu tedavisi ile ilgilidir.

 Crixivan Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. HIV hücrelerinin vücutta çoğalmasını önleyen bir ilaçtır. AIDS hastalığına yol açan HIV enfeksiyonu tedavisi ile ilgilidir.
 3. AIDS’li veya HIV enfeksiyonu taşıyan kişiler daima doktor kontrolunde bulunmalıdırlar. Bu kişiler korumasız cinsel ilişiye girmemeli ve iğne, traş bıçağı veya diş fırçası paylaşımı yapmamalıdırlar.
 4. Bu ilacı kullanırken günde en az 6 bardak su içmelisiniz.
 5. Bu ilaç vücudunuzda  enfeksiyonlarla  savaşan kan hücrelerini azaltabilir. Bu  durum bir yaralanma esnasında kolay kanama meydana getirir. Böylece etrafınızdaki hasta kişilerden daha kolay hastalık kapabilme riski oluşur. Bunun için düzenli olarak kan tahlili yaptırmalısınız.
 6. Eğer kanda pıhtılaşma bozukluğu, yüksek kolesterol, geçmişte böbrek taşı öyküsü, şeker hastalığı,  karaciğer hastalığı ve böbrek hastalığınız var ise  doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmayınız.
 7. HIV enfeksiyonlu ya da AIDS iseniz hamilelik döneminde gerektiği şekilde tedavi olmazsanız, doğmamış bebeğe zarar verebilir.  Emzirme döneminde ise kesinlikle bebek emzirmeyiniz. Bebek HIV olarak doğmasa bile bebeğe emzirme yoluyla HIV enfeksiyonu bulaşabilir.

 

Crixivan Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı  boş mide ile yani yemeklerden bir saat önce veya yemeklerden iki saat sonra bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ciltte soyulma, isilik, kabartı, idrar yapımında artış, koyu renkli idrar, kil renkli dışkı, kolay kanama ve çürük oluşumu, kanda üre ve bel bölgesinde ağrı, karaciğer iltihabı, karın ağrısı, iştah kaybı, mide bulantısı şikayetlerinden herhangi birine sahipseniz, ilacın alımını durdurup,  acil yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: İndinavir sülfat

İlaç Marka İsmi: Crixivan Kapsül

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*