DANBERIL MR 240/4 mg Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Verapamil hidroklorür, Trandolapril’dir. DANBERIL MR 240/4 mg Kapsül, yüksek kan basıncı varlığında, kan damarlarının duvarlarındaki kasların ve atar damarların gevşemesini sağlayan, bir  yüksek tansiyon ilacıdır. Kan damarlarının duvarlarındaki kasları ve atar damarları gevşeterek hem kan basıncını düşürür, hemde kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır,  çalışma yükünü azaltır. Tek ilaç ile tedavinin yeterli olmadığı hastalarda  iki etken maddeli kombinasyon tedavisi olarak  hipertansiyon (yüksek tansiyon, yüksek kan basıncı)  tedavisinde kullanılır.

DANBERIL MR 240/4 mg Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Yüksek kan basıncı varlığında, kan damarlarının duvarlarındaki kasların ve atar damarların gevşemesini sağlayan, bir  yüksek tansiyon ilacıdır.
 3. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetseniz bile kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 4. Eğer ağır böbrek yetmezliği veya  siroz hastalığınız varsa ya da ağır kalp yetmezliği, ağır kalp kapakçığı hastalığı, kalp kasında büyüme ve gevşeklik varsa veya  yakın zamanda kalp krizi ya da  kalp kaynaklı bir şok geçirdiyseniz; kullanmayınız.
 5.  Eğer  böbrek hastalığı veya karaciğer hastalığınız varsa ya da şeker hastalığı, geçmişte yaşanmış kalp krizi veya felç öyküsü, kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği veya herhangi bir kas-sinir hastalığınız varsa var ise; kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu hakkında bilgilendiriniz.  İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. Kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 7. Kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız.
 8. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. Tamamen bitmeden doktorunuza tekrar reçete ettiriniz.
 9. Laktoz içermektedir. Eğer doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 10. Eğer herhangi bir ameliyat olma durumunuz varsa veya herhangi bir sebeple vücudunuz uyuşturulacaksa, daha öncesinden doktorunuza bu ilacı  kullandığınızı  bildiriniz.
 11. 18 yaşından küçüklerde kullanılmamalıdır.
 12. Tedaviniz sırasında greyfurt suyu içmeyiniz. Greyfurt ilacın yan etkilerinin ortaya çıkma riskini  arttırabilir.
 13. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkolün etkilerini arttırabilir.
 14. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 15. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan  kullanmayınız. Hamilelik döneminde kullanıldığında doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde anne sütün geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

DANBERIL MR 240/4 mg Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile birlikte  alınız.  Tercihen sabahları kahvaltıdan önce veya kahvaltı  esnasında ya da  kahvaltıdan hemen sonra alınız. Önerilen doz günde 1 kapsüldür.

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2.  Baş ağrısı, baş dönmesi, bitkinlik hissi, sıcak basma, öksürük ve kabızlık yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Verapamil hidroklorür, Trandolapril
İlaç Marka İsmi: DANBERIL MR 240/4 mg Kapsül

DANBERIL MR 240/4 mg Kapsül Kullanma Talimatı


danberil-mr-240-4-mg-kapsul-kullanma-talimati

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*