Cutivate Merhem

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Flutikazon propiyonat’tır. Cutivate Merhem , vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltan bir kremdir. Sinir sistemindeki değişikliklerden dolayı meyadana gelen cilt hastalıkları, sedef hastalığı (plak tipi sedef hastalığı hariç), genellikle yüz, saçlı deri ve vücudun üst kısmında  görülen, fakat kesin nedeni belli olmayan iltihaplı ve kaşıntılı bir cilt hastalığı (Unna hastalığı), egzama, cilt kızarıklıkları, isilik, böcek ısırmaları durumlarında oluşan iltihap ve kaşıntıların tedavisinde kullanılır.

 Cutivate Merhem  Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta kızarıklığı, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltan bir kremdir.
 3. Eğer şeker hastalığınız var ise doktorunuza  danışmadan bu ilacı kullanmayınız. İlacın emilimi kan şekerinizi yükseltebilir.
 4. Eğer adrenal bezinizde fonksiyon bozukluğu olduğu söylenmişse veya Ritonavir ile HIV tedavisi görüyorsanız ya da ağızdan mantar ilacı alıyorsanız; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız. Eğer çocuğun bebek bezi bölgesi tedavi ediliyorsa sıkı ve dar bezler kullanmayınız.
 6. Bu ilaç mantar ve virüs kaynaklı cilt rahatsızlıklarını tedavi etmez.
 7. İlacı kullanmaya başladıktan 2 hafta sonra  iyileşme görülmez ya da mantar, bakteri veya virüs enfeksiyonu rahatsızlıkları görülürse muhakkak doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir.
 8. 3 aylıktan küçük bebeklerde kullanmayınız.
 9. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Cutivate Merhem ‘in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. Parmağınızla  ufak miktarda aldığınız ilacı ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye yayıp hafif hareketlerle cilde yediriniz. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kaşıntı ve uygulama yerinde yanma hissi gibi yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Flutikazon propiyonat

İlaç Marka İsmi:  Cutivate Merhem

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*