Cytarabine Ampul

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Sitarabin’dir. Cytarabine Ampul, vücuttaki kanser hücrelerinin gelişimini ve yayılmasını yavaşlatan bir kanser ilacıdır. Lösemi (kan kanseri) türlerinin tedavisinde ve beyin zarı ile ilgili lösemi ve tümörlerin tedavisinde kullanılır.

Cytarabine Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Lösemi (kan kanseri) türlerinin tedavisinde ve beyin zarı ile ilgili lösemi ve tümörlerin tedavisinde kullanılır.
 3. İlaç kullanımı sırasında canlı aşı olmayınız. Canlı aşı bu ilaç kullanımı sırasında etkili şekilde çalışmayabilir ve sizi hastalıklardan korumayabilir.
 4. Bu ilaç kemik iliğini güçlü olarak baskılayan bir ilaçtır.Tedavi süresince kan hücrelerinizin çok fazla azalmadığından emin olabilmek için düzenli olarak kan tahlilleri yaptırmanız gerekecektir. Ayrıca kemik iliği kontrollerinizin de düzenli olarak yapılması gerekecektir.
 5. Tedavi süresince böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızı düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 6. Geçmişte yaşanmış mide  kanaması veya mide ülseri, astım veya başka bir solunum rahatsızlığı, karaciğer fonksiyon bozukluğuve kemik iliği ile ilgili bozukluk  var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 7. Bu ilacı kullanırken bağışıklık sistemi zayıfladığından vücudu  enfeksiyonlara karşı daha dirençsiz hale getirir. Grip, soğuk algınlığı, bulaşıcı hastalık, enfeksiyon taşıyan hastalardan uzak durmalısınız.
 8. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 Cytarabine Ampul’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç, toplardamar içine enjeksiyon ya da infüzyon, cilt altına enjeksiyon veya intratekal enjeksiyon yoluyla uygulanır. İlacın hangi şekilde uygulanacağına doktorunuz karar verecektir. Klinikte veya hastane koşullarında uygulanmalıdır.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kolay kanama ve çürük oluşumu, idrar yapmada zorluk, siyah, kanlı ve katranımsı dışkı, kanlı öksürük ve kahve telvesi görünümünde kusma,  yorgunluk hissi, titreme, mide bulantısı, karın ağrısı, iştah kaybı, kaşıntı, sarılık, ateş , ağızda yaralar, ciltte soluklaşma, soluk alıp vermede güçlük, kalp atışında hızlılık, kemik iliği fonksiyonlarında azalma, böbreklerde ve karaciğerde  hasar, işitme kaybı ve kulak çınlaması, belirli bölgede hissizlik veya karıncalaşma, devamlı süren kusma gibi rahatsızlıklarda tıbbi yardım almak için doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Sitarabin

İlaç Marka İsmi: Cytarabine Ampul

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*