Cyclo-Progynova Draje

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Norgestrel ve Estradiol valerat‘ dır. Cyclo-Progynova 21 Draje, kadınlarda menapoz ile birlikte görülen  östrojen üretimindeki azalmaya karşı bu hormonu yerine koyar. Böylece vücutta östrojen yetersizliğinin neden olduğu belirtileri  giderir veya önler. Cyclo-Progynova bayanlarda adet dönemi düzensizliklerinde, menopoz dönemi itibarıyla oluşabilecek kemik erimesinin (osteoporozun) engellenmesinde ve rahmi olan veya olmayan bayanlarda bazı sebeplerden dolayı görülen östrojen yetersizliği belirtilerinin giderilmesinde kullanılır. Ayrıca menapoza girmemiş genç bayanlarda adetin başlatılması ya da düzenlenmesi amacıyla da kullanılabilir.

 

Cyclo-Progynova 21 Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir duyarlılığınız varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kadınlarda adet düzensizliklerinde, menopoz sonrası kemik erimesinin önlenmesi, rahmi olan kadınlarda bazı sebeplerden dolayı görülen östrojen eksikliği belirtilerinin giderilmesinde kullanılır. Ayrıca menapoza girmemiş genç bayanlarda adetin başlatılması ya da düzenlenmesi için kullanılır.
 3. İlacın kullanımıyla toplardamarlarda pıhtılaşma ve bu pıhtıdan kopan pıhtı parçası, akciğerlerle ilgili kan damarında tıkanıklığa yol açar veya beyin damarları ile ilgili sorunlar oluşabilir. Tedaviniz sürerken durumunuzu hekimin önerisiyle yapılacak tahlillerle kontrol ettirmelisiniz.
 4. Kullanımı meme kanseri riskini arttırdığından, tedaviniz sırasında düzenli olarak meme kontrolü yaptırmalısınız ve memelerinizin görünüş  ya da renginde bir değişiklik görürseniz doktorunuza başvurunuz.
 5. Eğer  geçmişinizde veya şu anda var olan karaciğer tümörü, şiddetli karaciğer rahatsızlığı, aşırı derecede yüksek kan trigliserid düzeyleri, damarlarda pıhtı veya tıkanıklık oluşumu ile ilgili bir hastalık,  kötü huylu tümör,  meme kanseri şüphesi veya meme kanseri varlığı,   sebebi bilinmeyen şiddetli vajinal kanama gibi bir rahatsızlığınız varsa; kesinlikle kullanmayınız.
 6. Yüksek kan şekeri, yakın akrabada meme kanseri veya damar pıhtı ve tıkanıklık oluşumu ile ilgili bir hastalık varlığı, iyi huylu meme rahatsızlığı, aşırı kilo, safra kesesinde bir rahatsızlık veya safra taşı, karaciğer işlevlerinde yetersizlik, yüksek kan trigliserid düzeyleri, hipertansiyon, astım, migren, epilepsi (sara), rahimde miyom bulunması,  porfiri,  otoskleroz, sistemik lupus eritematozus, endometriyoz gibi durumlardan herhangi birisi var ise; Cyclo-Progynova ilacı almaya başlamadan önce var olan rahatsızlıklarınızı hekiminize anlatınız.
 7. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde kesinlikle kullanmayınız.

 Cyclo-Progynova 21 Draje’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler ve sağlığınıza ciddi zararları olur.
 2. İlacınızı 1 bardak  dolusu suyla beraber içiniz. Her gün aynı saatlerde kullanmaya özen göstermelisiniz.
 3. Eğer adet görüyorsanız ilacın  kullanımına adetinizin 5. günü başlayınız.  Eğer adet görmüyorsanız veya kanamalarınız seyrekse –gebe olmadığınızdan emin olmak kaydıyla- ilacın kullanımına hemen başlayabilirsiniz. İlk 11 gün boyunca her gün 1 beyaz tablet, sonraki 10 gün boyunca ise her gün 1 açık kahverengi tablet şeklinde kullanılır.  Tabletlerin tamamı bittikten sonra 7 gün ara verilir. Yedi günlük ara sonrasında yeni bir kutuya başlanır. Kanama normalde yedi günlük tabletsiz geçen sürede, son tablet alındıktan birkaç gün sonra başlar.

 

Cyclo-Progynova 21 Draje Yan Etkileri

 1. Olası yan etkileri : midede bulanma, karın ağrısı, kilo alma ya da zayıflama, ciltte kaşıntılı kırmızı kabarcıklar, vajinada geçici kanama düzensizliği
 2. Cyclo-Progynova ilacı aldıktan sonra nefes alamama, üritker, yüzünüzde, ağız içi veya  boğazınızda şişlik gibi ilaca karşı alerjik bir durum gelişirse acilen bir sağlık kuruluşuna gidiniz.
 3. Kalp çarpıntısı,  şiddetli baş  ağrıları, vajinada anormal  kanama gibi ender rastlanan yan etkilerden birisini kendinizde görürseniz hiç vakit kaybetmeden hekiminizi arayınız.

 

İlaç Etken Maddesi:  Norgestrel, Estradiol valerat
İlaç Marka İsmi: Cyclo-Progynova 21 Draje

Cyclo-Progynova 21 Draje kullanma talimatı


Cyclo-Progynova-Draje-İlaç-Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*